Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 20 stycznia 2019
Fabiana i Sebastiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
PROMOCJA KSIĄŻKI
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
"Częstochowianie w marszu do Niepodległej"


W dniu 18.10.2018 w Rauszu odbyła się promocja książki "Częstochowianie w marszu do Niepodległej" pod redakcją dr Ryszarda Stefaniaka i Rafała Piotrowskiego. W okresie poprzedzającym wybuch I wojny światowej ideę niepodległości realizowana przez Józefa Piłsudskiego rozwijały działające w Częstochowie organizacje młodzieżowe: w latach 1908-1912 Związek Młodzieży Postępowo Niepodległościowej, a w latach 1908-1914 Organizacja Młodzieży Narodowej,Organizacja Wojskowa im. Waleriana Łukasińskiego i skauting Częstochowa należała do miast, w których PPS miała silne wsparcie, a sam Józef Piłsudski
w Częstochowie przebywał kilkakrotnie. 100-lecie odzyskania niepodległości to świetny czas, aby przypomnieć zaangażowanie i wkład w tę walkę mieszkańców naszego miasta. W Pierwszej Kompanii Kadrowej i Legionach możemy odnaleźć wielu częstochowian, a ich rola w tamtych czasach była bardzo istotna.
W niniejszej publikacji autorzy postanowili przybliżyć w krótkiej charakterystyce 11 bohaterów związanych z Częstochową. Wybrani bohaterowie to uczestnicy walk o niepodległość, którzy związali swój los z Kompanią Kadrową i Legionami Józefa Piłsudskiego, walczyli w wojnie o granice, ale jak w przypadku Karola Szpryngiera czy Włodzimierza Zagórskiego uczestniczyli też w listopadzie 1918 roku w rozbrajaniu Niemców w Częstochowie. O żołnierzach I Kompanii Kadrowej: Januszu Głuchowskim – uczestniku patrolu „Beliny” napisał Ryszard Stefaniak, o Kazimierzu Bulserze – adiutancie Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego Przemysław Gorzałka, o gen. Stanisławie Burhardt-Bukackim Marek Fiszer, a o płk Józefie Ferencowiczu Grzegorz Basiński.
Wśród częstochowskich legionowych bohaterów znaleźli się też bracia: Rudolf i Gustaw Dreszerowie. O postaci gen. Rudolfa Dreszera pisze Małgorzata Kaim, zaś o gen. Gustawie Orlicz-Dreszerze Rafał Piotrowski. W niniejszej publikacji
zamieszczono ponadto krótkie charakterystyki częstochowian poległych w czasie rozbrajania Niemców w listopadzie 1918 r. – Włodzimierza Henryka Zagórskiego 1902-1918 w opracowaniu Ewy Włodarzyk i Karola Szpryngiera (1901-1918) pióra Agnieszki Burzyńskiej.
W niniejszej publikacji Juliusz Sętowski prezentuje sylwetkę wybitnego żołnierza płk. Kazimierza Mastalerza (1894-1939), kawalera Orderu Virtuti Militari, zaś Magdalena Witkowska
sylwetkę gen. Mariana Żegoty-Januszajtisa (1889-1973). Oprócz postaci znanych szerszemu ogółowi w niniejszej publikacji pojawia się lokalny wątek – Juliusz Sętowski opisuje niezwykle ciekawą postać Karola Basińskiego, a Rafał Piotrowski braci Stetkiewiczów.
Dnia 4 listopada 1918 roku wolną cząstką naszej
ojczyzny była już Jasna Góra, a stało się to za sprawą por. Artura Wiśniewskiego (1890-1920), który z rozkazu gen. Tadeusza Rozwadowskiego wkroczył na Jasną Górę na czele 22 pp – ten epizod ukazuje Agnieszka Burzyńska.
Publikacja Częstochowianie w drodze do Niepodległej ma na celu
przybliżenie społeczeństwu Częstochowy wkładu obywateli naszego miasta w odrodzenie się wolnej Ojczyzny po 123-letnim okresie narodowej niewoli w tym pamiętnym 2018 roku – Roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.


R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl