Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Pamiętamy o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Patriotyczna atmosfera obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rośnie z dnia na dzień. W klimat ten doskonale wpisuje się nauczanie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności", który ofiarował swe życie na ołtarzu Ojczyzny – w obronie wiary i godności człowieka 19 października 1984 r. Corocznie w tym dniu związkowcy z całego kraju oddają hołd swemu patronowi podczas uroczystości w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w którym ks. Jerzy wygłaszał do tłumów Polaków swe płomienne kazania o wiodącym przesłaniu „Zło dobrem zwyciężaj".

W obchodach tych od początku uczestniczy nasz Region „Solidarności". Tegoroczny wyjazd do Warszawy tradycyjnie rozpoczął się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w naszym mieście w alei Henryka Sienkiewicza z udziałem przewodniczącego Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność" Jacka Strączyńskiego i wiceprzewodniczącego Stanisława Kołodziejczyka. Po odśpiewaniu w skupieniu pieśni „Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana", dwudziestoosobowa grupa związkowców na czele z wiceprzewodniczącą Zarządu Regionu i przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Dorotą Kaczmarek udała się do stolicy. W programie wyjazdu znalazło się także zwiedzenie powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-lu przy ul. Rakowieckiej 37. Wstrząsające opowieści i eksponaty dobitnie wskazują, jak nieludzki los zgotowali Polacy Polakom w mrocznych, powojennych latach. Była też możliwość odwiedzenia Muzeum Księdza Popiełuszki przy żoliborskim kościele oraz okazja do rozmowy z braćmi błogosławionego kapłana. Wśród licznie zgromadzonych wokół grobu księdza Jerzego delegacji „Solidarności" z całej Polski nie zabrakło i naszych związkowców, reprezentowanych przez trzyosobowy poczet sztandarowy. Złożyli oni wieńce na grobie męczennika narodu. Dźwięk dzwonu „Jerzy" obwieścił rozpoczęcie wieczornej Mszy św. o godz. 18.00, której przewodniczył ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W wypełnionej po brzegi świątyni obecni byli także parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i lokalnych władz. W homilii hierarcha podkreślił, że męczennicy uczą nas głębokiej wiary, a ojczyzna nasza jest w niebie. Trzeba mówić prawdę i mieć odwagę jej bronić. Mszy św. należy się szacunek, a jej istotą jest Eucharystia, jednocząca wiernych. Religijne, patriotyczne i ludzkie wartości, którym służył ks. Jerzy: Bóg i Ojczyzna oraz słynne przesłanie o zwycięstwie dobra nad złem mają wymiar ponadczasowy. Ksiądz kardynał wyraził zadowolenie z ustanowienia przez parlament 19 października dniem pamięci duchownych niezłomnych. Zwieńczeniem nabożeństwa było odmówienie litanii do bł. księdza Jerzego oraz ucałowanie jego relikwii. W 34. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki wznosimy modlitwy o jego rychłą kanonizację, do której zachęcił także ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.
W październikowy wieczór rozświetlony blaskiem zniczy pożegnaliśmy grób błogosławionego księdza Jerzego okryty wieńcami z biało-czerwonymi szarfami w otoczeniu honorowej warty żołnierzy. Obraz ten, jako ostatni akcent naszej kolejnej, niezwykłej wycieczki – pielgrzymki do Warszawy, pozostanie w naszej pamięci. Nie możemy zapomnieć o Tobie, księże Jerzy, bo wtedy Bóg o nas zapomni.

Fot. NSZZ „Solidarność”
Zbiórka uczestników wyjazdu odbyła się tradycyjnie przy pomniku patrona „Solidarności" w al. Sienkiewicza. Członkowie Prezydium Zarządu Regionu: przewodniczący Jacek Strączyński oraz jego zastępcy Dorota Kaczmarek i Stanisław Kołodziejczyk złożyli wiązankę kwiatów.


Anna Kulej-Stacherczyk


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl