Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 21 kwietnia 2019
Feliksa i Anzelma
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 16 (1415) 2019-04-18
  W NUMERZE:
» ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
»  charytatywny koncert
» Tradycja w artystycznym wykonaniu
»  Zamczysko w gminie Wręczyca Wielka
» Stop SMOG
» W Olsztynie sadzą drzewa
» REGULAMIN KONKURSU POWIATOWEGO NA „SZKOLNĄ GAZETĘ Z DODATKIEM EKOLOGICZNYM – PRZYRODA MOJEGO REGIONU”
» WYSTAWA W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO. ,,…dwa?… spojrzenia"
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” CYBERFOTO 2019
» Finisaż wystawy JACKA SZTUKI
» Wieczór 233.
» Dobro wraca jak miłość
» XLII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej
»  Maskpol prezentuje nowoczesny laptop
» Tradycja i serdeczność
» WSPÓLNOTA ZABLOKOWAŁA WJAZD
»  CZCIJMY PAMIĘĆ ZAMORDOWANYCH W KATYNIU I POLEGŁYCH W KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ
» „MATKA BOŻA” - Adam Bujak
» 100-lecie Polski Wolnej - Kwiecień 1919 r.
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» POKAZ WYTWÓRNI WYOBRAŹNI W „GALERII POD KASZTANEM”
» MISTRZ BUDOWNICTWA
» Stoły Wielkanocne w Mstowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
"Hipisówka" i "Nasze reggae" rozkołyszą Mykanów
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W ostatni weekend września mieć będzie miejsce wydarzenie, jakiego jeszcze w Mykanowie nie było. Na plenerowej scenie ulokowanej na placu targowym wystąpią legendy polskiego rocka - zespoły, których przeboje znają wszyscy. Będzie to pierwsza edycja Festiwalu Mykarock.

Gwiazdy polskiego rocka, których największe sukcesy przypadały na przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego stulecia to artyści, którzy stali się źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń muzyków w naszym kraju. Chociaż mają na koncie dziesiątki wielkich przebojów, które dzisiaj uchodzą za kultowe, większość z nich nie rezygnuje z kariery i nadal tworzy muzykę. Dzięki temu starsi z łezką w oku zapewne posłuchają utworów, które przed laty kołysały jarocińską publiczność, a młodsi mieć będą okazję przekonać się, jak potężna energia drzemie w utworach, z których wiele doczekało się statusu rockowych hymnów pokoleniowych.
Jednym z najpopularniejszych, polskich zespołów rockowych lat 80. i początku 90. były Róże Europy. Założycielami grupy byli Piotr Klatt (wokalista, gitarzysta, autor tekstów), Piotr Frąckiewicz (gitarzysta), Maciej Ochman (instrumenty klawiszowe) i Arek Żurowski (gitara basowa). Zasłynęli dzięki takim hitom jak "Stańcie przed lustrami", "Rock'n'rollowcy", "Krew.M.Monroe", "Radio Młodych Bandytów", "Marihuana" czy "Jedwab". Zespół wciąż koncertuje i tworzy nowe utwory, starając się nadążać za tym, jak zmienia się życie młodych ludzi i opisując to w niepowtarzalnej, poetyckiej stylistyce tekstów Piotra Klatta. Róże Europy otworzą gwiazdorską część mykanowskiej imprezy.
W tym samym okresie, co Róże Europy, swoje największe tryumfy święcił także zespół, którego nazwa wciąż zasługuje na miano jednej z najbardziej oryginalnych - Sztywny Pal Azji. Grupa zasłynęła dzięki występowi na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin '86, a jej piosenka "Nasze reggae" zyskała miano wręcz hymnu imprezy. "Nasze reggae" było również pierwszym radiowym przebojem zespołu, którego popularność rosła z koncertu na koncert. Prawdziwy wysyp hitów miał miejsce na debiutanckim krążku "Europa i Azja". Szczególnym uznaniem cieszyły się "Kurort", "Spotkanie z..." i przede wszystkim "Wieża radości, wieża samotności". Potem podobną popularnością mogło poszczycić się już tylko "Łoże w kolorze czerwonym". Niedawno do składu wrócił Leszek Nowak - wokalista o niepowtarzalnej barwie głosu, z którym zespół zagrał wszystkie swoje największe przeboje. Leszek Nowak i jego koledzy wystąpią w Mykanowie po Różach Europy.
Finałem mykanowskiego festiwalu będzie natomiast występ Kobranocki. To zespół, który gra muzykę odwołującą się do punk rocka, często z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego - psychiatrę z zawodu) jest ich abstrakcyjna metaforyka. Największym przebojem Kobranocki jest piosenka daleka od ich stylu - "Kocham cię jak Irlandię". Piosenka do dziś należy do żelaznego repertuaru zarówno wielu rockowych imprez, kameralnych spotkań przy ogniskach, jak i ... przyjęć weselnych.
Nim na scenie pojawią się legendny, uczestnicy festiwalu będą mieli też okazję zapoznać się z twórczością grup o nieco mniejszym dorobku.r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl