Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 22 sierpnia 2019
Cezarego i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach
» Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem Prezydentem RP
» Już w ten piątek startuje najgorętsze wydarzenie tych wakacji - FEST Festival 2019!
» Zmiany w komunikacji w związku Fest Festivalem 2019
»  III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
STOP NARKOMANII
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Diagnozę zjawiska narkomanii, a także konkretne cele i sposoby walki z nią zawiera uchwalony przez częstochowskich radnych Program Przeciwdziałania Narkomanii w Mieście Częstochowa na lata 2019 – 2020.Dokument został przygotowany przez Wydział Zdrowia UM we współpracy z Zespołem ds. Przeciwdziałania Narkomanii i przedstawia aktualną diagnozę zjawiska narkomanii w Unii Europejskiej, w kraju oraz w samej Częstochowie. Dokument diagnozuje obszary problemowe i określa cele oraz zadania, które będą podejmowane przez realizatora - Urząd Miasta Częstochowy i partnerów realizujących całość, wyłonionych m.in. w drodze konkursu ofert. Program opiera się na współpracy i integracji działań przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i innych podmiotów niepublicznych. Elementem Programu jest również system monitoringu i ewaluacji w celu oceny podejmowanych zadań i ich skuteczności.

Program stanowi część „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Częstochowy na lata 2014-2020, a jego kształt został opracowany na podstawie danych pozyskanych z takich podmiotów, jak: Komenda Miejska Policji, Straż Miejska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe, czy Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Głównym celem Programu jest profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem narkotyków, substancji psychoaktywnych i zachowaniami ryzykownymi. Realizacja Programu związana jest z podniesieniem wśród społeczności lokalnej - rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli, pracowników socjalnych i służb społecznych, a także wśród dzieci i młodzieży, uzależnionych i współuzależnionych - wiedzy na temat szkodliwości i przyczyn narkomanii, wpływu narkotyków i środków psychoaktywnych na rozwój psychofizyczny, stan zdrowia i zagrożenie życia. Stąd szeroka działalność informacyjna, edukacyjna i szkoleniowa. W ramach Programu organizowane są obchody Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Narkomanii oraz działania na rzecz kampanii społecznej Białych Serc.

Istotną część dokumentu stanowią zadania związane z rozwojem umiejętności psychospołecznych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży pozyskiwane przez wspieranie programów, warsztatów, działalności placówek opiekuńczo-wychowawczych, świetlic środowiskowych, ognisk, organizowanie zajęć w czasie ferii zimowych i wakacji letnich, które to dają i wskazują alternatywę wobec używania narkotyków i środków psychoaktywnych.

Ponadto Program obejmuje zapewnienie dostępności do pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej osobom uzależnionym, osobom zagrożonym uzależnieniem oraz ich rodzinom. W tym celu prowadzone jest m.in. poradnictwo okołotestowe, kierowanie osób uzależnionych do placówek specjalistycznego leczenia w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym, udzielanie porad prawnych, prowadzenie grup wsparcia.

Całość ma również na celu podniesienie skuteczności działań profilaktyczno-prewencyjnych organizacji i instytucji współdziałających w zakresie przeciwdziałania narkomanii – a co za tym idzie, zakłada współpracę i podejmowanie wspólnych inicjatyw z instytucjami, organizacjami i placówkami prowadzącymi taką działalność.

Jednostką odpowiedzialną za monitoring i ewaluację Programu jest Urząd Miasta Częstochowy wraz z powołanym Zespołem ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Jednocześnie założenia pozostają otwarte i mogą być poszerzone o inne zadania odpowiadające potrzebom mieszkańców Częstochowy.


R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl