Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 sierpnia 2019
Bernarda i Sobiesława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Irena Szewińska patronką przedszkola
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Wielka polska sportsmenka Irena Szewińska została patronką Miejskiego Przedszkola nr 12, przy ulicy Broniewskiego w Częstochowie. Uroczystość miała miejsce 25 stycznia 2019 roku i zbiegła się z jubileuszem 50-lecia istnienia placówki.


W spotkaniu oprócz społeczności przedszkola, władz miasta, Kuratorium Oświaty i instytucji miejskich, uczestniczyła rodzina patronki: mąż Sławomir Szewiński, syn Andrzej Szewiński (jednocześnie zastępca prezydenta Częstochowy) oraz wnuki.

– To wielki honor i zaszczyt dla całej naszej rodziny. Myślę, że mama godnie reprezentowała nasz kraj na arenach międzynarodowych i Polacy byli z niej dumni. Nadanie imienia przedszkolu spowoduje, że dzieci zostaną zaszczepione bakcylem sportu, będą wiedziały, czym jest szlachetna walka fair play. Wierzę, że dzięki temu odniosą wiele sukcesów – mówił Andrzej Szewiński.
Podczas spotkania odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą Irenie Szewińskiej. Przedszkolaki zaprezentowały również część artystyczną przypominającą sylwetkę słynnej lekkoatletki. O nadaniu imienia Ireny Szewińskiej Miejskiemu Przedszkolu nr 12 pod koniec ubiegłego roku zdecydowała Rada Miasta Częstochowy. Zwróciła się o to Rada Pedagogiczna wraz z Radą Rodziców.
Irena Szewińska (ur. 24.05.1946, zm. 29.06.2018) była lekkoatletką specjalizującą się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Jej wybitny sportowy talent ujawnił się już w szkole podstawowej, a pierwsze medale mistrzostw Polski młodzików zdobyła jako 16-latka.
Nigdy wcześniej nie było lepszej i bardziej utytułowanej lekkoatletki niż ona. Była multimedalistką olimpijską – zdobywczynią 7 medali (w tym 3 złotych, 2 srebrnych i 2 brązowych). Wywalczyła 10 medali Mistrzostw Europy – w tym 5 złotych. Mistrzynią Polski została 24 razy, a krajową rekordzistką – aż 54 razy (na 100, 200 i 400m, w skoku w dal, pięcioboju oraz sztafecie 4x100m). 10-krotnie poprawiła rekord świata – w tym dwa razy w sztafecie 4x100m. W 1974 roku została wybrana najlepszą sportsmenką świata, a trzy lata później – najlepszą lekkoatletką globu.
Irena Szewińska pełniła funkcję prezeski Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz wiceprezeski Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Była także członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz współorganizatorką i patronką warszawskiego biegu Samsung Irena Women’s Run.
Uzupełnieniem sportowych triumfów Ireny Szewińskiej była jej działalność społeczna. Wszystko to zapewniło jej szacunek na całym świecie nie tylko jako wybitnej sportsmence, ale i wrażliwemu człowiekowi. W maju 2016 roku odebrała z rąk prezydenta RP najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. W Księdze Rekordów Guinnessa znalazła się z kolei jako jedyna lekkoatletka, która zdobyła olimpijskie medale w 5 konkurencjach.R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl