Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 23 maja 2019
Iwony i Dezyderego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 21 (1420) 2019-05-23
  W NUMERZE:
» Europoseł Jadwiga Wiśniewska Ambasadorem Polski Przyjaznej Osobom Starszym
» SPRZĄTAJMY PO PSACH, NIE DOKARMIAJMY GOŁĘBI
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» KALENDARIUM EKOLOGICZNE
» GRATULUJEMY. Sukces Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelcu.
» CZĘSTOCHOWA. SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ". - NOWE POKOLENIE
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» X Parada Postaci Literackich
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» ANNA PURSKA
» PIĘKNO I KUNSZT
» Koncert w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
» 100-lecie Polski Wolnej – maj 1919 rok
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Od Monte Cassino do Bolonii
» Monte Cassino – duma i chwała Wojska Polskiego
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Pułkownik Sztabu Generalnego Adam Nałęcz-Nieniewski
» Zapomniana legenda częstochowskiego sportu i podziemia - Stanisław Wizner (1893-1942)
» Kartki z kalendarza - kartki maja
» WYDAWNICTWO REPLIKA
» 29 medali dla Polski
» GRATULUJEMY. Sukces młodego częstochowianina
» LAURY DLA CZĘSTOCHOWSKICH TENISISTÓW
» PIŁKA NOŻNA. Raków Mistrzem Fortuna 1. Ligi!
» SPORT W GMINACH
» SPORT W GMINACH
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW
» INWESTYCJE WE MSTOWIE
»  Nowa linia sezonowa przyśpieszona 67R utworzona w porozumieniu pomiędzy gminami Częstochowa i Olsztyn
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. O bezpieczeństwie na drodze w Mstowie
» W Koskach koło Panek zaśpiewano „Sto lat”
» Z RAPORTÓWKI POLICJANTA
» BEZPŁATNE WARSZTATY DLA BEZROBOTNYCH


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Odpowiedź do artykułu: ,,Prywatne rancza w Częstochowie"
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Wyjaśnienie Urzędu Miasta Częstochowy dotyczące problemu ulic Jasienicy, Andersena, Ossowskiego i Alei Pokoju. Opowiada Wydział Mienia i Nadzoru Właścicielskiego UM


Odpowiadając na pytania p. Urszuli Giżyńskiej przesłane do Biura Prasowego w dniu 30 października br. Wydział Mienia i Nadzoru Właścicielskiego informuje, że podział terenów wokół budynków mieszkalnych położonych w kwartale ulic Jasienicy, Andersena, Ossowskiego i Alei Pokoju jest konsekwencją działań podejmowanych przez miasto jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku. Następnie – w sposób niejednorodny, bez racjonalnego planu podziału gruntów potrzebnych do obsługi budynków mieszkalnych – przeznaczono do sprzedaży lokale mieszkalne w budynkach położonych przy tych ulicach. I tak, lokale w budynkach przy ul. Jasienicy 1 i ul. Andersena 2 sprzedano z udziałem w prawie użytkowania wieczystego dużej działki gruntu (na których posadowione są również budynki), zaś budynki przy alei Pokoju 4 i ul. Ossowskiego 5 wydzielono „po obrysie budynku”, co oznacza, że sprzedając lokale nie zabezpieczono gruntu do tzw. obsługi budynków. W efekcie, mieszkańcy budynków przy ul. Jasienicy 1 i ul. Andersena 2 (zawiązane wspólnoty) zachowują się jak właściciele na gruncie (są jego wieczystymi użytkownikami, a w konsekwencji podpisania nowej ustawy znoszącej prawo użytkowania wieczystego gruntu dla celów mieszkaniowych staną się jego współwłaścicielami), co przejawia się choćby w prawie do ogrodzenia posiadanego terenu, czy oznaczaniu go tablicami informacyjnymi.
W odniesieniu do kwestii zakupu terenu należy odpowiedzieć twierdząco, tzn. mieszkańcy budynków przy ul. Jasienicy i ul. Andersena nabywając lokal mieszkalny ponosili również koszty nabycia prawa użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu większej działki oraz płacą podatek od nieruchomości (0,47 zł za 1 m2 wg stawki podatku na 2018 r.). Mieszkańcy sami ponoszą też koszty zagospodarowania i utrzymania terenu.
Wyjaśniam, że decyzje w zakresie wydzielania budynków po obrysie były podejmowane kilkadziesiąt lat temu, dlatego obecnie trudno jest odtworzyć uzasadnienie takiego stanu rzeczy. Nadmienić należy, że pierwotnie zagospodarowanie nieruchomości przez Skarb Państwa następowało w sposób kompleksowy, uwzględniający wszelkie możliwe do zaspokojenia potrzeby mieszkańców osiedla. W ten sposób, obok budynków mieszkalnych powstawały m.in. drogi wewnętrzne, place zabaw a także tereny zieleni. W związku z wyodrębnianiem lokali, konieczne było dokonanie podziałów geodezyjnych często dużych nieruchomości w celu założenia dla działek osobnych ksiąg wieczystych, na których znajdują się budynki. W tym momencie została zaburzona racjonalność zagospodarowania terenu, ponieważ wspólna wcześniej infrastruktura nie została przyporządkowana wszystkim okolicznym mieszkańcom. Obecnie nie jest możliwe ustalenie, jakie okoliczności wpływały na podjęcie decyzji o przyporządkowaniu terenu poszczególnym budynkom, w których następnie sprzedawano lokale mieszkalne. Być może powodem tym był brak zastosowania bonifikaty od ceny gruntu.
Z potrzeby oszczędności mieszkańcy niektórych budynków byli zainteresowani jak najmniejszą powierzchnią gruntu, ponieważ przekładało się to na cenę zakupu, a co istotne cena gruntu do 2007 r. nie była objęta bonifikatą. Możliwość stosowania bonifikaty od gruntu została wprowadzona na podstawie art. 68 ust. 1a ustawy o gospodarce nieruchomościami, który wszedł w życie w dniu 22 października 2007 r.
Aby zmienić ten stan rzeczy, ustawą z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U nr 206, poz. 1590) ustawodawca wprowadził do art. 34 ust. 6b stanowiący, że przedmiotem zbycia powinna być nieruchomość wraz z gruntem niezbędnym do racjonalnego korzystania z budynku. Przepis ten wszedł w życie w dniu 7 stycznia 2010 r. i jego stosowanie ma odniesienie wyłącznie do stanów przyszłych.
Odnosząc się do konsultacji społecznych informuję, że nie były one prowadzone, gdyż teren ten nie stanowi zasobu miasta tylko wspólnot mieszkaniowych, czyli ogółu właścicieli, którzy dysponują nim podejmując uchwały w tym zakresie, czasem również wbrew woli miasta jako członka wspólnoty mieszkaniowej.
Reasumując, miasto dostrzega problem podziału gruntów w terenie zabudowanym budynkami wspólnot mieszkaniowych, nie mając niestety do zaaferowania działek, które są własnością gminy i mogłyby być przydzielone wspólnocie posiadającej nieruchomość wydzieloną po obrysie budynku, przy jednoczesnej niemożności odwrócenia skutków dokonanych dawno czynności prawnych.

Piotr Gerasch
naczelnik wydziału

Urząd Miasta Częstochowy/Wydział Mienia i Nadzoru Właścicielskiego
42-217 CZĘSTOCHOWA, ul. Waszyngtona 5 (p. 211)
343 707 711 (sekretariat)


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl