Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 18 lutego 2019
Symeona i Konstancji
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 7 (1406) 2019-02-14
  W NUMERZE:
»  Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków na małe przetwórstwo
» Roksana Węgiel wystąpiła w Przyrowie!
»  Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w Częstochowie
» Rekordowa liczba zgonów, a szczyt zachorowań dopiero przed nami!
» Nowe rozwiązanie: e-dowód
» BIEGAMY I WSPIERAMY I DAJEMY Z SIEBIE CORAZ WIĘCEJ
» Remont części ulicy Łódzkiej
» „Puchacz Piotr” już po raz IV zaprasza uczniów do bezpłatnego konkursu matematycznego
» Po zawale serca trzeba nauczyć się żyć na nowo
» Zespół „Kołacz” z gminy Janów najlepszy na Jurze
»  Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu
» Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zachęca do udziału w XXXI Regionalnych Spotkaniach z Poezją i Prozą Wrażliwość na słowa.
»  „Wymagajcie od siebie choćby inni od Was nie wymagali”
»  Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w 22. edycji międzynarodowego konkursu CYBERFOTO. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 marca.


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
felieton
PERYSKOP. Wszystko ma swój czas
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Tyle już było zapowiedzi o upadku ZUS-u, że spora część przyszłych emerytów traktuje to jak bajkę o żelaznym wilku. Niestety wprowadzane co i rusz kolejne modyfikacje odkładania na emeryturę niewiele już tu zmienią, ponieważ cały system oparty jest na demografii, która właśnie pęka na naszych oczach, i nawet program 500 plus nie zmieni tego aż tak diametralnie.
Zdobyczy socjalnych broni każda silna grupa zawodowa – niedawne problemy ze służbami mundurowymi tylko potwierdzają tę regułę. Podane przez GUS aktualne dane wskazują, że mamy ponad 1,8 tys. emerytów przed czterdziestką, natomiast poniżej pięćdziesiątki takich świadczeniobiorców jest już prawie 43 tys. Węgiel jak wiemy to nasze bogactwo narodowe, a ile jest warte przekonaliśmy się podczas niedawnej batalii nad cenami za energię elektryczną, i chociaż cena węgla jest najwyższa od 6 lat, to do emerytur górniczych budżet dopłaca około 70 proc., podobnie zresztą jak do KRUS-u. Kiedy gospodarka się kręci, nikt niestety głośno o tym nie mówi, widocznie wszystko ma swój czas.
Celem życia zapewne nie jest tylko praca, chociaż to ona, a nie decyzje polityków powinna mieć największy wpływ na poziom życia przyszłych emerytów. To, że dzisiaj młodzi starają się nie myśleć o hipotetycznej emeryturze, nie powinno zwalniać rządzących z obowiązku stworzenia reguł, które powinny być bardziej przejrzyste oraz trwałe w czasie, wszak uczestnictwo w ZUS-ie nie powinno kojarzyć się z hazardem. Dzisiaj to gra z wieloma niewiadomymi, chociażby sposobu naliczania waloryzacji czy problemów z przepowiadaną ucieczką ukraińskich pracowników do Niemiec. Coroczne sprawozdania z ZUS-u o stanie naszego konta zapewne coraz bardziej będą denerwować przyszłych beneficjentów tej instytucji. To, że kolejne pokolenie emerytów będzie miało niższe świadczenia już wiadomo, tylko jak im to w sposób przystępny powiedzieć? Z reformy emerytalnej przeprowadzonej w 1998 roku niewiele już pozostało, a pionierem tego procesu został Leszek Miler, który wyciągnął pierwszą cegłę z tej reformatorskiej konstrukcji, przenosząc służby mundurowe do oddzielnego koszyka. Sprawiedliwość oczywiście nie miała polegać na jednakowej emeryturze dla wszystkich, ale od uzależnienia jej od wysokości uzbieranych składek. Życie jednak pokazuje, że zapewne skończy się na tym pierwszym.ANNA GAUDY


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl