Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 19 kwietnia 2019
Adolfa i Tymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 16 (1415) 2019-04-18
  W NUMERZE:
» ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
»  charytatywny koncert
» Tradycja w artystycznym wykonaniu
»  Zamczysko w gminie Wręczyca Wielka
» Stop SMOG
» W Olsztynie sadzą drzewa
» REGULAMIN KONKURSU POWIATOWEGO NA „SZKOLNĄ GAZETĘ Z DODATKIEM EKOLOGICZNYM – PRZYRODA MOJEGO REGIONU”
» WYSTAWA W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO. ,,…dwa?… spojrzenia"
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” CYBERFOTO 2019
» Finisaż wystawy JACKA SZTUKI
» Wieczór 233.
» Dobro wraca jak miłość
» XLII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej
»  Maskpol prezentuje nowoczesny laptop
» Tradycja i serdeczność
» WSPÓLNOTA ZABLOKOWAŁA WJAZD
»  CZCIJMY PAMIĘĆ ZAMORDOWANYCH W KATYNIU I POLEGŁYCH W KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ
» „MATKA BOŻA” - Adam Bujak
» 100-lecie Polski Wolnej - Kwiecień 1919 r.
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» POKAZ WYTWÓRNI WYOBRAŹNI W „GALERII POD KASZTANEM”
» MISTRZ BUDOWNICTWA
» Stoły Wielkanocne w Mstowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - Testament Marszałka
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę jest doskonałą okazją, by przypominać o człowieku, który jest utożsamiany z tym radosnym dla Polaków faktem. Doskonale rozumie to prof. Wiesław J. Wysocki, który 4 października 2018 wystąpił w częstochowskim Muzeum Monet i Medali JP II z wykładem pt. „Testament Marszałka”. Profesor przypomniał wiele faktów z życia Piłsudskiego, począwszy od jego urodzenia w dalekim dziś Zułowie na Wileńszczyźnie.


Wychowany w patriotycznej rodzinie Józef był dziedzicem Powstania Styczniowego. Jego ojciec był komisarzem Rządu Narodowego, a matka przekazywała kult tego powstania swoim dzieciom. Wieczorne modlitwy kończyła słowami „Będzie Polska w imię Pana”. I ta pewność towarzyszyła Ziukowi przez całe życie. Już w wieku 6-7 lat marzył, by „Moskali wypędzić z powiatu" i później przez całe życie walczył z Rosją.
Piłsudski wielokrotnie rozważał dzieje powstania i przyczyny jego upadku. Chciał uniknąć w przyszłości sytuacji z 1863 r. Ponadto w wolnej Polsce pamiętał o honorowaniu uczestników tychże walk, odznaczając ich orderem Virtuti Militari w rocznicę Nocy Styczniowej. Tej odznaki żaden z odznaczonych nie zdjął.
Historyk wspomniał też o przywiązaniu Piłsudskiego do matki. To matka ukształtowała w nim miłość do tej drugiej, symbolicznej matki, jaką jest Ojczyzna. Marszałka zapytano kiedyś, za co warto umierać odpowiedział wówczas „za Matkę”. Nie można pominąć również faktu, że Piłsudski wyznawał kult Matki Boskiej Ostrobramskiej i jej wizerunek chciał mieć zawsze umieszczony nad łóżkiem. Jego wiara nie była ostentacyjna, ale niepodważalna.
Piłsudski potrafił mówić pięknym językiem, ale umiał mówić także w języku koszarowym. Prof. Wysocki podkreślił dość dosadne słowa Marszałka: „Walczę i umrę jedynie dlatego, że w wychodku jakim jest nasze życie, żyć nie mogę. To ubliża mi jako człowiekowi z godnością nie-niewolniczą. (...) Nie rozpacz, nie poświęcenie mną kieruje, ale chęć zwyciężenia i przygotowania zwycięstwa". Te ważne zdania z biografii Piłsudskiego to jak mówi Wysocki przekaz, który powinniśmy zawsze mieć pod powiekami”, byśmy byli „ludźmi z godnością nie-niewolniczą”. Jako przykład do naśladowania wskazał Lecha Kaczyńskiego, który nie wstydził się polskiej historii, ale potrafił być z niej dumnym. W filmie Jarosława Selina Kaczyński wypowiada takie zdanie: „Polacy na kilkaset lat zatrzymali pochód Niemców na wschód. Polacy zatrzymali pochód islamu na zachód. Polacy zatrzymali pochód Bolszewików też na zachód. Polacy wreszcie w XX wieku pierwsi powiedzieli Hitlerowi „nie” i zmusili Zachód do tego, żeby podjął wojnę z Hitlerem. I Polacy stworzyli wielki, największy w historii świata ruch „Solidarność”, który obalił komunizm więc tak patrzcie na polską historię, a nie, że to tylko cierpiętnictwo, pot i łzy”. Tak może na historię Polski patrzeć jedynie osoba z godnością nie-niewolniczą. „Warto tę godność w sobie utwierdzać” zakończył wykład Wysocki.
MMiMJPII


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl