Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 23 maja 2019
Iwony i Dezyderego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 21 (1420) 2019-05-23
  W NUMERZE:
» Europoseł Jadwiga Wiśniewska Ambasadorem Polski Przyjaznej Osobom Starszym
» SPRZĄTAJMY PO PSACH, NIE DOKARMIAJMY GOŁĘBI
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» KALENDARIUM EKOLOGICZNE
» GRATULUJEMY. Sukces Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelcu.
» CZĘSTOCHOWA. SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ". - NOWE POKOLENIE
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» X Parada Postaci Literackich
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» ANNA PURSKA
» PIĘKNO I KUNSZT
» Koncert w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
» 100-lecie Polski Wolnej – maj 1919 rok
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Od Monte Cassino do Bolonii
» Monte Cassino – duma i chwała Wojska Polskiego
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Pułkownik Sztabu Generalnego Adam Nałęcz-Nieniewski
» Zapomniana legenda częstochowskiego sportu i podziemia - Stanisław Wizner (1893-1942)
» Kartki z kalendarza - kartki maja
» WYDAWNICTWO REPLIKA
» 29 medali dla Polski
» GRATULUJEMY. Sukces młodego częstochowianina
» LAURY DLA CZĘSTOCHOWSKICH TENISISTÓW
» PIŁKA NOŻNA. Raków Mistrzem Fortuna 1. Ligi!
» SPORT W GMINACH
» SPORT W GMINACH
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW
» INWESTYCJE WE MSTOWIE
»  Nowa linia sezonowa przyśpieszona 67R utworzona w porozumieniu pomiędzy gminami Częstochowa i Olsztyn
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. O bezpieczeństwie na drodze w Mstowie
» W Koskach koło Panek zaśpiewano „Sto lat”
» Z RAPORTÓWKI POLICJANTA
» BEZPŁATNE WARSZTATY DLA BEZROBOTNYCH
» Z ortografią na ty


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
CZĘSTOCHOWA. Mieszkańcy boją się zmian produkcji w Cegielni Wienerberger
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Na 28 marca 2019 roku przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego i Gospodarki Piotr Wrona, jednocześnie przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, zwołał posiedzenie celem zajęcia się wnioskiem Cegielni Wienerberger o zmianę pozwolenia zintegrowanego dla instalacji do produkcji wyrobów ceramicznych za pomocą wypalania o zdolności produkcyjnej ponad 75 ton na dobę. Jak tłumaczą mieszkańcy, zorientowani w sprawie, chodzi o znaczące zwiększenie produkcji z wykorzystaniem szkodliwych dla środowiska i ludzi materiałów opałowych.


- Posiedzenie zostało zorganizowane na wiosek mieszkańców dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza, którzy obawiają się zbyt dużej negatywnej ingerencji działalności produkcyjnej Cegielni Wienerberger na środowisko i ich zdrowie. Wynika to z ich wcześniejszych doświadczeń z tą firmą. Przez wiele lat walczyli, aby cegielnia zaprzestała używania toksycznego i rakotwórczego mazutu do wypalania cegieł. Udało się uzyskać cel, w dużej mierze, dzięki wsparciu posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego. W 2006 roku po latach starań Prokuratura w Częstochowie doprowadziła do tego, że Cegielnia zrezygnowała z mazutu na rzecz gazu ziemnego i wymieniła urządzenia na ekologiczne – mówi przewodniczący Piotr Wrona.
Mieszkańcy – jak informują – ciągle mają kłopoty z Cegielnią, która ma częste awarie, bądź wyłącza urządzenia do ochrony środowiska i wypuszcza trujące związki odczuwalne dla mieszkańców, co zostało udowodnione przez Wydział Ochrony Środowiska w Częstochowie. Aby móc się bronić założyli Komitet Społeczny ds. Cegielni Wienerberger; który reprezentuje mieszkanka dzielnicy Gnaszyn Wanda Myśliwiec.
Obecnie Cegielnia Wienerberger wystąpiła do Urzędu Miasta Częstochowy o wydanie zmiany pozwolenia zintegrowanego. – Pismo dotyczy chęci wprowadzenia do produkcji popiołów, żużlu, pyłów oraz mieszanek żużlowych i paleniskowych, a także popiołów lotnych i miału węglowego. Materiały te mają być zwożone w olbrzymich ilościach, zrzucane, przetrzymywane, przesypywane w transporcie wewnętrznym firmy pod gołym niebem, bez zabezpieczeń tuż obok zabudowy mieszkalnej. Nietrudno wyobrazić sobie jaki będzie to miało wpływ na zapylenie okolicy i jakie są skutki takich działań. Jesteśmy przerażeni takim rozwiązaniem. O wycofanie się z tego pomysłu prosiliśmy właścicieli firmy Wienerberger. 9 stycznia b.r. wysłaliśmy pismo z informacją, że będziemy się bronić przed zaszkodzeniu nam i środowisku – mówią. Sprawę monitorują w Urzędzie Miasta. Składają swoje wnioski do projektu. W konsekwencji postępowanie w sprawie wydania zmiany pozwolenia zintegrowanego dla Cegielni zostało zawieszone do czasu uzupełnienia wniosku, do dnia 5 września 2019 roku, o czym pismem z dnia 18 stycznia br. poinformował Komitet naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Andrzej Szczerba. Z kolei właściciele Cegielni w piśmie do Komitetu Społecznego z 28 stycznia 2019 roku zapewniają o chęci analizy i korekty w zakresie przetwarzanych i magazynowanych odpadów, tak by nie wpływać negatywnie na środowisko.
Na spotkaniu Komisji Rozwoju Regionalnego i Gospodarki w Sali sesyjnej Urzędu Miasta o problemie dyskutowali przedstawiciele: cegielni, naczelnicy urzędu, inspektorzy WIOŚ, Komitetu Społecznego ds. Cegielni, radni miasta i dzielnicy, przedstawiciel Alarmu Smogowego. - Wspólnie staraliśmy się analizować i znajdować możliwe rozwiązania problemów. Na posiedzeniu strony zaczęły rozmawiać i wsłuchiwać się w swoje oczekiwania. Komisja, której mam zaszczyt być przewodniczącym (ani ja osobiście) nie uczestniczy w procesie wydania takiej bądź innej decyzji, dlatego mogłem być bezstronnym moderatorem. Moderatorem, który z jednej strony chce by firma prężnie się rozwijała, płaciła podatki i zatrudniała pracowników, a z drugiej strony, by mieszkańcy cieszyli się czystym powietrzem – mówi Piotr Wrona.
Efektem dyskusji mają być spotkania na terenie fabryki. Kierownictwo zakładu zwróci się do producenta dopalacza z pytaniem czy możliwe jest zwiększenie wydajności i skrócenie czasu okresowych „remontów” technologicznych. Rozważana zostanie kwestia konieczności przeglądu ekologicznego i wypracowany system informowania o planowanych przestojach technologicznych. Zostanie zbadana zasadność i celowość zakupu i zamieszczenia czujników AIRLY, o które wnoszą między innymi mieszkańcy. Cegielnia Gnaszyn powstała w roku 1922 i jest nieodzownie związana z tą częścią naszego miasta i musimy wspólne zrobić wszystko, by to sąsiedztwo było dla wszystkich jak najmniej uciążliwe – konkluduje radny Piotr Wrona.

Do Firmy Wienerberger 8 kwietnia wysłaliśmy zapytania w sprawie zmian produkcji i ich wpływu na otoczenie, czy firma podda się, z własnej inicjatywy, przeglądowi ekologicznemu oraz jakie wprowadzi zabezpieczenia prośrodowiskowe. Czekamy na odpowiedź. Na koniec trzeba podkreślić, że mieszkańców dzielnicy Gnaszyn−Kawodrza w walce o ochronę środowiska i nieszkodliwe funkcjonowanie Cegielni Wienerberger popierają Rada Dzielnicy Gnaszyn−Kawodrza, jak również mieszkańcy z dzielnicy Lisiniec, a w szczególności ul. Wielkoborskiej, położnej w pobliżu Cegielni.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl