Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 26 kwietnia 2019
Marii i Marcelego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 17 (1416) 2019-04-25
  W NUMERZE:
» Wizyty w Brukseli na zaproszenie europseł Jadwigi Wiśniewskiej
» "CZYTAJMY, BO CZYTANIE JEST ŻYCIEM DRUGIM"
»  Warto spełniać marzenia
» BONA FIDE. Niszczenie etosu nauczyciela
» DROGA KRZYŻOWA
» Rodzina Katyńska w Częstochowie pamięta
» WYSTAWA. „Werniks” na wystawie
» Kartki z kalendarza – kartki kwietnia
» WYDAWNICTWO BIAŁY KRUK POLECA
»  Historia nadwarciańskiego Mstowa
» Częstochowa: pomaganie przez bieganie (bądź spacerowanie)
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Sacrum w reliefie
» WYSTAWA MALARSTWA. Muzyczny surrealizm w Filharmonii
» Maskpol ufundował nagrodę główną
»  Co dalej ze miejskim stadionem piłkarskim?
» CZĘSTOCHOWA. Mieszkańcy boją się zmian produkcji w Cegielni Wienerberger
» Dzień wolnej sztuki
» OKF ZAPRASZA. Balet „Śpiąca królewna” – retransmisjA z Teatru Bolszoj
» Rola położnej w połogu
» BEZPIECZNE ZAKUPY ON-LINE
» Przeniosione przystanki
» Bezpłatny program polityki zdrowotnej
»  29. FESTIWAL ,,GAUDE MATER” – W PROGRAMIE GÓRECKI I KILAR
» Praca szkół, klasyfikacja uczniów klas maturalnych
» SEO a pozycjonowanie stron
»  Poczuj radość Ewangelii!
» PIŁKA NOŻNA. "Nie było Ciebie tyle lat..."
» Strajk się wygasza


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
SERWIS GINNY
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Co się działo w gminach?
OLSZTYN
26 sierpnia br. w Kościele p.w. św. Idziego w Zrębicach odbyły się Dożynki Parafialne. Mszę św. w intencji rolników odprawił ksiądz Proboszcz Włodzimierz Białek, a okolicznościowe kazanie wygłosił zaproszony na tę uroczystość ksiądz Marcin Kręciwilik. Starostowie dożynek Paulina Pietrusiak i Patryk Strąk oraz mieszkańcy sołectwa Krasawa, Zrębice I, Zrębice II i miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich złożyli przed ołtarzem bochny chleba, kwiaty, owoce oraz wieńce dożynkowe, dziękując za tegoroczne plony.

JANÓW
1 września na błoniach w Złotym Potoku odbyła się impreza rekreacyjna dla uczestników XXVI Złazu Górskiego Górników. Ośmiuset uczestników wystartowało z Olsztyna, Żarek i Ludwinowa. Stamtąd wyruszyli Szlakiem Orlich Gniazd w kierunku Złotego Potoku. Podsumowaniem rajdu był piknik z muzyką na żywo, tańcem śpiewem i biesiadą na złotopotockich błoniach. Całość zorganizowała Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce.
JANÓW
Na terenie gminy Janów odbył się Zlot Kręgów Terenowych Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego Czuwaj oraz harcerzy i kadry instruktorskiej Chorągwi Śląskiej ZHP. Wydarzenie organizowane z okazji 100-lecia Niepodległości Polski i 100. rocznicy powstania ZHP zorganizowano 1 września 2018 r. Część pierwsza odbyła się na terenie Kompleksu wypoczynkowego „Jurajski Gród” w Piasku. Tam po uroczystym apelu dla kilkuset uczestników wystąpił Zespół taneczno-wokalny 36. Gromady Zuchowej Pluszowe Niedźwiadki z Janowa oraz Zespół Folklorystyczny Janowianie.
Przedstawiciele złożyli także hołd i kwiaty pod obeliskiem pomordowanych mieszkańców Poniku i Janowa. Następnie uczestnicy kilkoma autokarami wyruszyli na zwiedzanie największych atrakcji okolicy w tym Zespołu pałacowo-parkowego ze złotopotockim muzeum i Pałacem Raczyńskich.

JANÓW
Prezes Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrzanowicach – Zbigniew Haładus oraz prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Specjalistycznego „BOCAR” Sp. z o.o. – Krzysztof Krzyczmonik podpisali umowę na zakup nowego samochodu pożarniczego dla jednostki OSP w Bystrzanowicach, opiewającą na kwotę 779 820 zł. Wykonawca zobowiązał się przekazać Jednostce wóz do końca września 2018 r.
Zakup średniego samochodu specjalnego, ratowniczo-gaśniczego na podwoziu z napędem 4x4 był możliwy dzięki środkom pozyskanym przez druhów OSP przy współpracy z Gminą Janów z: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wysokości 400 tys. zł, z dotacji WFOŚiGW (48 734 zł) oraz z NFOŚiGW (97 482 zł). Z budżetu Gminy dołożone będzie 233 604 zł.

POCZESNA
Zdrowia i kolejnych dobrych lat życzyli goście Jubilatce – 101-letniej Karolinie Pisarskiej w miejscowości Wrzosowa. Karolina Pisarska jest mieszkanką gminy Poczesna od 1973 roku. Zamieszkała tutaj – u nieżyjącej już dziś – córki Anny. Jubilatka jest matką trójki dzieci: synów Romana i Krzysztofa oraz wspomnianej już córki Anny. Jest babcią 12 wnuków. Ma 16 prawnuków i jednego – czteroletniego dziś – praprawnuka Patryka. Z okazji 101 urodzin, oprócz najbliższych i znajomych, życzenia Pani Karolinie składali: Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma z małżonką, kierownik Ośrodka Zdrowia we Wrzosowej – Elżbieta Sornat-Jabłońska, prezes LGD „Bractwo Kuźnic” – Marita Skowron, kierownik USC w Poczesnej – Agata Adamus, radny i komendant Straży Pożarnej – Marian Kołodziej oraz sołtys Wrzosowej – Robert Gajecki z małżonką i Kazimierz Sośnica ze Stowarzyszenia „Razem dla Wrzosowej” - przyjaciel rodziny.

DĄBROWA ZIELONA
23 sierpnia dzieci i młodzież ze świetlic w Cielętnikach i Ulesiu udały się na warsztaty do pracowni EtnoJura znajdującej się w Żarkach. Atrakcją dnia był udział dzieci w warsztatach w Manufakturze Słodyczy Hokus Pokus oraz pracowni, w której można wykonać ozdoby z wikliny.
Dzieci obserwowały proces wyrabiania masy na lizaki i zabarwiania karmelu. Następnie były świadkami jej „utleniania”, widzieli jak przezroczysta masa zmienia barwę na białą. Na ich oczach z gorącego karmelu powstawały barwne i smaczne słodkości. Następnie każdy z uczestników wycieczki miał szansę zrobić swojego lizaka. Wychowankowie świetlic cierpliwie i z zapałem formowali je. Po zakończonej produkcji mogli skosztować własnoręcznie wykonane smakołyki i zabrać je ze sobą do domu.
Kolejnym punktem dnia były warsztaty z wikliną, gdzie nawet najmłodsze dzieci z pomocą opiekunów mogły upleść ciekawe ozdoby np. sowę, kota czy też serce.

KONOPISKA
W dniach 11 i 12 sierpnia wędkowano w Konopiskach. W sobotę po południu jako pierwsze do wędkowania przystąpiły dzieci a w tym roku po raz pierwszy walczyły o puchar Starosty Częstochowskiego. Zawody rozpoczęto zapisami przy zbiorniku o godzinie 16:00 a następnie pod okiem swoich opiekunów wędkowano do godziny 18:15. W wyniku zaciętej rywalizacji zwycięzcą zawodów zostali: I miejsce Dorian Cubała, II miejsce Julia Szymocha, III miejsce Oliwier Dąbrowski. Zwycięzców i uczestników zawodów dekorował Starosta Krzysztof Smela w asyście radnej Powiatu Częstochowskiego Barbary Mizery.
W niedzielę wczesnym rankiem przy zbiorniku OSP Zdrowa do wędkowania przystąpili dorośli, którzy w spławikowych zawodach walczyli o puchar wójta Gminy Kłomnice. Zawody rozpoczęto o godzinie 6:00 a zakończono o godzinie 11:00. W wyniku rywalizacji zwycięzcą zawodów został: Piotr Klekot przed Adamem Worwągiem i Michałem Gałwą. W imieniu Wójta puchary i nagrody wręczał Zastępca Wójta Adam Śliwakowski, który pogratulował zwycięzcom i uczestnikom zawodów.
AG


AN


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl