Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 19 kwietnia 2019
Adolfa i Tymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 16 (1415) 2019-04-18
  W NUMERZE:
» ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
»  charytatywny koncert
» Tradycja w artystycznym wykonaniu
»  Zamczysko w gminie Wręczyca Wielka
» Stop SMOG
» W Olsztynie sadzą drzewa
» REGULAMIN KONKURSU POWIATOWEGO NA „SZKOLNĄ GAZETĘ Z DODATKIEM EKOLOGICZNYM – PRZYRODA MOJEGO REGIONU”
» WYSTAWA W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO. ,,…dwa?… spojrzenia"
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” CYBERFOTO 2019
» Finisaż wystawy JACKA SZTUKI
» Wieczór 233.
» Dobro wraca jak miłość
» XLII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej
»  Maskpol prezentuje nowoczesny laptop
» Tradycja i serdeczność
» WSPÓLNOTA ZABLOKOWAŁA WJAZD
»  CZCIJMY PAMIĘĆ ZAMORDOWANYCH W KATYNIU I POLEGŁYCH W KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ
» „MATKA BOŻA” - Adam Bujak
» 100-lecie Polski Wolnej - Kwiecień 1919 r.
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» POKAZ WYTWÓRNI WYOBRAŹNI W „GALERII POD KASZTANEM”
» MISTRZ BUDOWNICTWA
» Stoły Wielkanocne w Mstowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmowa z Grażyną Knapik, kandydatem PiS na wójta Gminy RędzinyGazeta Częstochowska: Pełnienie funkcji wójta gminy to duża satysfakcja, ale i ogromna odpowiedzialność i nawał pracy. Dlaczego zdecydowała się Pani ubiegać o to stanowisko?
Grażyna Knapik: Od kilkunastu lat czynnie uczestniczę w funkcjonowaniu lokalnych samorządów w moich okolicach. Myślę, że nadeszła pora, by zdobyte przez ten czas doświadczenie wykorzystać w jeszcze większym stopniu, niż dotychczas. Równolegle do pracy samorządowej, pracuję też zawodowo, rozszerzając wciąż swoje kompetencje związane z księgowością. Mam na co dzień do czynienia z zarządzaniem finansami, co także na pewno bardzo przydaje się w kierowaniu gminą, która musi przecież racjonalnie dysponować swoim budżetem. Tu także mam więc spore pole do popisu. Kolejnym argumentem, który wzięłam pod uwagę podejmując decyzję o kandydowaniu na wójta są potencjalne możliwości rozwoju mojej małej ojczyzny. Jestem zdania, że na wielu polach jej potencjał nie jest wykorzystywany, a ja mam pomysły jak zrealizować konkretne cele i jestem przekonana, że uda mi się to, jeśli tylko dostanę w wyborach swoją szansę.

W polityce samorządowej Pani nazwisko funkcjonuje od kilkunastu lat, a to możliwe jest dzięki zaufaniu, jakim kierują się mieszkańcy gminy Rędziny podczas kolejnych wyborów. Przypomnijmy, jak przebiegała Pani dotychczasowa kariera w jednostkach samorządowych.
To trwa nieprzerwanie już od 2002 roku. Wtedy to, za namową przede wszystkim mieszkańców Kościelca, w którym mieszkam od wielu lat, zdecydowałam się kandydować do Rady Gminy. Wybory potwierdziły, że wyborcy mają do mnie zaufanie, dzięki czemu zdobyłam mandat. Już w kolejnych wyborach samorządowych podniosłam sobie poprzeczkę, próbując swych sił w rywalizacji o fotel radnego powiatowego. Także te wybory zakończyły się dla mnie sukcesem, podobnie jak i kolejne, bo radną powiatową jestem do dziś. Przez te wszystkie lat miałam okazję poznać wiele aspektów działalności samorządowej, bowiem zasiadałam w komisjach: budżetowej, rewizyjnej, bezpieczeństwa i samorządności, czy edukacji, turystyki i sportu. Pomimo, iż jestem obecnie jedyną reprezentantką swojej gminy w Powiecie, sporo udało mi się dla niej wywalczyć. Mogę się na przykład pochwalić swoim udziałem w wielu decyzjach dotyczących inwestycji drogowych. Mam tu na myśli przykładowo całkowitą przebudowę drogi powiatowej biegnącej przez Rudniki i Kościelec do trasy DK1, czy drogi powiatowej od granic Częstochowy przez Mariankę Rędzińską i Rudniki do Wancerzowa. Wspierałam też inicjatywy związane z edukacją, chociażby budowę Sali gimnastycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bogumiłku.

Szesnaście lat w samorządzie to już imponujący staż, ale zdaje się, że Pani kariera zawodowa, związana z zarządzaniem finansami jest jeszcze dłuższa?
Od dwudziestu lat prowadzę biuro rachunkowe, któremu ufa wiele firm, powierzając swoje rozliczenia finansowe. Jako księgowa mam bieżący kontakt z wieloma mieszkańcami gminy Rędziny, ale i odleglejszych miejscowości. Staram się nie odmawiać pomocy nikomu, kto poszukuje u mnie rzetelnej i kompetentnej pomocy.

Od dawna działa Pani także w strukturach lokalnych strukturach PiS, ciesząc się sporym zaufaniem jej przedstawicieli na różnych szczeblach i w wielu instytucjach.
Tak się składa, że od 2015 roku pracuję w Biurze Poselskim Posła na Sejm RP, Lidii Burzyńskiej. Mam tu do czynienia ze sprawami związanymi z wieloma aspektami życia społecznego. Uczestnicząc w rozwiązywaniu wielu problemów nie tylko poznaję ludzkie potrzeby i oczekiwania, ale i mam możliwość pomagania w ich realizacji. To bardzo cenne doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości. Z poseł Lidią Burzyńską miałam okazję współpracować wcześniej w Radzie Powiatu, teraz kontynuujemy tę naszą wspólną działalność na rzecz innych już w innych relacjach. Bardzo cenię sobie też swoją znajomość z dzisiejszym wiceministrem Szymonem Giżyńskim. Dane nam było w przyszłości współdziałać na wielu płaszczyznach, często bardzo skutecznie. Nadmienię też, że pozostaję na bieżąco w kontakcie z Zarządem Regionalnego Funduszu Gospodarczego. Jest to o tyle istotne, że w najbliższych latach RFG będzie realizował na terenie gminy Rędziny inwestycję o wartości ok. 250 mln. zł. Będzie to nowoczesna giełda rolno – spożywcza, oznaczająca nie tylko wysokie wpływy do budżetu z tytułu podatków, ale i możliwość zatrudnienia dla wielu mieszkańców Rędzin i okolic. To świetna perspektywa, którą trzeba umiejętnie wykorzystać, jestem przekonana, że moje relacje z władzami RFG są tego gwarantem.

Do oddania głosu na Panią ma zachęcać program wyborczy, zawierający konkretne zapowiedzi. Jakie są jego najważniejsze punkty?
Planuję utworzenie w gminie żłobka. Wiem, jak wielu naszym mieszkańcom jego funkcjonowanie ułatwiłoby życia. Na pewno zdecydowanych działań wymaga też brak miejsc w przedszkolach na terenie naszej gminy. Jest też potrzeba utworzenia placówki zajmującej się dzienną opieką nad seniorami. Choć gmina nasza graniczy bezpośrednio z Częstochową, wciąż zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w powiecie, pod względem stanu infrastruktury kanalizacyjnej i drogowej. Te zaniedbania bezwzględnie należy naprawić. To naturalnie tylko część z zamierzeń, które chciałbym wprowadzić w życie. Deklaruję też, że na bieżąco będę wsłuchiwać się w głosy mieszkańców i w miarę możliwości, realizować ich postulaty. Zapewniam, że bliskie są mi potrzeby mieszkańców w różnym wieku. Jestem przecież matką i babcią, z Kościelcem i okolicami związaną już od prawie 40 lat.

Jak widzi Pani swoją kandydaturę na tle pozostałych osób, ubiegających się o fotel wójta Gminy Rędziny?
Tak się składa, że jestem wśród nich jedyną kobietą, a dotąd wójtem naszej gminy kobieta jeszcze nie była. Mówiąc z przymrużeniem oka: wiadomo, że to panie lepiej sprawdzają się w zarządzaniu gospodarstwem domowym. Gmina to też gospodarstwo, którym trzeba zarządzać, tyle że nieco większe. Nadszedł więc czas, by tę tezę sprawdzić w praktyce. Poza tym dwóch z moich konkurentów miało okazję przez minione cztery lata kierować gminą Rędziny. Znamy już ich możliwości, możemy więc pozwolić na otwarcie nowych perspektyw. Wszystko w rękach wyborców.

Bardzo dziękujemy za rozmowę.
Rozmawiała ANNA STĘPIEŃANNA STĘPIEŃ


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl