Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
W świat niosą swe serce gorące
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
14 maja 2019 roku w Auli Magna w budynku Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie 42 studentów pierwszego roku pielęgniarstwa odebrało symboliczne czepki. Zawód pielęgniarki jest trudny i odpowiedzialny, wymaga empatii i wielkiego, gorącego serca. Życzę, aby przyszła praca przyniosła państwu satysfakcję i radość – powiedziała rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, inaugurując ceremonię.

Czepkowanie to ceremoniał, który jest symbolem pierwszego stopnia wtajemniczenia do zawodu pielęgniarki/pielęgniarza a zarazem wprowadza studentów pielęgniarstwa w kolejny etap uzyskania zawodu. Czepek symbolizuje pokorę i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – wyjaśnia dr Iwona Markiewicz, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa. Obrzęd poprzedziły wystąpienia zaproszonych gości, w tym senatorów Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Majera i Artura Warzochy. Obaj panowie zapowiedzieli dalsze wsparcie rządu Prawa i Sprawiedliwości w rozwoju uczelni i realizacji ambitnych planów, czyli utworzenia kierunku lekarskiego, o co uczelnia, przy wsparciu częstochowskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, stara się od ponad roku.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Szymon Giżyński, aktywnie działający na rzecz utworzenia Uniwersytetu w Częstochowie,powiedział ,,Gazecie Częstochowskiej". - Wszystko uczynimy, aby wzmocnić prestiż i rangę naszej Uczelni. Udało się nam olbrzymim wspólnym wysiłkiem z pracownikami szkoły doprowadzić do powołania tak długo oczekiwanego Uniwersytetu, to z sukcesem zakończy się proces tworzenia tak bardzo potrzebnych nowych wydziałów, w tym już niedługo lekarskiego, i w dalszej perspektywie zapowiedzianego wydziału reżyserskiego podkreślił poseł Szymon Giżyński.
Łącznie na kierunku pielęgniarskim (prowadzonym przez Wydział Matematyczno-Przyrodniczy) kształci się ok. 90 studentów i studentek. Studia cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Częstochowy i regionu. Czepkowanie na naszej Uczelni odbyło się po raz drugi. Połączono je z uroczystością otwarcia Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich, która znajduje się w budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przy al. Armii Krajowej 13/15. Prace związane z budową Pracowni rozpoczęły się w drugim kwartale 2018 (a zakończyły pod koniec 2018 roku). W ramach projektu zrealizowano roboty budowlane polegające na przebudowie pomieszczeń Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich, szatni, toalet, na kwotę ponad 376 tysięcy zł stanowiących wkład własny Uniwersytetu. Ponadto zakupiono wyposażenie medyczne i meble na kwotę 1.000.000 zł ze środków uzyskanych z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wyposażenie medyczne i meblowe obejmuje m.in. meble i wyposażenie medyczne tj. łóżka szpitalne, rehabilitacyjne, niemowlęce, noworodkowe, materace, szafki przyłóżkowe, parawany, wózki reanimacyjne; urządzenia medyczne – takie jak: lampy zabiegowe, pompy, inhalatory, aparat EKG, ciśnieniomierze, pulsoksymetry, wagi, narzędzia chirurgiczne, medyczny sprzęt pomocniczy: wózek inwalidzki, zestawy do nauki przenoszenia pacjentów, rolki i zestawy; modele anatomiczne: fantomy człowieka, torsy, modele skóry, modele szkieletu człowieka, modele narządów wewnętrznych.
Warto odnotować, że Uczelnia od kilku lat kształci studentów również na innych kierunkach medycznych. Wśród nich należy wymienić: dietetykę (stud. I stopnia), fizjoterapię (studia jednolite magisterskie) i kosmetologię (stud. I stopnia).
Trzeba tu także zauważyć, że w Częstochowie pierwszą uczelnią, która zaczęła kształcić pielęgniarki jest Wyższa Szkoła Zarządzania. Jej prezydent Maciej Dziewiątkowski podkreśla, że otwarcie wydziału pielęgniarstwa na państwowej uczelni jest dobrym kierunkiem. – Im więcej dobrze wyszkolonych pielęgniarek, tym lepiej dla nas, pacjentów, bo przecież każdy z nas może trafić do szpitala. Gratulujemy i cieszymy się również z planów otwarcia kierunku lekarskiego w Uniwersytecie – mówi Maciej Dziewiątkowski. Jak dodaje, WSzZ funkcjonuje od 1995 roku i przez prawie 25 lat wykształciła około dwóch tysięcy pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy pracują w Częstochowie i wracają na WSzZ na kontynuowanie edukacji. – W tym momencie mamy pierwszy rok studiów magisterskich, na którym studiuje ponad 160 osób, w przyszłym roku z pewnością przybędzie ich może ponad 200 i w sumie będziemy mieć blisko 400 studentów studiów magisterskich. Przez wiele lat realizowaliśmy studia pomostowe, których celem było dokształcanie pielęgniarek i pielęgniarzy bez wyższego wykształcenia. W ramach projektu uczyniliśmy to bezpłatnie. To jest nasz największy dorobek i dorobek dla miasta. Staramy się naszym studentom wskazać, że najważniejsza w tym zawodzie jest troska o pacjenta. Tego uczą nasi wykładowcy, którzy od wielu lat są praktycznymi nauczycielami zawodu – mówi prezydent Grzegorz Dziewiątkowski.
URSZULA GIŻYŃSKA

Rozmawiamy ze studentką II roku studiów pielęgniarskich na UJD – Wiktorią Skalik z Radomska.

Podjęła Pani wyzwanie rozpoczynając studia pielęgniarskie.
W istocie, to wyzwanie. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że wybiorę ten kierunek, ale jestem szczęśliwa z tej decyzji. I wiem, że będę tu kontynuować naukę, bo właśnie dowiedzieliśmy się, że będzie otwarty magisterski kierunek pielęgniarstwa,.

Czyli wybór był po trosze przypadkiem?
Tak, ale im więcej stykam się z praktyką, tym bardziej podoba mi się ten zawód i wiem, że chcę go wykonywać.

I jak studiuje się na Uniwersytecie?
Bardzo dobrze. Mamy wspaniałą kadrę wykładowców, począwszy od lekarzy po pielęgniarki, które nas kierują w trakcie praktyk zawodowych.

I czujecie się bezpieczni i potrzebni…
Nie wyobrażam sobie oddziału szpitalnego bez pielęgniarek. Są one w każdym momencie potrzebne. Miałam praktyki w Szpitalu Miejskim, przy ul Bony oraz w szpitalu na Tysiącleciu.

Jaką dewizą życiową muszą kierować się pielęgniarki?
Pacjenci są różni, więc trzeba być cierpliwym i nie przejmować się zbytnio problemami. Trzeba umieć zrozumieć sytuację pacjentów, którzy są chorzy i zdenerwowani.

Z pewnością wielu pacjentów jest przyjaźnie nastawionych do pielęgniarek..
Oczywiście i doświadczamy miłych zachowań pacjentów, co wzmacnia w wyborze zawodu.

Dziękuję za rozmowę.


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl