Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 sierpnia 2019
Bernarda i Sobiesława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
Kartki z kalendarza – kartki kwietnia
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
4 kwietnia 1926 r. – ukazał się pierwszy numer Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Pierwszą siedzibą redakcji był najpierw pomieszczenia należące do parafii św. Zygmunta w Częstochowie, od 1928 roku lokal przy ul. NMP 64.
Pierwszym redaktorem pisma był ks. Wojciech Mondry, w latach 1937-1939 ks. Stanisław Gałązka. Pismo ukazywało się do wybuchu II wojny światowej. Po wojennej przerwie pierwszy numer ukazał się 8 kwietnia 1945 roku. W związku z postępującą stalinizacją mogło istnieć tylko do 15 kwietnia 1953 roku. W latach 1945–1953 redaktorem był ks. dr Antoni Marchewka, w okresie aresztowania ks. dra Antoniego Marchewki, w latach 1947–1948 redaktorem pisma był ks. dr Marcin Rzeszewski. Po raz trzeci zaczęło ukazywać się w okresie istnienia pierwszego związku zawodowego NSZZ „Solidarność” (w latach 1980–1981), 7 czerwca 1981 roku, po zamachu na życie Jana Pawła II i śmierci Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pismo po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku zostało wznowione 21 marca 1982 roku, ukazuje się bez przerw. W latach 1981–2014 redaktorem naczelnym pisma był ks. dr Ireneusz Skubiś, od 1 lipca 2014 roku jest nim Lidia Dutkiewicz. Obecny adres redakcji pisma to ul. 3 Maja 12 w Częstochowie. Pismo jest nie tylko katolickim głosem obecnej Polski ale też informatorem postaw życiowych Polaków zarówno w kraju jak i za granicą.
16 kwietnia 1891 r. – podczas narady przemysłowców i kupców u prezydenta miasta Częstochowy Piotra Wnorowskiego podjęto decyzję o budowie sieci telefonicznej w Częstochowie.
20 kwietnia 1943 r. – w rocznicę urodzin Adolfa Hitlera, przebrani w mundury armii niemieckiej, partyzanci Narodowej Organizacji Wojskowej weszli do Oddziału Banku Emisyjnego w Częstochowie i zabrali 12 mln złotych. Akcją dowodził ks. kapitan Feliks Kowalik „Zagłoba”, wikary z parafii Czermno. W czasie napadu nie padł ani jeden strzał, odbiór pieniędzy dowodzący potwierdził własnoręcznym podpisem. Akcja ta stała się podstawą do nakręcenia w 1998 roku filmu „Złoto Dezerterów” w reżyserii Janusza Majewskiego.
21 kwietnia 1900 r. – zmarł Bernard Ludwik Hantke, przemysłowiec, twórca Towarzystwa Akcyjnego swojego imienia. Towarzystwo to stworzyło „Hutę Częstochowa”.
21 kwietnia 1944 r. – zmarł Marian Brust, majster-giser w hucie „Raków-Hasag- Apparatenbau”. Udzielał on pomocy Żydom przebywającym w przyfabrycznym obozie pracy w Hucie. Był łącznikiem między żydowskimi więźniami a Żydami z innych obozów przyfabrycznych w mieście. Został postrzelony w czasie pracy konspiracyjnej 28 marca 1944 roku.
24 kwietnia 1944 r. – 10 Polaków pochodzących z powiatu zawierciańskiego, uwięzionych przez Gestapo w Częstochowie, aresztowanych za pomoc partyzantom, powieszono w Gnaszynie. Pokaz urządzony był przez Niemców dla 2000 publiczności. Miał zastraszyć mieszkańców Gnaszyna i okolic i zmusić ich do zaprzestania pomocy partyzantom. Szubienicę ustawiono na wzgórzu, perfidni Niemcy zmusili mieszkańców Gnaszyna do założenia na szyję skazańców pętli. W chwili śmierci jeden ze skazanych krzyknął: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Po egzekucji ciała wywieziono w nieznane miejsce. W 1999 roku w miejscu kaźni stanął krzyż.


Robert Sikorski


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl