Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 sierpnia 2019
Bernarda i Sobiesława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
kultura
70 lat Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku w tym roku obchodzi 70 lecie istnienia. O działaniu Biblioteki mówi pracująca w niej od 24 lat Małgorzata Smolarczyk.

- Biblioteka w naszym terenie jest oprócz szkoły jedyną jednostką, promującą kulturę w środowisku. W bieżącym roku oprócz działań statutowych czyli wypożyczania księgozbioru czytelnikom, komputeryzacji naszych zbiorów, ich selekcji – prowadzimy regularnie we wtorki warsztaty: dla dorosłych „Podziel się talentem”, a od lutego - warsztaty kodowania w piątki dla dzieci.
Ostatnio braliśmy udział w XXX Konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną i koszyczek Wielkanocny w Kłomnicach – 6 uczestniczek zostało laureatkami; XXV Jubileuszowym Regionalnym Konkursie Palma Pisanka Marzanna w Dąbrowie Zielonej – wyróżnienie dla Pani Danuty Lary za palmę’; XVIII Regionalnym Konkursie na tradycyjne ozdoby bibułkowe pt. „Kwiaty” – 2 miejsce zajęła praca Pani Danuty Lara.
Na warsztatach wzajemnie uczymy się różnych technik wykonywania ozdób świątecznych, kwiatów z bibuły, robótek na szydełku czy na drutach. W tym roku Rada Sołecka z Garnka wsparła nasze działania poprzez dofinansowanie na zakup materiałów w kwocie ok. 400 zł. Prace wykonane przez uczestników warsztatów można było podziwiać w siedzibie biblioteki, na Jarmarku Wielkanocnym w Kłomnicach oraz na Jarmarku Wielkanocnym w Szkole Podstawowej w Garnku. W filii w Pacierzowie z dziećmi robiłyśmy kwiatuszki i wiłyśmy palmy wielkanocne. Pomagała nam nawet nasza Pani Dyrektor.
Kolejny raz braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Tydzień z Internetem. Zebrani mogli poznać tzw. „Fake newsy”, czyli jak rozpoznać wiadomości prawdziwe i fałszywe i jak się chronić. Spotkanie poprowadziła Pani dyrektor Monika Rączkowska.
Dzieci korzystają bardzo aktywnie w naszych warsztatach kodowania. W prosty sposób staramy się przybliżyć im zagadnienia programowania, kodowania i szyfrowania wykorzystując zestaw robotów z GBP w Kłomnicach, ale też ćwiczymy na kolorowych kubeczkach oraz rozwiązujemy proste łamigłówki np. labirynty, ukryte obrazki itp. Gramy również w gry planszowe. A przy tym dobrze się bawimy i miło spędzamy czas.
Ostatnio z okazji Tygodnia Bibliotek dzieci brały udział w konkursie na najśmieszniejszą karykaturę bibliotekarki. Laura Jurczyk zajęła 3 miejsce w GBP w Kłomnicach.
Biblioteka bierze udział w akcji ogólnopolskiej Mała Książka Wielki Człowiek. Pozyskaliśmy już od jesieni 10 małych czytelników oraz niektórych rodziców i starsze rodzeństwo.
Współpracujemy ze Szkołą Podstawową w Garnku, świetlicą „Ochronka” oraz Radą Sołecką i naszym nowym radnym oraz z innymi filiami.
W ramach współpracy ze świetlicą „Ochronka” grupa Pań z naszych warsztatów bierze udział w zajęciach z decoupage z Panią Asią Rodziewicz. Super zajęcia i powstają ciekawe prace.
Propagujemy również wydawnictwa z zakresu historii lokalnej. Ostatnio współpracowałam ze szkołą w zorganizowaniu spotkania z panem Cezarym Janem Lisem, autorem książek o tematyce historycznej naszych terenów, które odbyło się 15 marca. Brałam w nim udział z kilkoma czytelnikami, którzy pasjonują się historią.
Podstawową wartością, którą powinna kierować się biblioteka, jest służba mieszkańcom, rozumiana jako zaspokajanie ich potrzeb rozwojowych. Chodzi tu o odpowiadanie na potrzeby uświadomione, jak i o pomoc w odkrywaniu tych potrzeb, których społeczność nie jest świadoma, a które przyczyniają się do jej rozwoju.
Biblioteka stara się realizować usługi z obszaru kultury, edukacji i integracji społeczności.
Zapraszamy również na Facebook – Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku, gdzie na bieżąco chwalimy się naszymi działaniami.r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl