Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 22 kwietnia 2019
Leona i Łukasza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 16 (1415) 2019-04-18
  W NUMERZE:
» ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
»  charytatywny koncert
» Tradycja w artystycznym wykonaniu
»  Zamczysko w gminie Wręczyca Wielka
» Stop SMOG
» W Olsztynie sadzą drzewa
» REGULAMIN KONKURSU POWIATOWEGO NA „SZKOLNĄ GAZETĘ Z DODATKIEM EKOLOGICZNYM – PRZYRODA MOJEGO REGIONU”
» WYSTAWA W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO. ,,…dwa?… spojrzenia"
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” CYBERFOTO 2019
» Finisaż wystawy JACKA SZTUKI
» Wieczór 233.
» Dobro wraca jak miłość
» XLII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej
»  Maskpol prezentuje nowoczesny laptop
» Tradycja i serdeczność
» WSPÓLNOTA ZABLOKOWAŁA WJAZD
»  CZCIJMY PAMIĘĆ ZAMORDOWANYCH W KATYNIU I POLEGŁYCH W KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ
» „MATKA BOŻA” - Adam Bujak
» 100-lecie Polski Wolnej - Kwiecień 1919 r.
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» POKAZ WYTWÓRNI WYOBRAŹNI W „GALERII POD KASZTANEM”
» MISTRZ BUDOWNICTWA
» Stoły Wielkanocne w Mstowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
ROK w pełnym rozmachu
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmawiamy z dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Małgorzatą Majer, odznaczoną w tym roku przez Prezydenta Częstochowy medalem „Merentibus” przyznawanym wybitnym przedstawicielom świata nauki i kultury w Częstochowie.


Wakacje przebiegły – jak zawsze intensywnie?

Tak, to było lato pod znakiem wielu akcji, głównie w plenerze. Mieliśmy swój znaczący udział w uczczeniu 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Włączyliśmy się w promocję tego jubileuszu, choćby przez konkurs plastyczny dla artystów profesjonalnych pt. „Inspiracja Zespołem Śląsk”, który wzbudził duże zainteresowanie. W lipcu w Olsztynie współorganizowaliśmy „III Jurajski Festiwal Sztuki i Wina”. To jest wspaniała promocja naszych jurajskich winnic, naszego folkloru i jadła. Występowały zespoły „Wrzosowianie”, Ziemi Kłobuckiej oraz gościnnie „Mali Wyrhowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Odbyły się pokazy tańców dawnych, pokazy kulinarne. Ponadto tegoroczny Festiwal połączono z Mistrzostwami Balonowymi Polski – gospodarzami tej imprezy były gminy Olsztyn i Janów, a podczas naszego Festiwalu wręczano nagrody zwycięzcom. Niewątpliwie były to wydarzenia na ogromną skalę i bardzo spektakularne, które przyciągnęły tysiące osób.

Ale było wiele innych Państwa działań…
Odbył się także nasz sztandarowy „Jura ROK Festiwal”, tym razem w Poczesnej. Wyłoniliśmy też reprezentanta z naszego częstochowskiego regionu do konkursu w Bukowinie Tatrzańskiej na opowiadanie legend. Został nim pan Zdzisław Adamczyk z gminy Niegowa, który fenomenalnie prowadzi narrację. Zna bardzo dużo historii o naszej Ziemi Częstochowskiej. W tym roku w sierpniu, podczas Sabałowych Bajań w Bukowinie zajął trzecie miejsce.

A co Państwo szykujecie po wakacjach?
Wrzesień zaczęliśmy wystawą „Piękna nasza Polska cała”, przygotowaną z okazji Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie, która odbyła 1 i 2 września. Na ekspozycji pokazane były hafty polskie z różnych stron naszego kraju. 7 września mamy natomiast olbrzymią niespodziankę dla mieszkańców w Częstochowie odbędzie się koncert galowy III Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Silesia w Koszęcinie. Na palcu Biegańskiego będziemy gościli zespoły z Chorwacji, Mołdawii, Panamy, RPA. Z kolei w październiku zapraszamy na Etnostradę i inne przedsięwzięcia.

ROK rozwija swój udział w promocji malarstwa i plastyków z naszego regionu.
Staramy się upowszechniać dokonania naszych rodzimych twórców. Taka jest nasza rola. Ściśle współpracujemy, między innymi, z Częstochowskim Stowarzyszeniem Plastyków im. Jerzego dudy-Gracza. Zachwyciła mnie wystawa członkini tego Stowarzyszenia Elżbiety Cieciury. Jej obrazy są bardzo ciepłe, pogodne. Wystaw mieliśmy mnóstwo, ekspozycję zmieniamy co 2-3 tygodnie, bo tak duże jest zapotrzebowanie wystawiennicze. Zapisy są już na 2020 rok.
Oprócz wystaw i imprez mamy bardzo ważne konkursy, w tym nasze dziecko: Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej w tym roku jest jego 39. edycja. Organizujemy go w dwóch kategoriach: przed i po debiucie. Prace można przesyłać z całego świata. I przybywają wiersze z Paryża, Londynu, z Ameryki. Termin przyjmowania wierszy upłynął 31 sierpnia
Mamy też Konkurs Poezji Śpiewanej im. Haliny Poświatowskiej. To młodziutkie nasze przedsięwzięcie, w tym roku będzie trzecia edycja. Już zapraszamy na finał 16-17 listopada. Kolejna inicjatywa: konkurs „Video, ergo sum” (w tym roku trzecia edycja) na plakat, recenzję filmu oraz film (może być nakręcony nawet komórką). Skierowany jest on do amatorów, na zgłoszenia czekamy do 15 października. Tym przedsięwzięciem chcemy wyłuskać perełki, które są darem Bożym.
Poza tym trzeba koniecznie wspomnieć o Mobilnym Uniwersytecie Kultury i Sztuki, w ramach którego nasi instruktorzy prowadzą wykłady dla wszystkich grup wiekowych w północnym Subregionie Województwa Śląskiego w zakresie folkloru, plastyki, fotografii, choreografii, filmoznawstwa, teatru, grafiki komputerowej, Zajęcia odbywają się od października do czerwca.
Ta ogromna współpraca z Regionem daje wszystkim mnie i pracownikom ROK-u ogromną satysfakcję i niesie z sobą mnóstwo pozytywnej energii, ponieważ Ludzie w Regionie są bardzo życzliwi i chętni do współpracy.

Dziękuję za rozmowę.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl