Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
wywiady
POZNAJ SWOJEGO RADNEGO. Radna wrażliwa społecznie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Mamy nową Radę Miasta Częstochowy, zatem powracamy do naszego cyklu „Poznaj swojego radnego”. Jako pierwsza zaprezentuje się Katarzyna Jastrzębska, radna Klubu Prawo i Sprawiedliwość, wybrana z okręgu nr 1, dzielnice: Podjasnogórska, Stare Miasto, Śródmieście, Trzech Wieszczów.


Dlaczego zdecydowała się na start w wyborach do Rady Miasta Częstochowy?

– Zdecydowałam się kandydować do Rady Miasta, ponieważ lubię mieć wpływ na to, co dzieje się wokół mnie. Jestem rodowitą częstochowianką i sprawy naszego miasta od zawsze leżały mi na sercu. Myślę, że to wspaniałe miejsce, które wciąż nie może w pełni wykorzystać swojego potencjału. Z jednej strony Jasna Góra – miejsce odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata, z drugiej korzystna lokalizacja Częstochowy i piękne, pobliskie tereny Jury. Między innymi te walory dają nam możliwości, po które należałoby sięgnąć.

Jakie newralgiczne sprawy w Częstochowie Pani dostrzega?

– W Częstochowie bardzo widoczne są dysproporcje pomiędzy dzielnicami zlokalizowanymi w centralnej części miasta a obszarami peryferyjnymi. Różnice te dotyczą przede wszystkim stanu infrastruktury, ale również chodzi tu o szeroko pojęte inwestycje, komunikację, działania związane z poprawą estetyki miasta czy ofertą kulturalną. Niezaspokajane są także podstawowe potrzeby dużej części mieszkańców, którzy borykają się z problemami braku chodników, parkingów, a nawet kanalizacji, o stanie nawierzchni wielu ulic nie wspominając. Te konkretne bolączki obywateli są przez miasto CZĘSTO-chowane za pomysłami, być może bardziej medialnymi, ale niekoniecznie kluczowymi.

Co chciałaby Pani zrealizować na rzecz mieszkańców Częstochowy, a zwłaszcza dzielnic, które Pani reprezentuje?

– Pomysłów mam wiele, ale zdaję sobie sprawę, że przy obecnym podziale mandatów w Radzie Miasta trudno będzie przeforsować swoje inicjatywy. Niemniej jednak szczególnie bliskie są mi tematy związane ze wsparciem i ofertami skierowanymi do rodzin (również wielodzietnych), z edukacją oraz kulturą. Na sercu leży mi także dbałość o estetykę oraz zazielenianie Częstochowy. Uważam, że miasto powinno także wypracować pewien rodzaj współpracy z Jasną Górą, która będzie dawała korzyści obu stronom. Jeśli chodzi o dzielnice, które reprezentuję, staram się wspierać mieszkańców w rozwiązywaniu bieżących problemów. Są one różnorodne i każda z dzielnic ma swoja specyfikę i swoje trudności. Do najczęściej sygnalizowanych należą te wspomniane już przeze mnie wyżej.

PiS nie ma większości w Radzie i, jak wygląda z głosowań oraz z postawy koalicji rządzącej SLD-PO, z tej strony nie widać chęci współpracy. Czy zatem uda się Państwu osiągnąć założone cele?

– To dla nas szczególnie trudna sytuacja. Jesteśmy drugim, co do wielkości, klubem w Radzie Miasta, a zatem reprezentujemy bardzo liczną grupę częstochowian. Niestety, już od pierwszej sesji można było zauważyć, że nasze zdanie nie jest respektowane. Zostaliśmy m.in. pozbawieni przedstawiciela w prezydium rady, a wszystkie nasze wnioski do budżetu miasta (w tym między innymi dotyczący utworzenia wydziału lekarskiego w Częstochowie lub dofinansowania budowy stadionu dla Rakowa) zostały odrzucone. Tym samym, ogromna grupa mieszkańców pozbawiona zostaje głosu w sprawach dla nich istotnych. Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości od początku wykazywał się otwartością i chęcią współpracy na rzecz miasta. Staramy się być opozycją przede wszystkim merytoryczną. Do każdej sesji przygotowujemy się gruntownie i zależy nam, aby podejmowane decyzje służyły dobru mieszkańców. Jednostronnie wykazywane dobre chęci są jednak niewystarczające, aby współpraca na rzecz Częstochowy była udana.

Czym zajmuje się Pani zawodowo?

– Ukończyłam studia w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunkach: filologia polska oraz zintegrowana edukacja wczesnoszkolna w kl. 0–III. Obecnie pracuję na stanowisku nauczyciela języka polskiego w szkole podstawowej. Praca w szkole jest dla mnie bardzo ważna, ponieważ mobilizuje do ciągłego rozwoju, wymaga kreatywności i z pewnością nie jest monotonna.

Wiem, że podejmuje też Pani inicjatywy społeczne. Jakie credo przyświeca Pani działalności?

– Od wielu lat angażuję się w działalność społeczną, kulturalną i religijną skierowaną zarówno do dzieci jak i dorosłych. Moi znajomi wiedzą, że charakteryzuje mnie niezliczona ilość pomysłów oraz energia do ich realizacji. Przygotowywałam m.in. różnego rodzaju koncerty i spektakle, również charytatywne. Staram się, aby moje przedsięwzięcia niosły za sobą nie tylko walory artystyczne, ale przede wszystkim promowały wartości chrześcijańskie. Angażuję w te projekty zarówno amatorów jak i profesjonalistów, ponieważ ogromną satysfakcję daje mi współpraca z osobami mającymi pasję.

Proszę naszym Czytelnikom przybliżyć swoją osobę. Jakie na przykład ma Pani zainteresowania?

– Mam 34 lata, jestem mężatką i mamą trojga dzieci: siedmioletniego Jasia, pięcioletniej Zosi oraz trzyletniego Adasia. Interesuję się sztuką oraz literaturą, śpiewam, gram na gitarze i piszę wiersze. Zdrowy i aktywny tryb życia jest dla mnie bardzo ważny, dlatego regularnie uczęszczam na siłownię.

Dziękuję za rozmowę
Rozmawiała URSZULA GIŻYŃSKAURSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl