Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
WYSTAWA W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO. ,,…dwa?… spojrzenia"
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
2 kwietnia 2019 roku w Pałacu Ślubów w Częstochowie miał miejsce wernisaż wystawy dwóch częstochowskich malarek – Marii Cieślak-Gurgul i Ireny Młynarczyk. Obie panie są członkiniami Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Obie zaprzyjaźnione.Artystki wystawiły po dwadzieścia obrazów. Prezentacja Marii Cieślak-Gurgul obejmuje jej reminiscencje z wakacyjnych podróży. To zestaw prac-wspomnień z: Kuby, Portugalii, Litwy, Polski, Grecji. Maria Cieślak-Gurgul głównie maluje farbą olejną, a zamiast pędzla używa szpachli. – Nawet z pozoru proste budowle kryją w sobie wiele interesujących plastycznych motywów. Kształt dachów, zaułki, ozdoby architektoniczne, niuanse barwne. To wszystko pobudza do twórczych natchnień, malowanie obrazów z wykorzystaniem tych wszelkich aspektów to wielka artystyczna przygoda. W konsekwencji, choć temat wydałaby się jednorodny, uzyskujemy niezwykle szeroką paletę rzeczywistości – mówi pani Maria.
Niejako w kontraście do architektury Marii Cieślak-Gurgul, Irena Młynarczyk przedstawiła cykl pejzaży, ale również inspirowanych wyjazdami. – To plastyczne echa z plenerów w Złotym Potoku i Skandynawii, ale także z mojej zacisznej wsi. Moim ulubionym tematem jest niebo, zadziwiające swą twórczą kolorystyką i kształtami chmur. Piękne i różnorodne, często jakże dynamiczne, jest nasze polskie niebo, ale swym urokiem zniewalają mnie skandynawskie zorze polarne. Nasycam się tymi widokami, a później trawestuję je na płótnie – mówi Irena Młynarczyk. Jej ulubioną techniką jest aktualnie akryl, który na płótno nakłada szpachlą, bo, jak twierdzi „to bardziej pasuje do jej rozwichrzonej natury”.

Kolejne wspólne wystawy artystki zapraszają z początkiem przyszłego roku. Zaplanowane są w Regionalnym Ośrodku Kultury i w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.
URSZULA GIŻYŃSKA


UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl