Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 22 sierpnia 2019
Cezarego i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach
» Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem Prezydentem RP
» Już w ten piątek startuje najgorętsze wydarzenie tych wakacji - FEST Festival 2019!
» Zmiany w komunikacji w związku Fest Festivalem 2019
»  III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Strajk się wygasza
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Jak informuje Śląskie Kuratorium Oświaty, w woj. śląskim systematycznie zmniejsza się liczba strajkujących przedszkoli, szkół, zespołów. Zdecydowanie zmniejszyła się liczba strajkujących przedszkoli. Liczba strajkujących samodzielnych przedszkoli zmniejszyła się o 232 przedszkola.
W przypadku samodzielnych szkół podstawowych jest to spadek o 177 szkół. Jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne, to zdecydowana większość funkcjonuje w zespołach o różnej liczbie szkół: od dwóch szkół do nawet kilkunastu w zespole. Należy zaznaczyć, że w skład zespołów wchodzą nie tylko szkoły ponadgimnazjalne, ale także gimnazja, szkoły podstawowe czy też przedszkola. W zestawieniach statystycznych dotyczących strajku Kuratorium Oświaty traktuje zespół jako jedną jednostkę organizacyjną, tj. pracodawcę. Liczba strajkujących zespołów szkół również zmniejszyła się, w tym przypadku o 151.
Aktualnie w niektórych liceach ogólnokształcących i technikach trwa proces podejmowania przez rady pedagogiczne uchwał w sprawie wyników klasyfikacji. Z szacunkowych danych przekazanych przez dyrektorów szkół wynika, że ponad 220 rad pedagogicznych podjęło uchwały w sprawie klasyfikacji. W pozostałych szkoły dyrektorzy zaplanowali zebrania rad pedagogicznych na czwartkowe popołudnie lub na 26 kwietnia. Były również przypadki zebrań rad pedagogicznych, które nie podjęły uchwał z powodu braku wymaganej liczby członków rady. Dzisiaj systematycznie spływają informacje o kolejnych podjętych uchwałach (jeszcze przed informacją o zawieszeniu strajku. W wielu szkołach uczniowie otrzymają świadectwa jutro, a w niektórych w poniedziałek lub wtorek.
Przed nami dokończenie klasyfikacji i egzaminy maturalne. W woj. śląskim przystąpi do nich blisko 30 tys. tegorocznych abiturientów liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych. Egzamin zostanie przeprowadzony w 570 publicznych i niepublicznych szkołach. Do egzaminu przystępują również absolwenci z lat ubiegłych. Wśród nich znaczącą grupę stanowią ci, którzy chcą podwyższyć wynik egzaminu.
6 maja abiturienci od godziny 9.00 będą pisać egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, po południu o godz. 14.00 rozpocznie się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, dla tych, którzy ten przedmiot wybrali. W kolejnym dniu obowiązkowa matematyka na poziomie podstawowym.
Do Kuratorium Oświaty w Katowicach wpływają pytania o ewentualne wydłużenie terminu zakończenia roku szkolnego czy też o odrabianie zajęć w soboty. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. W tym roku szkolnym dniem zakończenia zajęć jest 21 czerwca 2019 r. Brak jest więc podstaw prawnych do prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach po 21 czerwca 2019 r. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2018/2019 od 22 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. trwają ferie letnie.
Brak również podstaw prawnych do organizowania – w celu realizacji podstawy programowej nierealizowanej w czasie strajku - zajęć dydaktyczno-wychowawczych w soboty. Ww. rozporządzenie jednoznacznie i precyzyjnie określa możliwość realizowania zajęć przez sześć dni w tygodniu, z uwzględnieniem sobót. Zajęcia przez pięć lub sześć dni w tygodniu szkoły mogą (od kilkunastu lat) prowadzić przez pięć lub sześć dni w tygodniu przez cały rok szkolny albo stosować – w zależności od pory roku - przemienny system organizacji tygodnia pracy. Oznacza to, że liczba godzin zajęć w tygodniu powinno być taka sama dla danej klasy w systemie pięciodniowym, jak sześciodniowym. Odrabianie zajęć w soboty oznaczałoby konieczność zwiększenia tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych ponad liczbę godzin określoną rozporządzeniem o ramowych planach nauczania.
W ww. rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego jest również przepis upoważniający dyrektora szkoły - po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkoły lub placówki, w której rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, za zgodą organu prowadzącego - do ustalenia dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających w te dni w wyznaczone soboty. Dni strajku nie są jednak dniami wolnymi, o których mowa wyżej. Zgodnie z art. 17 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego interesów wskazanych, nie można więc uznać dni strajku za dodatkowe dni wolne ustalone w trybie opisanym w rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego.
Na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego szkoła nie może wprowadzić obowiązku odrabiania w soboty zajęć niezrealizowanych w okresie strajku.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1603) – dot. szkół „nowego typu”, powstałych w związku z reformą.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2002 r. nr 46, poz. 432 ze zm.) – dot. gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U z 2019 r. , poz. 174)
r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl