Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
ekologia
Biuro dla programu „Czyste powietrze” w Częstochowie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
15 października 2018 roku w Częstochowie w budynku przy ul. Sobieskiego 7 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uroczyście otworzył punkt informacyjny dla rządowego programu „Czyste powietrze”, który zainicjowano 19 września br. Wydarzenie połączono z akcją „100 drzewek na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. W uroczystości uczestniczyli: senator Artur Warzocha, który na dziedzińcu Urzędu zasadził symboliczne drzewko w ramach akcji, oraz europoseł Jadwiga Wiśniewska, wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk i prezes WFOŚiGW Tomasz Bednarek.
Program „Czyste powietrze” to szeroko zakrojona inicjatywa rządowa, której celem jest poprawa jakości powietrza. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na wymianę systemów ogrzewania, wymianę stolarki okiennej. Pomysł wynikł z programu „Czyste powietrze” i jego ogromnego zainteresowania.
– Codziennie przeprowadzamy dziesiątki rozmów na temat programu, a zainteresowanie ciągle wzrasta. W ciągu kilku pierwszych tygodni w portalu programu zarejestrowało się ponad sześć tysięcy osób z deklaracją na złożenie wniosku. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie filii w Bielsku-Białej oraz w Częstochowie. To być może pierwszy krok do powrotu Funduszu do Częstochowy, gdzie przecież funkcjonował. Na realizację programu w całym kraju przewidziano 100 milionów złotych na okres 10 lat. Pogram zakreślono dla około 4 milionów domów, które mają być poddane termomodernizacji. W województwie śląskim domów, które mogłyby być objęte programem, jest ponad 500 tysięcy – mówi prezes Zarządu WFOŚiGW Tomasz Bednarek.
Z faktu otwarcia filii cieszy się wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk. – To z pewnością ułatwi i usprawni proces składania wniosków i ich realizację. Beneficjenci będą mieli bezpośredni kontakt z pracownikami Funduszu i uzyskają od nich fachową pomoc. Pracownicy przeprowadzą audyt energetyczny, będą też oceniać wnioski pod względem formalnym i merytorycznym, co usprawni przekazanie pieniędzy beneficjentom, gdyż wnioski będą poprawnie wypełnione – dodaje wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk. Wicewojewoda podkreśla przy tym wagę programu i jego realny wpływ na poprawę środowiska. – Wymiana pieców na kotły nowej generacji zdecydowanie poprawi jakość powietrza. Efekt ograniczenia niskiej emisji z nowoczesnych pieców jest widoczny naocznie, bo dymów w ogóle nie widać. Ten program skierowany jest także dla osób uboższych. Zakłada on aż 90 procent dofinansowania, a to sprawi to, że oprócz wymiany pieców, ci najbiedniejsi będą mogli zdecydować się także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od kryterium dochodowości. Wynosi ono od 30 do 90 procent. 30 procent otrzymają te osoby, które uzyskują dochód 1600 zł na jednego członka rodziny. W miarę zmniejszania dochodowości rośnie wskaźnik dofinansowania – tłumaczy wicewojewoda Piotr Kołodziejczyk. Jak dodaje, w Polsce nie ma obecnie zielonych wysp, a problem smogu dotyka cały kraj, nie tylko województwo śląskie.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska podkreśla, że obecny rząd Polski szczególną troskę przywiązuje do jakości powietrza i jako pierwszy rząd odważnie mierzy się z problemem niskiej emisji. Niska emisja odpowiada za szereg bardzo niebezpiecznych dla życia człowieka chorób. I właśnie ten rząd, który jest tak niesprawiedliwie atakowany w Brukseli przez totalną opozycję, chce poprawić jakość powietrza i troszczy się o zdrowie Polaków. Z programem „Czyste powietrze” docieramy do każdej najmniejszej gminy i zachęcamy Polaków do tego, żeby inwestowali z wykorzystaniem środków rządowych, aby ich domy stały się cieplejsze i mniej emitowały niskiej emisji – mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska. Jak dodaje, jako członkowi komisji środowiska w PE udało się jej załatwić rozwój ciepłownictwa systemowego. – Jednym głosem przeforsowano wsparcie finansowe dla rozwoju ciepłownictwa systemowego. To sprawi, że nasze powietrze w Polsce będzie bardziej system, bo ciepłownictwo systemowe daje gwarancję jakości opału i wychwytywania na kominach szkodliwej dla zdrowia człowieka emisji – informuje europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Materiał ukazał na stronie: "Częstochowska Gazeta Ekologiczna"
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.


UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl