Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 25 czerwca 2019
Łucji i Wilhelma
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019
» Wielka Gala "30 lat Wolności RP"
»  Ks. major pilot Szczepan Walkowski sercem Polak przyjaciel Argentyny
» Filmy na 30-lecie OKF Iluzja
» Porady Częstochowskim Centrum Świadczeń


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Wigilia dla Bezdomnych i Samotnych
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
23 grudnia 2018 roku Caritas zaprosił bezdomnych na spotkanie wigilijne. W ten dar serca zaangażowało się wielu ludzi – restauratorzy, wolontariusze, Rycerze Kolumba. Ze słowem do bardzo licznie przybyłych osób zwrócił ks. abp Wacław Depo. Życzenia przekazali także: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwój Wsi, poseł Szymon Giżyński, senator Artur Warzocha, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Obecni byli także przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski oraz częstochowscy radni z Prawa i Sprawiedliwości: Monika Pohorecka i Piotr Wrona.

Ksiądz arcybiskup Wacław Depo, cytując tekst Nowego Testamentu, który mówi ustami św. Pawła, że „ukazała się dobroć i miłość miłosierna Boga do ludzi w darze serca”, zwrócił na sedno przekazu charytatywnego. – Ta miłość miłosierna pochyla się nad nami, po to, aby nas wyzwalać nie tylko z ciemności grzechu, ale z jakiegokolwiek zniewolenia. Dlatego my, jako wierzący w Chrystusa jesteśmy zobowiązani, aby również okazać miłosierdzie, nie tylko litość i współczucie, ale miłosierdzie prawdziwie. To znaczy być solidarnymi z ludźmi potrzebującymi pomocy. To nie chodzi o akcyjność, nawet taką wigilijną, ale o to, aby dostrzegać takie osoby na co dzień. Aby w chwilach słabości, gdy staczają się w dół, podać im rękę. Po prostu być przy nich i wspierać. Z tego będziemy sądzeni, bo tak jak Chrystus powiedział: „Wszystko cokolwiek uczyniliście z jemu Moich braci najmniejszych, to Mnie żeście uczynili” – powiedział ks. abp Wacław Depo.
Główny organizator Wigilii, ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiego Caritasu, podkreślił, że w Wigilii z roku na rok uczestniczy coraz więcej osób. – Od kilku lat, oprócz ludzi wykluczonych społecznie przychodzą także ludzie samotni i starsi. To daje nam asumpt rozważenia, czy aby nie pomyśleć w przyszłym roku o oddzielnej Wigilii tylko dla ludzi samotnych, bo aula z trudem już mieści naszych gości. Dziękujemy ofiarodawcom, szczególnie częstochowskim restauratorom, których do współpracy zachęcił wrażliwy na krzywdę ludzką ksiądz prałat Ryszard Umański. Każdy uczestnik dostanie na zimę ciepłą, nową czapkę i paczkę ze produktami spożywczymi – powiedział ks. Marek Bator. Jak dodał, ludziom bezdomnym trzeba pomagać, ale rozsądnie. – Dawanie pieniędzy osobom z problemami alkoholowymi, to jest skazywanie ich na śmieć z powodu picia. Bezdomnemu możemy pomóc wykupując na przykład posiłek, który kosztuje około 6–8 złotych. Za cały rok wyjdzie to kilkaset złotych, ale w ten sposób ratujemy mu życie – akcentuje ks. Bator.
Wiceminister Szymon Giżyński podkreśli, że to spotkanie wigilijne ważne jest dla osób potrzebujących ciepła i wsparcia, ale przede wszystkim ważne jest dla tych, którzy przybyli złożyć im życzenia i wesprzeć darem serca. – Przybyliśmy tu, aby tym ludziom oddać szacunek i hołd. I służyć, bo jesteśmy im to winni. Im dalej ktoś zaszedł na drodze kariery publicznej – sportowej, politycznej, aktorskiej, samorządowej i wszelakiej innej, tym więcej, tym ludziom, tak pokrzywdzonym przez los i uwikłanym w różne problemy – jesteśmy winni. To jest obowiązek, który płynie ze wszystkich źródeł wartości: chrześcijaństwa, motywacji patriotycznej, ze zwykłej, ludzkiej powinności i solidarności. Tacy jesteśmy, jak potrafimy się znaleźć wobec potrzebujących. I nie tylko od święta, w pięknym rytuale polskiej Wigilii, gdzie czeka na każdego puste miejsce przy stole – tutaj to miejsce zapełniliśmy, przybywając na spotkanie – ale to musi być nasza powinność codzienna. Codzienna służba i wielka solidarność. Utożsamianie się z losem tych ludzi, których dzisiaj gościmy – powiedział poseł Szymon Giżyński.gaw


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl