Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 10 grudnia 2018
Julii i Daniela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 49 (1396) 2018-12-06
  W NUMERZE:
» Poczta bliżej swoich klientów
» Pamięci Orląt Lwowskich. Bronić niepodległości i suwerenności
» 95 lat Polskiego Związku Łowieckiego
» Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu ,,EKO-WYNALAZCY”
» Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy o Wodzie „WODA = ŻYCIE” – VI edycja
» Śląskie – odzyskana energia
» Włoski profesor
» Ruszyły klasy patronackie ISD Huty Częstochowa
» Dzień Seniora u Emerytów i Rencistów
» Przez uszy do duszy
» KRUS w akcji, czyli bezpiecznie i estetycznie w gospodarstwie rolnym
» 100-lecie Polski Wolnej – grudzień 1918 rok
» Przebudzenie pamięci.
»  Nowość wydawnicza
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Mieczysław Dąbkowski
»  Kartki z kalendarza – kartki grudnia
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Płk dypl. Adam Świtalski (18 XII 1894 – 9 VII 1952)
» PIŁKA NOŻNA. Bardzo udane zakończenie piłkarskiego roku
» Ligowy rok zakończony zwycięstwem
» Trenerski dwugłos : OKS Odra Opole - RKS Raków Częstochowa
» SPORT W GMINACH
» ,,Włókniarz" dziękuje za współpracę
» MSTÓW BUDUJE
» ODWODNIENIE DROGI
» BĘDZIE OCZYSZCZALNIA
» DLA ROWERZYSTÓW I PIESZYCH
» ŚLADEM NASZYCH PUBLIKACJI
» DĄBROWA ZIELONA. Życzenia dla Jubilatów
» ŚLUBOWANIE
» "ZABYTKI POLSKI"
» PATRIOTYCZNA MSZA ŚWIĘTA
» NOC W SZKOLE
» „Po polsku o historii”
» POWIATOWE TAŃCOWANIE
» Gminny Dzień Seniora
» KOZIEGŁOWY / GNIAZDÓW. O kobiecie, która zmieniła świat
» Z raportówki policjanta
» PERYSKOP. Prawdy objawione
» BONA FIDE. Uchwała koalicji SLD-PO przeciwko częstochowianom
» Smak i aromat ulubionych świątecznych wypieków – Dolnośląska Mąka Tortowa z Młyna Jaczkowice


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Pamiętamy o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Patriotyczna atmosfera obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rośnie z dnia na dzień. W klimat ten doskonale wpisuje się nauczanie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności", który ofiarował swe życie na ołtarzu Ojczyzny – w obronie wiary i godności człowieka 19 października 1984 r. Corocznie w tym dniu związkowcy z całego kraju oddają hołd swemu patronowi podczas uroczystości w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w którym ks. Jerzy wygłaszał do tłumów Polaków swe płomienne kazania o wiodącym przesłaniu „Zło dobrem zwyciężaj".

W obchodach tych od początku uczestniczy nasz Region „Solidarności". Tegoroczny wyjazd do Warszawy tradycyjnie rozpoczął się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w naszym mieście w alei Henryka Sienkiewicza z udziałem przewodniczącego Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność" Jacka Strączyńskiego i wiceprzewodniczącego Stanisława Kołodziejczyka. Po odśpiewaniu w skupieniu pieśni „Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana", dwudziestoosobowa grupa związkowców na czele z wiceprzewodniczącą Zarządu Regionu i przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Dorotą Kaczmarek udała się do stolicy. W programie wyjazdu znalazło się także zwiedzenie powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-lu przy ul. Rakowieckiej 37. Wstrząsające opowieści i eksponaty dobitnie wskazują, jak nieludzki los zgotowali Polacy Polakom w mrocznych, powojennych latach. Była też możliwość odwiedzenia Muzeum Księdza Popiełuszki przy żoliborskim kościele oraz okazja do rozmowy z braćmi błogosławionego kapłana. Wśród licznie zgromadzonych wokół grobu księdza Jerzego delegacji „Solidarności" z całej Polski nie zabrakło i naszych związkowców, reprezentowanych przez trzyosobowy poczet sztandarowy. Złożyli oni wieńce na grobie męczennika narodu. Dźwięk dzwonu „Jerzy" obwieścił rozpoczęcie wieczornej Mszy św. o godz. 18.00, której przewodniczył ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W wypełnionej po brzegi świątyni obecni byli także parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i lokalnych władz. W homilii hierarcha podkreślił, że męczennicy uczą nas głębokiej wiary, a ojczyzna nasza jest w niebie. Trzeba mówić prawdę i mieć odwagę jej bronić. Mszy św. należy się szacunek, a jej istotą jest Eucharystia, jednocząca wiernych. Religijne, patriotyczne i ludzkie wartości, którym służył ks. Jerzy: Bóg i Ojczyzna oraz słynne przesłanie o zwycięstwie dobra nad złem mają wymiar ponadczasowy. Ksiądz kardynał wyraził zadowolenie z ustanowienia przez parlament 19 października dniem pamięci duchownych niezłomnych. Zwieńczeniem nabożeństwa było odmówienie litanii do bł. księdza Jerzego oraz ucałowanie jego relikwii. W 34. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki wznosimy modlitwy o jego rychłą kanonizację, do której zachęcił także ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.
W październikowy wieczór rozświetlony blaskiem zniczy pożegnaliśmy grób błogosławionego księdza Jerzego okryty wieńcami z biało-czerwonymi szarfami w otoczeniu honorowej warty żołnierzy. Obraz ten, jako ostatni akcent naszej kolejnej, niezwykłej wycieczki – pielgrzymki do Warszawy, pozostanie w naszej pamięci. Nie możemy zapomnieć o Tobie, księże Jerzy, bo wtedy Bóg o nas zapomni.

Fot. NSZZ „Solidarność”
Zbiórka uczestników wyjazdu odbyła się tradycyjnie przy pomniku patrona „Solidarności" w al. Sienkiewicza. Członkowie Prezydium Zarządu Regionu: przewodniczący Jacek Strączyński oraz jego zastępcy Dorota Kaczmarek i Stanisław Kołodziejczyk złożyli wiązankę kwiatów.


Anna Kulej-Stacherczyk


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl