Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 18 lutego 2019
Symeona i Konstancji
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 7 (1406) 2019-02-14
  W NUMERZE:
»  Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków na małe przetwórstwo
» Roksana Węgiel wystąpiła w Przyrowie!
»  Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w Częstochowie
» Rekordowa liczba zgonów, a szczyt zachorowań dopiero przed nami!
» Nowe rozwiązanie: e-dowód
» BIEGAMY I WSPIERAMY I DAJEMY Z SIEBIE CORAZ WIĘCEJ
» Remont części ulicy Łódzkiej
» „Puchacz Piotr” już po raz IV zaprasza uczniów do bezpłatnego konkursu matematycznego
» Po zawale serca trzeba nauczyć się żyć na nowo
» Zespół „Kołacz” z gminy Janów najlepszy na Jurze
»  Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu
» Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zachęca do udziału w XXXI Regionalnych Spotkaniach z Poezją i Prozą Wrażliwość na słowa.
»  „Wymagajcie od siebie choćby inni od Was nie wymagali”
»  Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w 22. edycji międzynarodowego konkursu CYBERFOTO. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 marca.


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Z WOKANDY. Zarzuty oszustwa finansowego dla dyrektorów MZDiT i OŚ „Warta”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Byłemu dyrektorowi Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie Mariuszowi S. (obecnie dyr. MPK w Częstochowie) i byłemu prezesowi Oczyszczalni Ścieków „Warta” Rafałowi L. oraz ich zastępcom Prokuratura Okręgowa w Częstochowie postawiła zarzut popełnienia oszustwa finansowego na kwotę ok. 200 tysięcy złotych. Podejrzanych o przestępstwo zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.


Sprawa jest pokłosiem śledztwa w sprawie przebudowy węzła na DK-1 (skrzyżowanie ul. Jana Pawła II i Wojska Polskiego), prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie i Centralne Biuro Antykorupcyjne od 2015 roku. Pierwsze zarzuty w tej sprawie postawione były w 2017.
– We wrześniu 2017 roku zarzuty o oszustwa postawiono pięciu osobom. W trakcie postępowania uzyskano dodatkowe materiały, które pozwoliły nam na przedstawienie zarzutów kolejnym czterem osobom. Wśród nich są: były dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie, obecnie dyr. MPK w Częstochowie Mariusz S., obecny zastępca dyrektora MZDiT Emilia T. oraz były prezes Oczyszczalni Ścieków „Warta” Rafał L. i wicedyrektor Spółki „Warta” Tadeusz G. Zarzuty są takie same dla wszystkich tych czterech podejrzanych, którzy, jak dowodzi śledztwo, działali wspólnie i w porozumieniu. Zarzuty konkretnie dotyczą popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę miasta Częstochowy w wysokości około 200 tysięcy złotych oraz posługiwania się dokumentami poświadczającymi nieprawdę. Z ustaleń postępowania wynika, że oszustwo miało polegać na zawarciu przez podejrzanych, czyli osoby reprezentujące MZDiT, pozornej umowy ze spółką Oczyszczalnia Ścieków „Warta”, dotyczącej świadczenia usług przez Spółkę „Warta” na rzecz MZDiT na kwotę około 200 tysięcy złotych. Tej usługi de facto nie było, a wytworzona w całości dokumentacja poświadcza nieprawdę. Zarówno umowa jak i wystawione za nią faktury są fikcyjne. Natomiast z budżetu miasta Częstochowy wypłacono tę kwotę na rzecz spółki „Warta”. Ponadto dyrektorzy MZDiT, którzy są funkcjonariuszami publicznymi, dodatkowo usłyszeli zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych. Za takie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat – wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, prokurator Tomasz Ozimek.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy z tych czterech podejrzanych osób – Mariusza S., Emilię T i Rafała L. – w drugiej połowie grudnia 2018 roku. Wszyscy wówczas usłyszeli zarzuty. Natomiast w styczniu na wezwanie prokuratury stawił się były dyrektor Spółki „Warta” Tadeusz G. i wówczas usłyszał zarzuty.
W stosunku do podejrzanym Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych: od 40 tys. zł do 50 tys. zł dla reszty podejrzanych, dozory policji (obowiązek meldowania się w najbliższym miejsca zamieszkania komisariacie w określone dni i godziny) i zakaz opuszczania kraju. – Podejrzani nie przyznają się do winy, część z nich złożyło obszerne wyjaśnienia, część nie, korzystając ze swoich uprawnień do czasu procesu sądowego. Ale postępowanie śledcze jeszcze trwa, akt oskarżenia nie został jeszcze w tej sprawie skierowany. Śledztwo nadal prowadzi Wydział ds. Przestępczości Gospodarczych Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Śledztwo jest zaawansowane, a jego zakończenie planowane jest w tym roku – wyjaśnia prokurator Tomasz Ozimek.

URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl