Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 13 listopada 2018
Stanisława i Mikołaja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 45 (1392) 2018-11-08
  W NUMERZE:
» POD PATRONATEM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Setne urodziny Niepodległej na Jasnej Górze
» ZADUSZKI KATYŃSKIE W HOŁDZIE OFIAROM KATYNIA I SMOLEŃSKA. Niezwykły wieczór pamięci
» Biuro dla programu „Czyste powietrze” w Częstochowie
» EKOWIZJER. To się w ścieku nie mieści, czyli czego nie powinniśmy wrzucać do kanalizacji
» HUMANIZM I PRZYRODA. Wieloaspektowa edukacja
» KONKURS „NIEPODLEGŁA”
» Opuszczony niepełnosprawny
» „Ta, która się w sercu zaczyna...”
» Pamiętamy o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce
» Wieczór 229.
» EDUKACJA. Olimpiada z wiedzy o zdrowiu
» WSPOMNIENIE. Michał Obierzyński (21.06.1978-21.03. 2017)
» WIERNA PAMIĘĆ. ALICJA GOŁASZEWSKA. (5.03.1951–29.09.2014)
» Można zwiedzać kryptę jasnogórską
» Do Niepodległej – Wolna Polska – listopad 1918 r.
» PIERWSZE DNI WOLNOŚCI. Jak wypędzano Niemców z Częstochowy
» Powstanie Listopadowe – Droga do Niepodległości
» MAPA HISTORII REGIONU CZĘSTOCHOWSKIEGO
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Generał dywizji Stanisław Andrzej Wróblewski
» WYDAWNICTWO REPLIKA - poleca
» Kartki z kalendarza – listopad 1918 rok
» Przebudzenie pamięci. Dzień 11 listopada w środowisku częstochowskiej opozycji demokratycznej od 1980 r.
» Kominek z okazji 100-lecia ZHP
»  SIATKÓWKA. AZS z szóstą porażką
»  PIŁKA NOŻNA. Raków wykoleił poznańską lokomotywę
» PIŁKA NOŻNA. Raków ucieka rywalom
»  PIŁKA NOŻNA. Zwycięska Skra
»  Ligowy maraton Skry Częstochowa
»  Pamięci lotników
» BOOSTER MŚP. I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Minister sportu Witold Bańka spotkał się z władzami Klubu Raków
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Są pieniądze na budowę stadionu, ale miasto nie złożyło dobrego wniosku.Na zaproszenie senatora Artura Warzochy – kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Częstochowy – do Częstochowy przyjechał minister sportu i turystyki Witold Bańka. Na stadionie piłkarskim „Rakowa” spotkał się z władzami Klubu i dziennikarzami. Głównym tematem rozmów była modernizacja stadionu. – Częstochowa zasługuje na lepszy obiekt piłkarski, aby pomieścić wszystkich fanów klubu i zapewnić dobre warunki gry i treningów. Są pieniądze na budowę stadionu, ale miasto nie złożyło dobrego wniosku – powiedział minister Bańka.

W ostatnich tygodniach poszła po Częstochowie fama, że Ministerstwo Sportu i Turystyki odrzuciło wniosek Urzędu Miasta Częstochowy o dofinansowanie modernizacji stadionu piłkarskiego na Rakowie. Wokół tematu narosło dużo oskarżeń wobec ministerstwa. Prawda okazała się jednak taka, że to magistrat nie dopełnił wymogów ministerstwa. Urząd Miasta Częstochowy wysyłał zły wniosek o dofinansowanie, który nie zawierał priorytetowego kryterium ministerstwa, czyli budowy części stadionu z przeznaczeniem dla szkolenia dzieci i młodzieży. Co dziwniejsze, sam projekt, mimo iż należy to do obowiązku Urzędu Miasta, został przygotowany z prywatnych funduszy właściciela Klubu „Raków”. Pozostaje otwartym pytanie: czy o nieprawidłowo wypełnionym wniosku zadecydowała zła wola jego twórców czy ich niewiedza, czy zaniechania? Każda odpowiedź – moim zdaniem – jest fatalne i źle świadczy o władzach miasta – mówi senator Artur Warzocha.

Minister Witold Bańka podkreślił, że ministerstwo jest otwarte na wszelką pomoc dla klubów sportowych, niezależnie od proweniencji władz samorządowych. Jednakże podstawą wsparcia rządu, zwłaszcza przy budowie czy modernizacji obiektów sportowych, jest uwzględnienie w projektach oraz we wnioskach o dofinansowanie kwestii dotyczących szkolenia młodych kadr. – Dofinansowujemy ogromną ilość boisk różnych wielkości w wielu miastach, natomiast obiekt nie może mieć tylko charakteru wyczynowego, z przeznaczeniem dla seniorów. Musi zawierać nasz prorozwojowy priorytet, to jest dostępność dla młodszych kategorii wiekowych – powiedział minister Witold Bańka.
Jak podkreślił, stadion Rakowa jest sporym, ale niedużym obiektem, który wielkością wpisuje się w zakres pomocy ministerstwa. – Z założenia nie dofinansowujemy dużych stadionów piłkarskich, ale jeśli projekty zawierają część treningową, jak w przypadku Pogoni Szczecin, Jagiellonii Białystok, Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa czy Akademii przy stadionie Cracovii, to jesteśmy wówczas otwarci na pomoc. Jeśli chodzi o Częstochowę, to z chwilą gdy będą mocno zaakcentowane elementy treningowe, to wniosek uzyska akceptację ministerstwa. Jest dobry czas, aby umieścić go w wieloletnim planie Ministerstwa Sportu i Turystyki, jako jeden z priorytetowych dla regionu. Najpóźniej w przyszłym roku jest szansa, aby można było formalnie przekazać środki, jeśli oczywiście otrzymamy poprawioną i uzupełnioną o najważniejsze aspekty dokumentację – dodał minister Witold Bańka.

Jak zauważył Artur Warzocha rolę wiodącą w przebudowie stadionu powinno wziąć na siebie miasta. – Stadion jest obiektem miejskim, zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i użyczony RKS „Raków” do prowadzenia rozgrywek i szkoleń. Miasto nie przygotowało projektu budowy stadionu, te ciężar poniósł Klub. Miasto jedynie opracowało wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Sportu. Wygląda na to, że częstochowski samorząd nie dopracował wniosku. Mimo to, my parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości interweniowaliśmy, razem z obecnym wiceministrem rolnictwa Szymonem Giżyńskim, u pana ministra Witolda Bańki i jego zastępcy Jarosława Stawiarskiego. I padła solenna obietnica, że kiedy pojawią się nowe konkursy wieloletnie, to ten projekt może wrócić do gry i zostać realizowany, ale pod warunkiem uzupełnienia i oszacowania kosztów budowy. Tak naprawdę, jak na skalę tego obiektu, to nie są duże pieniądze, bo jest to 35 milionów złotych. Byłby to obiekt skrojony na miarę potrzeb i oczekiwań Częstochowy. Muszę podkreślić, że nigdy o pomoc w tej sprawie nie byliśmy proszeni przez miasto o pomoc. To, co robiliśmy, robiliśmy z własnej inicjatywy i na prośbę władz Klubu, które nas informowały o problemach, widząc ze strony władza opór materii. My, parlamentarzyści PiS, na apel Klubu opowiedzieliśmy natychmiast. Pod egidą wiceministra Szymona Giżyńskiego spotykaliśmy się z ministrem Bańką, który od początku deklarował pomoc, prosił tylko o dobry projekt. Ten wniosek musi zostać poprawiony, ponieważ byłby to wielki grzech zaniedbania ze strony obecnych władz Częstochowy, bo można skorzystać ze wsparcia ministerstwa, tylko trzeba tego chcieć – mówi senator Artur Warzocha.


GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl