Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 20 czerwca 2019
Bogny i Florentyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Park Śląski okiem Komisji Europejskiej
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej odwiedzili Park Śląski. Gościom towarzyszył marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża.Wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej w naszym regionie jest wynikiem rozpoczętego procesu rewitalizacji Parku Śląskiego. Znacząca kwota na jej przeprowadzenie, bo aż 266 mln zł, pochodzi ze zwrotów unijnych pożyczek udzielanych w poprzedniej perspektywie w ramach Inicjatywy JESSICA.Goście w osobach Wolfganga Muncha – zastępcy kierownika działu ds. Polski i Krzysztofa Wójcika - przedstawiciela działu ds. Polski, mieli okazję obejrzeć ten imponujący, ponad 600 ha obszar, położony w samym centrum aglomeracji.„Cieszę się z wizyty przedstawicieli Komisji Europejskiej w Parku Śląskim. Mamy ambitne plany związane z rewitalizacją tego wyjątkowego miejsca na mapie regionu, chcemy przywrócić mu dawną świetność i blask, ale także nadać nowe funkcje, wynikające ze zmieniającej się rzeczywistości. Nie ma lepszej okazji do rozmowy o modernizacji parku, niż wizyta w nim i dostrzeżenie potencjału, który w nim drzemie” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.Wizyta była świetną okazją do zaprezentowania walorów tego miejsca, ale również do rozmów o możliwościach finansowania, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w Parku, jak i szanse pojawiające się w jego otoczeniu.

Narzędziem, które oferuje wsparcie dla rewitalizacji Parku Śląskiego jest również inicjatywa Komisji Europejskiej, skierowana do regionów górniczych będącym w transformacji. Województwo Śląskie uczestniczy w tej Inicjatywie jako jedyny, pilotażowy region z Polski. Obecny mechanizm finansowania prac rewitalizacyjnych obejmuje m.in. modernizację alejek spacerowych, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, ale również nowe aranżacje przestrzeni Rosarium, kanału regatowego czy utworzenie akademii bioróżnorodności. Istotnym elementem planowanych zmian jest również kompleksowa modernizacja hali Kapelusz oraz Planetarium, któremu zostanie nadana unowocześniona funkcja obiektu o walorach edukacyjnych. Modernizacja Parku Śląskiego ma zakończyć się w 2023 roku.Warto przypomnieć, że budowę Parku Śląskiego rozpoczęto w 1950 roku, a w pełni zaczął funkcjonować w latach 70tych. Do dzisiaj jest uznawany za jedną z pierwszych i najlepszych rewitalizacji przestrzeni postindustrialnych w Polsce. Na jego terenie znajduje się ponad milion drzew, 17 ha powierzchni zbiorników wodnych i 80 km alejek. Park rocznie odwiedza ok. 3 mln gości.

Biuro prasowe


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl