Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 24 marca 2019
Marka i Gabriela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1411) 2019-03-21
  W NUMERZE:
» Busy ,,Nowa Piątka Plus
»  JESZCZE 10 DNI DO ZGŁOSZENIA SIĘ W KONKURSACH KRUS!
» INTERWENCJA. Notebook od Orange za 10 tysięcy złotych
» KONKURS „MÓJ LAS” 2018/2019. Prace zachwyciły jurorów
» Drzewo Roku 2019 – kolejni finaliści (cz. II)
» OLSZTYN. Restauracja historycznego zamku
» Historyczny Dom Księcia na sprzedaż
» Z WOKANDY / CZĘSTOCHOWA. Sprawa autobusów hybrydowych ciągle w Prokuraturze
» Nagroda od wicewojewody dla dzielnej Zosi
» Otwarcie pleneru hutniczego
» Linie tramwajowe nr 1 i 2
»  Syderyty 2018 dla zasłużonych dla Gminy Poczesna
» Młodzież chce prawdy o Zbrodni Katyńskiej
» Zgłoś swoje gospodarstwo do konkursu
» WYSTAWA W BIBLIOTECE. Pod parasolem miłości
» Krzysztof Kamil Malewicz
» Małgorzata Sętowska – „Melodia” 2012 (1953–2019)
» 100-lecie Polski Wolnej – marzec 1919 r.
» Stanisław Kasznica – Bohater Wyklęty przez zdrajców
» Generał August Emil Fieldorf „Nil” – wierny żołnierz niepodległej Polski
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Mjr Józef Pelc (1898–1939)
» Kartki z kalendarza – kartki marca
» Jerzy Mucha – bohaterska karta częstochowskiego spółdzielcy
»  SIATKÓWKA. Norwid nie zagra o medale
» SIATKÓWKA. AZS utrzymał się w IL lidze
» Raków zwyciężył Legię
» Sukcesy młodych grapplerów w Mysłowicach
» Mistrzostw Województwa Śląskiego w Biegach Przełajowych
» Z WOKANDY. Częstochowski raper oskarżony o antysemityzm
» OSP Przyrów – jednostką wybitną
» TEATR ZAPRASZA
»  Komunikat ARiMR dot. zatrzymania 4. osób w związku z podejrzeniem wyłudzenia z ARiMR ponad 9 mln zł.
»  BIBLIJNY KONKURS PLASTYCZNY
» PROPOZYCJE PROGRAMOWE KWIECIEŃ 2019 - KLUB POLITECHNIK - AKADEMICKIE CENTRUM KULTURY


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Wigilia dla Bezdomnych i Samotnych
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
23 grudnia 2018 roku Caritas zaprosił bezdomnych na spotkanie wigilijne. W ten dar serca zaangażowało się wielu ludzi – restauratorzy, wolontariusze, Rycerze Kolumba. Ze słowem do bardzo licznie przybyłych osób zwrócił ks. abp Wacław Depo. Życzenia przekazali także: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwój Wsi, poseł Szymon Giżyński, senator Artur Warzocha, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Obecni byli także przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski oraz częstochowscy radni z Prawa i Sprawiedliwości: Monika Pohorecka i Piotr Wrona.

Ksiądz arcybiskup Wacław Depo, cytując tekst Nowego Testamentu, który mówi ustami św. Pawła, że „ukazała się dobroć i miłość miłosierna Boga do ludzi w darze serca”, zwrócił na sedno przekazu charytatywnego. – Ta miłość miłosierna pochyla się nad nami, po to, aby nas wyzwalać nie tylko z ciemności grzechu, ale z jakiegokolwiek zniewolenia. Dlatego my, jako wierzący w Chrystusa jesteśmy zobowiązani, aby również okazać miłosierdzie, nie tylko litość i współczucie, ale miłosierdzie prawdziwie. To znaczy być solidarnymi z ludźmi potrzebującymi pomocy. To nie chodzi o akcyjność, nawet taką wigilijną, ale o to, aby dostrzegać takie osoby na co dzień. Aby w chwilach słabości, gdy staczają się w dół, podać im rękę. Po prostu być przy nich i wspierać. Z tego będziemy sądzeni, bo tak jak Chrystus powiedział: „Wszystko cokolwiek uczyniliście z jemu Moich braci najmniejszych, to Mnie żeście uczynili” – powiedział ks. abp Wacław Depo.
Główny organizator Wigilii, ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiego Caritasu, podkreślił, że w Wigilii z roku na rok uczestniczy coraz więcej osób. – Od kilku lat, oprócz ludzi wykluczonych społecznie przychodzą także ludzie samotni i starsi. To daje nam asumpt rozważenia, czy aby nie pomyśleć w przyszłym roku o oddzielnej Wigilii tylko dla ludzi samotnych, bo aula z trudem już mieści naszych gości. Dziękujemy ofiarodawcom, szczególnie częstochowskim restauratorom, których do współpracy zachęcił wrażliwy na krzywdę ludzką ksiądz prałat Ryszard Umański. Każdy uczestnik dostanie na zimę ciepłą, nową czapkę i paczkę ze produktami spożywczymi – powiedział ks. Marek Bator. Jak dodał, ludziom bezdomnym trzeba pomagać, ale rozsądnie. – Dawanie pieniędzy osobom z problemami alkoholowymi, to jest skazywanie ich na śmieć z powodu picia. Bezdomnemu możemy pomóc wykupując na przykład posiłek, który kosztuje około 6–8 złotych. Za cały rok wyjdzie to kilkaset złotych, ale w ten sposób ratujemy mu życie – akcentuje ks. Bator.
Wiceminister Szymon Giżyński podkreśli, że to spotkanie wigilijne ważne jest dla osób potrzebujących ciepła i wsparcia, ale przede wszystkim ważne jest dla tych, którzy przybyli złożyć im życzenia i wesprzeć darem serca. – Przybyliśmy tu, aby tym ludziom oddać szacunek i hołd. I służyć, bo jesteśmy im to winni. Im dalej ktoś zaszedł na drodze kariery publicznej – sportowej, politycznej, aktorskiej, samorządowej i wszelakiej innej, tym więcej, tym ludziom, tak pokrzywdzonym przez los i uwikłanym w różne problemy – jesteśmy winni. To jest obowiązek, który płynie ze wszystkich źródeł wartości: chrześcijaństwa, motywacji patriotycznej, ze zwykłej, ludzkiej powinności i solidarności. Tacy jesteśmy, jak potrafimy się znaleźć wobec potrzebujących. I nie tylko od święta, w pięknym rytuale polskiej Wigilii, gdzie czeka na każdego puste miejsce przy stole – tutaj to miejsce zapełniliśmy, przybywając na spotkanie – ale to musi być nasza powinność codzienna. Codzienna służba i wielka solidarność. Utożsamianie się z losem tych ludzi, których dzisiaj gościmy – powiedział poseł Szymon Giżyński.gaw


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl