Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
wywiady
Uniwersytet Częstochowie jest potrzebny
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmawiamy z rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego prof. dr hab. Anną Wypych-Gawrońską


Tegoroczny Dzień Otwarty już cieszył się sporym zainteresowaniem. Zorganizowane grupy uczniów zapowiedziały się nie tylko z Częstochowy, ale także m.in. z: Piotrkowa Trybunalskiego, Kamienicy Polskiej, Koniecpola, Kłobucka, Krzepic, Radomska, Kluczborka, Wielunia. To imponujący zasięg zainteresowania…

– Bardzo nam miło, że wzbudzamy takie zaciekawienie. W tym roku po raz pierwszy jako Uniwersytet zaprosiliśmy uczniów ze szkół średnich, aby zapoznali się z naszą ofertą. Z naszej strony proponujemy dobrą i szeroką jakość kształcenia. I mamy nadzieję, że tak nas młodzież postrzega.

Niedługo minie rok od momentu powołania Uniwersytetu w Częstochowie. Jakie pierwsze refleksje nasuwają się Pani Rektor w tę pierwszą rocznicę?
– Spotykamy się z bardzo pozytywnym odzewem środowiska. To rzeczywiście była bardzo oczekiwana zmiana. I Częstochowa na to zasługiwała w pełni, od dłuższego już czasu. Cieszę się, że stało się to teraz, ale równocześnie jest to duże zobowiązanie, bowiem z Uniwersytetem wiąże się duże nadzieje na przyszłość. Dlatego my ciągle pracujemy, nie zatrzymaliśmy się w zmianach i w rozwoju. Ciągle otwieramy nowe kierunki studiów, myślimy o tych najambitniejszych, jak kierunek lekarski i kierunek filmowy. Oba są bardzo wymagające organizacyjnie i trudne jest to do przeprowadzenia, ale to właśnie świadczy o tym, że Uczelnia ma wysokie dążenia.

Czy można patrzeć optymistycznie w sprawie otworzenia tych nowych kierunków?
– Oczywiście, a zwłaszcza przy dużej pomocy środowiska politycznego Częstochowy, naszych parlamentarzystów na czele z panem ministrem Szymonem Giżyńskim.


A co po utworzeniu uniwersytetu łatwiej jest osiągnąć?
– Myślę, że jesteśmy teraz bardziej rozpoznawalni. Jako Akademia nie byliśmy utożsamiani z tak bogatą ofertą kształcenia, jaką przecież oferowaliśmy, tak ogromną liczbą badań naukowych i osiągnięciami na tym polu. Potrzebowaliśmy tej zmiany uniwersyteckiej, która nas uprawomocniła, niejako przypieczętowała naszą naukowa pozycję. I my się świetnie czujemy w tej nowej rzeczywistości. W pełni spełniamy kryteria uniwersyteckie. Podchodzimy do wielu konkursów na nowe kierunki oraz do konkursów naukowo-badawczych, na wielomilionowe kwoty. I wygrywamy je. Na przykład jesteśmy liderami projektu w zakresie żywności i technologii żywienia, w którym współpracujemy z wybitnymi instytucjami i placówkami oraz z bardzo dobrymi uczelniami.

I Państwa oferta – jak widać po liczbie odwiedzających uczelnię uczniów szkół średnich – cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
– Rozpoczęliśmy niecodziennie, godzinną prezentacją Uczelni. Chcieliśmy pokazać jak bogata i aktualna na rynku zawodowym jest nasza oferta i jak fantastyczny nasz Uniwersytet. Na scenie byli wykładowcy: filologowie, muzycy, sportowcy i filozofowie. Ten panel dyskusyjny wzbudził żywe zainteresowanie. Pokazaliśmy uczelnię o różnorodnych kierunkach, otwartą dla każdego, dającego każdemu szansę odnalezienia się w niej.

Czego życzyć Uczelni?
– Dzisiaj priorytetem jest powstanie nowych kierunków: lekarskiego i filmowego. Uczelnia potrzebuje przy tym wsparcia, i nie chodzi o kwestie finansowe, ale duchową otuchę otoczenia, abyśmy mieli świadomość, że nie jesteśmy sami. Wniosek o kierunek lekarski jest już niemal gotowy, ale traktujemy to wyzwanie niezwykle odpowiedzialnie i wiemy, że decydenci będą się nam przyglądać bardzo wnikliwie. Do tego potrzebna jest także infrastruktura. I muszę podkreślić, że w tych działaniach spotykamy się z otwartością, przychylnością i wsparciem.

Dziękuję za rozmowę.
URSZULA GIŻYŃSKAURSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl