Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 26 kwietnia 2019
Marii i Marcelego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 17 (1416) 2019-04-25
  W NUMERZE:
» Wizyty w Brukseli na zaproszenie europseł Jadwigi Wiśniewskiej
» "CZYTAJMY, BO CZYTANIE JEST ŻYCIEM DRUGIM"
»  Warto spełniać marzenia
» BONA FIDE. Niszczenie etosu nauczyciela
» DROGA KRZYŻOWA
» Rodzina Katyńska w Częstochowie pamięta
» WYSTAWA. „Werniks” na wystawie
» Kartki z kalendarza – kartki kwietnia
» WYDAWNICTWO BIAŁY KRUK POLECA
»  Historia nadwarciańskiego Mstowa
» Częstochowa: pomaganie przez bieganie (bądź spacerowanie)
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Sacrum w reliefie
» WYSTAWA MALARSTWA. Muzyczny surrealizm w Filharmonii
» Maskpol ufundował nagrodę główną
»  Co dalej ze miejskim stadionem piłkarskim?
» CZĘSTOCHOWA. Mieszkańcy boją się zmian produkcji w Cegielni Wienerberger
» Dzień wolnej sztuki
» OKF ZAPRASZA. Balet „Śpiąca królewna” – retransmisjA z Teatru Bolszoj
» Rola położnej w połogu
» BEZPIECZNE ZAKUPY ON-LINE
» Przeniosione przystanki
» Bezpłatny program polityki zdrowotnej
»  29. FESTIWAL ,,GAUDE MATER” – W PROGRAMIE GÓRECKI I KILAR
» Praca szkół, klasyfikacja uczniów klas maturalnych
» SEO a pozycjonowanie stron
»  Poczuj radość Ewangelii!
» PIŁKA NOŻNA. "Nie było Ciebie tyle lat..."
» Strajk się wygasza


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W sobotę, 1 września w Częstochowie świętowaliśmy pierwszy dzień XXVII Krajowej Wystawy Rolniczej. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Gość honorowy wydarzenia minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski otwierając wystawę, podkreślił, że „u stóp Matki Jasnogórskiej czyni to na dobry czas dla polskiego rolnictwa”. Spotkania rolników są bardzo ważne, również wystawa, która się rozwija. Prezentowana jest na niej polska, wysokiej jakości żywność, produkty regionalne, tradycyjne, ekologiczne – zaakcentował minister Ardanowski. W swym przemówieniu przypomniał o dobrych działaniach rządu, wspierających polskich rolników i dwukrotnie większych funduszach, przeznaczonych obecnie na niwelowanie strat po klęsce suszy, niż to miało miejsce w 2015 roku, za rządów PO i PSL. Ze smutkiem mówił, że z ogromnym opóźnieniem wpływają od samorządów lokalnych oszacowania strat po suszy. To uniemożliwia wypłacanie rolnikom pieniędzy – stwierdził stanowczo.
Licznych gości powitał Marek Dziubek, dyr. Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolnictwa, głównego organizatora Wystawy. Wśród obecnych byli między innymi: bp Edward Białogłowski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński, europoseł Jadwiga Wiśniewska, poseł Lidia Burzyńska, poseł Mariusz Trepka, senator Ryszard Majer, senator Artur Warzocha, wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk.
Goście zwiedzili wystawę, na której zaprezentowało się ponad 400 wystawców, po czym przemaszerowali przy asyście mażoretek i Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa na Jasną Górę, do Auli Jana Pawła II. Tu przyszedł czas na gratulacje i życzenia. List gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego, odczytał wiceminister Szymon Giżyński, list od prezydenta RP Andrzej Dudy – dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, natomiast senator Artur Warzocha odczytał list od prezesa Prawa i sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
W auli miało miejsce wręczenie odznaczeń przyznanych przez Prezydenta RP, Pucharów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” i „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Podsumowano również finał wojewódzkiego konkursu AGROLIGA 2018 w woj. śląskim, finał wojewódzkiego konkursu „Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne” i „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w woj. śląskim oraz wręczono nagrody laureatom konkursu „Najlepszy zakład przetwórstwa rolno-spożywczego oraz najlepsze gospodarstwo rolne Regionu Częstochowskiego”.
Wystawa prezentuje szeroki wachlarz rolniczej działalności. Licznie swoje owoce pokazali pszczelarze. Natomiast największe zainteresowanie, szczególnie dzieci wzbudzają rolnicze maszyny – te supernowoczesne oraz zabytkowe Swoją ofertą, adresowaną do rolników, chwalą się instytucje naukowe, rządowe i agencje rolnicze. Pokazują się lokalne grupy działania i zagrody edukacyjne, można kupować i próbować produkty tradycyjne i lokalne, a na kiermaszach sprzedawane są kwiaty i krzewy ozdobne.

Dzień drugi
- Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników i Święta Dziękczynienia za Plony

Dożynkowe wieńce niezwykłej urody, utkane symboliką religijną i patriotyczną, przynieśli w ofierze Maryi rolnicy z całej Polski. 2 września miało miejsce doroczne dziękczynienie za plony, połączone z pielgrzymką rolników na Jasną Górę. Pod jasnogórski Szczyt, na uroczystą sumę, której przewodniczył metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, przybyło ok. 60 tys. rolników z całej Polski. W modlitwie uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda i minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, sekretarz stanu Szymon Giżyński, który przekazywał dar ołtarza w imieniu ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Andrzej Dera.

Słowa pozdrowienia do rolników skierował prezydent RP Andrzej Duda. Bóg wam zapłać za ten chleb, owoc polskiej ziemi, ale przede wszystkim potu i pracy, trudu polskiego rolnika. Niech będzie dzielony sprawiedliwie i niech go nikomu nie zabraknie – powiedział prezydent RP Andrzej Duda, akcentują trud i poświecenie polskiego chłopa w walce o niepodległość Polski. .
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, stwierdził, że ministerstwo stara się, aby polska, znakomita żywność, którą się szczycimy, stała się symbolem całej polskiej żywności, żeby była polskim znakiem rozpoznawczym na świecie. Chodzi również o to, by polską żywność przywrócić polskim konsumentom, by ci wszyscy, którzy chcą zdrowo i bezpiecznie żywić swoich najbliższych, swoje rodziny w Polsce, mieli tej żywności pod dostatkiem. Żeby nie było sytuacji, gdzie wielkie sieci handlowe są kanałami importu żywności często nędznej jakości, która udaje żywność polską, bo jest przepakowywana – mówił minister Ardanowski. Chcemy wykorzystać potencjał produkcyjny polskiej wsi, nie dusić, ale go rozwijać, bo żywność jest potrzebna światu, żywność jest potrzebna głodującym. Również musimy zacząć szanować żywność, ogromne marnotrawstwo żywności musi się skończyć. Polskie rolnictwo będzie silnym elementem rozwoju polskiej gospodarki. Będzie często tym kołem, które poruszy inne sektory, dostarczając im również surowców – kontynuował minister Jan Krzysztof Ardanowski, podkreślając, że ministerstwo pracuje nad zintensyfikowaniem eksportu polskiej żywności na cały świat, w tym na Daleki Wschód.XXVII – 2
Dar ołtarza w imieniu ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego przekazał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, sekretarz stanu Szymon GiżyńskiGAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl