Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
„Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Konferencja naukowo-szkoleniowa w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie14 czerwca 2019 roku w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie ( przy ul. 1 Maja), miała miejsce Konferencja naukowo-szkoleniowa pt. „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.
Słowa powitania do przybyłych wygłosili: mgr piel. Jolanta Gubała, absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie i rektor WSZ dr n. med. Marek Ludwik Grabowski. Naukowe spotkanie poprzedziło tradycyjne czepkowanie studentów pierwszego roku licencjackich, którego dokonały: mgr piel. Renata Wróż , mgr piel. Bożena Boborowska, mgr piel. Magdalena Noszczyńska. Trzeba podkreślić, że w WSZ na pierwszym roku pielęgniarstwa uczy się około 50 studentów, a łącznie jest to około 350.
W części merytorycznej Konferencji mówiono, między innymi, o roli i osiągnięciach samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych w obecnym systemie ochrony zdrowia – referat przewodniczącej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, mgr piel. Barbary Płazy oraz o specyfice pracy pielęgniarki w oddziale intensywnej opieki medycznej dla dzieci – referat mgr piel. Jolanty Gubały.
Ciekawy, z punktu praktycznej nauki zawodu, był wykład mgr piel. Adrianny Kosior-Lary o kształceniu metodą symulacji medycznych na kierunku pielęgniarstwo. - Od nowego roku akademickiego nasi studenci praktyczne umiejętności zawodu będą zdobywać podczas zajęć w specjalnej sali do kształcenia metodą symulacji medycznych. Wyposażona jest ona w symulatory wysokiej wierności i inne profesjonalne pomoce naukowe. W szkole a jest są również sale do zabiegów resuscytacyjnych – mówi Adrianna Kosior-Lara.
Kolejna prelegentka mgr piel. Jadwiga Korzeniowska przybliżyła rolę i zadania pielęgniarek i w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, a referat o funkcji wychowawczej pielęgniarki w edukacji pojęcia stresu wygłosiła dr n. o zdr. Krystyna Mizerska.
Swój panel miały także studentki Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie. Katarzyna Mucha mówiła o elementach motywowania w pielęgniarstwie, Agnieszka Zalas o ordynowaniu leków przez pielęgniarki, Joanna Ruszel - o bezpieczeństwo pracy, również w kontekście dyrektywy Unii Europejskiej.

– Z każdym rokiem rośnie liczba chętnych do studiowania tego kierunku. Chcę dodać, że uczelnia rozwija się, w 2018 roku otrzymaliśmy zezwolenie od Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. W ciągu trzydziestu dni rekrutacji przyszło do nas ponad 150 osób zainteresowanych osób, tworzyły się listy rezerwowe, W konsekwencji na ten kierunek mogliśmy przyjąć dodatkowo 20 osób i w tym momencie mamy deklarację ponad 60 osób, które chcą u nas studiować. To jest nasz największy sukces, cieszy nas, że studenci wybierają naszą szkołę – mówi prezydent WSZ Maciej Dziewiątkowski.
WSZ spośród częstochowskich uczelni ma największe doświadczenie w szkoleniu pielęgniarek. – Nasza uczelnia kształci pielęgniarki od ponad 15 lat. Pierwsze studia odbywały się za darmo, staraliśmy się pozyskiwać na ten cel środki unijne i ministerialne na prowadzenie studiów pomostowych i na kursy dokształcające . Obecnie realizujemy różne projekty. W sierpniu biegłego roku zakończyliśmy jeden z większych projektów, rozwinięty na cztery województwa w Polsce. Teraz będziemy się starać o stypendia dla studentów, aby nauka była jeszcze tańsza – informuje Maciej Dziewiątkowski.
Studenci WSZ to osoby na ogół mające już styczność z medycyną, pracują w szpitalach jako pielęgniarki i pracownicy i opiekunowie medyczni. - Zajęcia prowadzą doświadczeni wykładowcy, stali pracownicy szpitali, oczywiście po wyższych studiach, z tytułami naukowymi. Są to najwyższej klasy praktycy swojego fachu. Studenci mają zajęcia teoretyczne na terenie uczelni, a praktyki w częstochowskich szpitalach. Na studiach podyplomowych kształcimy także nauczycieli, mamy też studia podyplomowe z zarządzania, na przykład zarządzanie w służbie zdrowia – uściśla prezydent Maciej Dziewiątkowski.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl