Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 15 grudnia 2018
Celiny i Waleriana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc
» CZĘSTOCHOWSKIE WYDAWNICTWA. „Niebezpieczne Sąsiedztwo” Artur Kawka
» Dla dzieci, czyli MOPSowe Mikołajki
» WYDAWNICTWO NOWA ERA DLA DZIECI - wymarzony prezent pod choinkę


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA
Opuszczony niepełnosprawny
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Andrzej Popławski jest ciężko doświadczony przez los. W 1986 roku w wyniku wypadku w pracy choroby stracił obie nogi. Od ponad 10 lat jest uwięziony w swoim jednoizbowym mieszkaniu, przy ul. Krakowskiej w Częstochowie. Choć jak przyznaje, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej trochę mu pomaga, zdany jest na własne siły. Nie załamuje się, ale jego życie jest smutne i ponure.W pokoju, w którym mieszka, jest wszystko razem: kuchnia, ubikacja, sypialnia, jadalnia. Pan Andrzej stara się utrzymać porządek, ale niewiele może zdziałać, nie mając nóg. Lokal jest zatęchły i zagrzybiony. Konieczne jest tam odświeżenie.
– Wiem, że zaduch jest okropny. Nie mogę jednak wietrzyć mieszkania, bo nie mam jak otworzyć okna. O malowaniu ścian i choćby porządnym sprzątaniu mogę tylko pomarzyć – mówi.
Pan Andrzej utrzymuje się z renty w wysokości 1200 zł. To musi wystarczyć mu na całomiesięczne utrzymanie oraz zakup lekarstw, które z racji kilku chorób (jest po dwukrotnym udarze) pochłaniają sporą część jego świadczenia. Otrzymuje przy tym niewielkie wsparcie. Pomoc społeczna zapewnia mu opiekę pracownika socjalnego oraz niewielkie dofinansowanie do czynszu i lekarstw. To wszystko nie jest wystarczające na zapewnienie minimalnych potrzeb tak chorego i samotnego człowieka.
Pan Andrzej w swoim mieszkaniu czuje się jak w klatce. – Raz w miesiącu korzystam z samochodu z pomocy społecznej, a tak siedzę cały czas w domu. Trudno mi się mieszka, bo sąsiedzi są hałaśliwi. Ciągle są tam awantury, a policja niewiele może zainterweniować. Reagują na moje zgłoszenia, ale to i tak nie pomaga – mówi.
Najbardziej doskwiera mu samotność. – Chciałbym się kontaktować z moją przyjaciółką Basią, która jest umieszczona w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie, ale mam z tym ogromne trudności. Nie mogę dowiedzieć się, co się z nią dzieje. Jedyna moją pociechą są spotkania z księdzem Łukaszem – opowiada nam.
Od trzech lat pisze do Urzędu Miasta o pomoc w zamianie mieszkania. Na razie pisze. Udało mu się jedynie, po kilku latach interwencji do administracji, magistratu, ministerstwa, załatwić wymianę rozsypującego się zejścia z klatki schodowej na nowe i dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.
.Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wysłaliśmy zapytania o to jak instytucja pomaga niepełnosprawnemu Andrzejowi Popławskiemu. Czy jest możliwa wsparcie przy odnowieniu jego mieszkania. Niestety otrzymana odpowiedź jest wymijająca.
Szanowna Pani Redaktor,
w odpowiedzi na Pani pytania odnoszące się do sytuacji naszego Podopiecznego informuję, że obowiązujące przepisy prawa m.in. dotyczące RODO, a także art. 100 ustawy o pomocy społecznej zobowiązują pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do zachowania tajemnicy zawodowej i ochrony danych dotyczących osób korzystających z pomocy. W związku z tym, nie udzielamy informacji o wsparciu, które otrzymują konkretni podopieczni.
Równocześnie informuję, że pracownicy MOPS w przypadku każdego podopiecznego działają w pełnym zakresie w jakim mogą zaoferować wsparcie w ramach swoich kompetencji, szukając różnych możliwości udzielenia pomocy. Warto dodać, że wsparcie obejmuje te obszary, na które podopieczny wyraża zgodę lub, o które wnioskuje.
Działania takie mogą dotyczyć zarówno pomocy finansowej (o ile klient spełnia określone w przepisach kryteria dochodowe), pomoc w uzyskaniu dofinansowania na zakup sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, zapewnienie usług opiekuńczych, zaproponowanie możliwości skorzystania z pobytu w domu pomocy społecznej, a także szeroko pojętą pracę socjalną.
Pozdrawiam

Małgorzata Mruszczyk
Dyrektor
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl