Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 19 kwietnia 2019
Adolfa i Tymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 16 (1415) 2019-04-18
  W NUMERZE:
» ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
»  charytatywny koncert
» Tradycja w artystycznym wykonaniu
»  Zamczysko w gminie Wręczyca Wielka
» Stop SMOG
» W Olsztynie sadzą drzewa
» REGULAMIN KONKURSU POWIATOWEGO NA „SZKOLNĄ GAZETĘ Z DODATKIEM EKOLOGICZNYM – PRZYRODA MOJEGO REGIONU”
» WYSTAWA W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO. ,,…dwa?… spojrzenia"
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” CYBERFOTO 2019
» Finisaż wystawy JACKA SZTUKI
» Wieczór 233.
» Dobro wraca jak miłość
» XLII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej
»  Maskpol prezentuje nowoczesny laptop
» Tradycja i serdeczność
» WSPÓLNOTA ZABLOKOWAŁA WJAZD
»  CZCIJMY PAMIĘĆ ZAMORDOWANYCH W KATYNIU I POLEGŁYCH W KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ
» „MATKA BOŻA” - Adam Bujak
» 100-lecie Polski Wolnej - Kwiecień 1919 r.
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» POKAZ WYTWÓRNI WYOBRAŹNI W „GALERII POD KASZTANEM”
» MISTRZ BUDOWNICTWA
» Stoły Wielkanocne w Mstowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
ekologia
PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Brukseli, na dwa miesiące przed planowanym w Katowicach szczytem klimatycznym ONZ, miała miejsce konferencja pt. "Społeczny PRE_COP24. Polska droga do czystego środowiska", podczas której na forum międzynarodowym przedstawiono polskie postulaty dotyczące przyszłości polityki klimatycznej. Inicjatorką spotkania, w którym udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski, przedstawiciele związków zawodowych, organizacji branżowych i firm związanych z branżą górniczą i energetyczną, była europoseł PiS, Jadwiga Wiśniewska.
"24. Szczyt Konwencji Klimatycznej ONZ, który odbędzie się w grudniu w Katowicach to najważniejsze międzynarodowe wydarzenie, podczas którego na najwyższym szczeblu podjęte zostaną decyzje dotyczące globalnej polityki klimatycznej" – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

Jak podkreślała polska polityk polityka klimatyczna nie powinna hamować rozwoju przemysłu, obniżać konkurencyjności ani generować nadmiernych kosztów - zarówno ekonomicznych jak i społecznych. Powinna natomiast uwzględniać rozwój technologiczny, a także sytuację wyjściową poszczególnych państw.

"Ponadto istotne jest, aby polityka sprzyjała celom środowiskowym opartym na koncepcji neutralności klimatycznej, która została wpisana do Porozumienia Paryskiego dzięki staraniom naszej delegacji pod przewodnictwem ówczesnego Ministra Środowiska, Pana Prof. Szyszko" – dodała Wiśniewska. Jak tłumaczyła, zakłada ona równowagę między emisjami gazów cieplarnianych a ich pochłanianiem przez lasy i tereny rolne. "Takie stanowisko jest korzystne zarówno z punktu widzenia celów klimatycznych jak i gospodarki" – mówiła europoseł PiS.Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że podpisane 3 lata temu przez niemal wszystkie państwa porozumienie w Paryżu, zobowiązujące do redukcji emisji, słusznie uznano za wielki sukces. Eurodeputowana mówiła, że kluczowe jest skuteczne implementowanie i monitorowanie postanowień tej 'klimatycznej konstytucji'. "Tylko wtedy będziemy mogli mówić o sporym sukcesie i postępie w globalnej redukcji emisji" - powiedziała polska polityk.Europoseł PiS mówiła jednocześnie o forsowanej przez UE idei dekarbonizacji gospodarki, która zakłada osiągniecie gospodarki zero-emisyjnej do roku 2050. "Postulat ten nie bierze pod uwagę realiów gospodarczych i społecznych poszczególnych państw członkowskich" - mówiła. Jak tłumaczyła, cel ten szczególnie dotkliwy byłby dla Polski, dla której węgiel w dalszym ciągu stanowi kluczowy udział w miksie energetycznym. "W Polsce węgiel jeszcze przez wiele lat będzie głównym paliwem dla elektroenergetyki oraz gwarantem bezpieczeństwa energetycznego" - podkreślała Jadwiga Wiśniewska.Pełnomocnik Rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorz Tobiszowski podkreślał, że nie wystarczy, że UE ogłosi swoje ambitne plany. "Muszą one być możliwe do zrealizowania" – mówił. Jak dodał, należy zapewnić państwom dobrowolność wyboru metod redukcji emisji dwutlenku węgla i sposobu wykorzystania zasobów naturalnych. Przedstawiciel rządu podkreślał, że zgodnie z artykułem 194 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej każde państwo może niezależnie decydować o swoim miksie energetycznym. "Polska czyni wielkie starania, żeby wypełnić swoje cele dotyczące odnawialnych źródeł energii, jest bardzo zaawansowana w kwestii efektywności energetycznej i zmniejszania energochłonności oraz podejmuje spore wysiłki, żeby zrealizować porozumienia z Unią Europejską" – podkreślał wiceminister Tobiszowski.

Mówiąc o COP24, Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że będzie to przełomowy szczyt, który na wiele dekad może wyznaczyć kierunki polityki klimatycznej UE, a jego działanie może być wielopokoleniowe. "Liczę, że konferencja w Katowicach będzie również przełomowym wydarzeniem, a strony negocjujące wykażą się dojrzałym podejściem do polityki klimatycznej" – zakończył polityk.


Materiał ukazał na stronie: "Częstochowska Gazeta Ekologiczna"
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.


RED


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl