Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 20 czerwca 2019
Bogny i Florentyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
Rośnie liczba pracujących emerytów
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Emerytura nie musi oznaczać końca kariery zawodowej. Wielu seniorów pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego podejmuje pracę. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30 proc. Województwo śląskie jest drugie, tuż po mazowieckim, pod względem liczby pracujących emerytów - 15,2 proc. W większości pracę na emeryturze podejmują kobiety - 56 proc. Tylko na Śląsku statystka ta przedstawia się inaczej, bo wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni i stanowią oni 59,5% tej populacji.Wiele osób pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracuje. Łączenie emerytury z dodatkowym zatrudnieniem jest dla nich bardzo atrakcyjne, gdyż dostają pieniądze z dwóch źródeł. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30 proc.
W grudniu 2015 r. takich osób było ponad 575 tys. a w grudniu 2018 r. już ponad 747 tys. Wśród pracujących emerytów przeważają kobiety, które stanowią 56 proc. Prawie 90 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje w województwie mazowieckim (16,1%) i śląskim (15,2%), najmniej natomiast - w województwie podlaskim - 2,1%. - Nasze województwo jest jedyne, gdzie wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni. Stanowią oni prawie 60 proc. populacji - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Średnio na 1000 osób pobierających emeryturę 131 osób to pracujący emeryci. Najwięcej pracujących emerytów na 1000 osób pobierających emeryturę zamieszkuje województwo wielkopolskie (154) i mazowieckie (153), a najmniej - województwo podkarpackie (82) i świętokrzyskie (95). W województwie śląskim na 1000 osób pobierających emeryturę 138 pracuje (czyli 13,8 proc.)

W jakich branżach pracują emeryci

W województwie śląskim najwięcej dorabiających seniorów jest w sektorze przetwórstwo przemysłowe to aż 13,7 proc., kolejną branżą w której chętnie dorabiają emeryci jest handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych - 13,4 proc., trzecie miejsce w naszym województwie zajmują usługi administrowania i działalność wspierająca - 12,6 proc.(to m.in. działalność ochroniarka, utrzymaniem porządku i mienia). Kolejne branże, w których emeryci
z naszego województwa podejmują prace to 10,7 proc. opieka zdrowotna i pomoc społeczna, następnie 7,6 proc. - budownictwo, 6,9 proc. - edukacja, działalność naukowa, profesjonalna
i techniczna - 5,6 proc., transport i gospodarka magazynowa - 5,1 proc., górnictwo i wydobycie
- 4,6 proc. Pozostało jeszcze kilka branż, w których zatrudnienie emerytów kształtuje się na poziomie od3,8 proc. do 0,2 proc.

Emeryci chętnie zakładają własne firmy

W skali kraju aż 29,2 proc. pracujących seniorów prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Ponad 25,8 % pracuje na umowach zlecenia. Dane te pokazują, że znacznie częściej korzystają z nietypowych form zatrudnienia, niż osoby w wieku produkcyjnym.
- Kontynuowanie pracy to dobry sposób nie tylko na osiąganie większych dochodów, ale również na podwyższenie wysokości emerytury. Przepisy stanowią, że emeryt, który pracuje, a od jego umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne ma prawo do przeliczenia swojego świadczenia z uwzględnieniem dodatkowych składek. Osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą dorabiać bez ograniczeń. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób na wcześniejszej emeryturze, czyli tych, którzy przeszli na świadczenie przed ukończeniem wieku emerytalnego. Jeżeli miesięczny przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia emerytura wcześniejsza będzie pomniejszona, w przypadku przekroczenia 130 proc. - zawieszona - wyjaśnia rzeczniczka.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl