Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 18 sierpnia 2018
Heleny i Bronisławy
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 33 (1380) 2018-08-16
  W NUMERZE:
» Idą z modlitwą do Matki Bożej
» DNI GMINY PORAJ
» Święto Policji w Częstochowie
» Częstochowscy strażacy w akcji
» 40. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi na Służewcu w Warszawie
» INTERWENCJA. Lekarze z Parkitki zbagatelizowali objawy wskazujące na udar mózgu
» Stwardnienie rozsiane (SM) – co wiemy o tej chorobie? Fakty i mity!
» JASNA GÓRA. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
» Częstochowa biega razem z Reebok RUN CREW!
» Bollywood w Cinema City!
» INTER wspiera studentów medycyny w ich misji w Afryce
» Zaproszenie na „XVIII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej"
» Festiwal "Z kopyta" w Koziegłowach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
XII Folkloriada w Żarkach Letnisko
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
4 i 5 sierpnia w Żarkach Letnisko odbyły XII Folkloriada i V Festiwal Kapel Podwórkowych – imprezy organizowane przez Gminę Poraj. To doroczne święto promujące piękną, polską kulturę ludową przyciąga coraz szersze rzesze uczestników i publiczności. Pielęgnowanie tradycji jest bowiem wyrazem patriotyzmu i szacunku dla dziedzictwa narodowego. „Gazeta Częstochowska” od początku obejmuje imprezę swym patronatem medialnym.

W miniony weekend miało miejsce kolejne święto w Gminie Poraj - w odnowionym amfiteatrze w Żarkach Letnisko , wypełnionym po brzegi publicznością odbyła się XII Folkloriada Jurajska . Sobotni dzień poświęcony zespołom folklorystycznym i obrzędowym - niedziela natomiast należała do Kapel Podwórkowych .
Sobotni blok, w którym brało udział 40 zespołów z całej Polski oceniało Jury w składzie: Renata Rak, Elżbieta Miszczyńska, Marek Toborowicz i musimy się pochwalić, że nie zabrakło akcentu częstochowskiego - bowiem wyróżnienie w tym konkursie zdobył między innymi zespół śpiewaczy Choronianki, którego kierownikiem muzycznym i zarówno akompaniatorem jest znany częstochowski muzyk Roman Kryst.
W niedzielę natomiast w ramach Folkloriady odbywał się V Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i w tym miejscu również akcent częstochowski, tym razem Roman Kryst jako ekspert w dziedzinie tego gatunku muzyki , obok Elżbiety Jatulewicz, oraz Marka Toborowicza zasiadał w Jury. Laureatem Festiwalu została kapela Czarnoleska z Czarnej Białostockiej.
Raduje się serce (podkreśla Roman Kryst), że polska kultura , tradycja jest pielęgnowana, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wagi wartości, z których wyrośliśmy. Świadczy o tym ilość osób, które przez dwa dni w tak cudowny sposób bawiły się w amfiteatrze. Chylę czoła przed rodzicami, oraz wychowawcami dzieci i młodzieży, które tak czynnie uczestniczą w tego typu imprezach, które chcą nosić regionalny strój, tańczyć polskie tańce jak choćby dzieci z zespołu dziecięcego Porajanie, które pięknie zaprezentowały się podczas przerwy festiwalowej podkreśla Roman Kryst.
Folkloriadzie towarzyszyło wiele innych atrakcji: rozstrzygnięcie konkursu na rękodzieło, konkursu na jadło regionalne, nie zabrakło również stoisk z rękodziełem czy też wesołego miasteczka dla najmłodszych.

Zdjęcia Grażyna Łoś-Kryst


GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl