Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
Stoły Wielkanocne w Mstowie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
6 kwietnia 2019 roku w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej w Mstowie miało miejsce tradycyjne wydarzenie „Stoły Wielkanocne Powiatu Częstochowskiego”, na którym swoje kulinarne talenty zaprezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Gospodarz gminy Mstów Tomasz Gęsiarz oraz szefowa Krajowych Kół Gospodyń Wiejskich Bernadetta Niemczy, podkreślili swą radość z licznej reprezentacji zaproszonych gości oraz wspaniałych, niezwykle barwnych stołów, uginających się do smakowitych wielkanocnych przysmaków.Wspaniale prezentował się stół pań KGW z Kościelca. – Koło powstało kilka miesięcy temu, więc musiałyśmy zadebiutować z rozmachem. Przygotowałyśmy wiele potraw. Gościom smakowały wszystkie, ale chyba najbardziej te niespotykane na co dzień: kaczka faszerowana mięsem, rolady – serowa i z łososiem, własne wyroby mięsne – pasztetowa, szynka, kiełbasy i oczywiście różnego rodzaju baby wielkanocne. W domu również szykuję przeróżne potrawy. Staram się aby rodzina odczuła, że są święta i dogadzam im kulinarnie – mówi Henryka Krzynowek z KGW Kościelec, która jest z zawodu kucharką.
Życzenia mieszkańcom gminy i zaproszonym gościom przekazali, między innymi: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, posłowie Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka, starosta powiatu częstochowskiego Krzysztof Smela. W imieniu sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posła Szymona Giżyńskiego, który wypełniał służbowe obowiązki podczas równolegle odbywających się innych wydarzeń, życzenia świąteczne i podziękowanie za zaproszenie przekazała Urszula Giżyńska.
Poseł Lidia Burzyńska podkreśla, że istotą Świąt Wielkanocnych są Msza Święta oraz stół z centralnym akcentem koszyczka z barankiem. – W mojej rodzinie tradycją jest to, że ze święconką do kościoła dzień wcześniej idzie najmłodszy członek rodziny. Najmłodszy jest mój, już 25-letni syn. Zaczyna trochę buntować, niemniej tradycja musi być dopełniona i także w tym roku będzie to jego zadanie. Oczywiście obchodzimy też śmigus dyngus. Kto pierwszy wstanie, następnych budzi lekkim pokropieniem wodą, to jest nasz rytuał od pokoleń. Mam mocno schorowanych rodziców i w każde święta dziękuję Bogu, że mogę z nimi siąść przy rodzinnym stole – mówi poseł Lidia Burzyńska.
Imponująco wyglądał także stół przygotowany przez panie z KGW z gminy Dąbrowa Zielona. – Na terenie mamy już pięć Kół Gospodyń Wiejskich, i wszystkie we wspaniały sposób pracują na rzecz promocji naszej ziemi i kultywowania tradycji. Ale nie tylko poprzez uczestnictwo w takim wydarzeniu jak „stoły wielkanocne” czy „bożonarodzeniowe”. Panie spotykają się z dziećmi w szkołach, występują ze swoim wokalnym repertuarem na rozmaitych gminnych uroczystościach i w kościołach. W ten sposób przekazują młodemu pokoleniu to, co jest cenne w naszej kulturze. Jedną z ważnych inicjatyw w naszej gminie jest wieloletni konkurs na palmę i pisankę, który tradycyjnie podsumowuje się w Dąbrowie Zielonej. Jest to jednocześnie okazja do wspólnego spotkania, bowiem wówczas przedstawiciele naszych lokalnych organizacji prezentują własne stoły wielkanocne. Składamy sobie życzenia, cieszymy się ze spotkania. Kładziemy też nacisk na podkreślenie duchowego wymiaru Świąt Wielkanocnych, najważniejszych dla chrześcijanina. Dzisiaj święta są bardzo bogate, co jest dowodem na to, jak w Polsce wiele się zmienia i ludzie odczuwają dobrostan. Osobiście pamiętam czasy, a pochodzę z wiejskiej, rolniczej rodziny, kiedy stoły były bardzo skromne. W naszej rodzinie kultywowaliśmy wspólne świąteczne spotkania. Do dzisiaj ten czas spędzamy w licznym gronie z bliskimi, którzy przyjeżdżają nawet z odległych stron Polski – mówi wójt gminy Dąbrowa Zielona Maria Włodarczyk.
Wójt gminy Mstów Tomasz Gęsiarz podkreśla, że u nich „każdy gość jest jak Bóg w dom”. – Organizacja imprezy zobowiązuje do wysiłku, bo przecież pragniemy pokazać się z jak najlepszej strony, ale jest to też zaszczyt i wyróżnienie. Cieszymy się, że tak wielu znamienitych gości odwiedziło naszą Gminę, mamy nadzieję, że występy naszych dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mstowie spodobały się i podkreśliły nastrój Świąt Wielkiej Nocy ¬ mówi wójt Tomasz Gęsiarz. Jak dodaje, bardzo ceni panie z koła Mstowianki, które reprezentowały gminę, za ich zaangażowanie, podtrzymywanie tradycji, piękne stroje, które są bardzo barwne. – W gminie mamy dwa koła: Mstowianki i Jastrowianki. Oba są wizytówkami naszej mstowskiej ziemi – stwierdza wójt Gęsiarz.

GAW


UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl