Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 20 lutego 2019
Leona i Ludomiła
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
EUGENIUSZ BRAŃKA
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W 80-lecie urodzin
Eugeniusz Brańka urodził się 22 lipca 1922 w Janiszowicach w powiecie oświęcimskim, jako syn Franciszka i Bronisławy z domu Golańskiej. Była to rodzina o starych tradycjach muzycznych i patriotycznych.
Gry na fisharmonii uczył się u ojca, a ukończywszy klasę siódmą, wstąpił do konserwatorium muzycznego w Krakowie. W latach 1945 -1952 studiował na Wydziale Wokalnym w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, a następnie na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów.
Uczęszczał na zajęcia z teorii specjalnej muzyki do profesora Stanisława Wiechowicza, do klasy chorału gregoriańskiego - profesora Bronisława Rutkowskiego, oraz do klasy organów profesora J. Chwedczuka. Egzamin dyplomowy złożył w sali Filharmonii Krakowskiej. 1 września 1952 został wytypowany przez rektora uczelni na stanowisko głównego organisty i chórmistrza do Sanktuarium Narodowego na Jasnej Górze, gdzie został kierownikiem artystycznym.
Tu rozwinął wszelką działalność muzyczną, prowadząc ją aż do roku 1998. Dokonał wielu nagrań, m.in. Music from Jasna Góra (wyd. Veriton). Prowadził też koncerty okolicznościowe i tradycyjne: cecyliański, kolędowy, pasyjny, maryjny, oprawiał muzycznie koncerty jubileuszowe oraz kongresy maryjne. Szczególnym wydarzeniem był jego koncert inauguracyjny w roku 1978 w obecności kardynała Karola Wojtyły, przed pamiętnym konklawe w Rzymie podczas Sacrosongu.
Chór Jasnogórski stał i wówczas na wysokim poziomie, licząc się w Polsce jako wykonawca pieśni Bacha, Mozarta, Haydna, Schuberta, Szymanowskiego i innych. Niemała w tym zasługa przeorów i kustoszów jasnogórskich, m.in. oo.: J. Tomzińskiego, T. Krauzego, R. Toborowicza, I. Matuszewskiego i innych. Eugeniusz Brańka nie zasklepiał się w jednej dziedzinie muzyki, muzycznie opracowywał wiele akademii okolicznościowych, uczył w Diecezjalnym Studium Organistowskim, ogniskach muzycznych w Częstochowie i Blachowni, uczył muzyki w Szkołach Podstawowych nr 1, 2 i 3 w Częstochowie, był też wykładowcą w WSP w Częstochowie w Instytucie Wychowania Muzycznego, był członkiem Diecezjalnej Komisji Muzycznej i wykładowcą w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej w Częstochowie. Brał udział w słynnych Koncertach Pedagogów, zainicjowanych przez prof. Leona Markiewicza, które odbywały się w Bazylice Katedralnej, w kościele pw. św. Barbary, w kościele rektorackim w Częstochowie, także w Auli Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie.
Za dyrekcji Czesława Orsztynowicza i Krzysztofa Missony współpracował z Filharmonią Częstochowską, prowadząc audycje szkolne, akompaniując solistom - m.in. grając partię harfy na fortepianie. Współpracował też z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdy kierował nim August Kowalczyk. Był też organizatorem i kierownikiem artystycznym "Letnich koncertów organowych" m.in. we Władysławowie, Jastarni. Skomponował wiele utworów chóralnych, solowych - świeckich i kościelnych, szczególnie maryjnych, także wiele utworów organowych, suit i wariacji. Uzyskał wiele nagród i godności, m.in. Zasłużony Działacz Kultury PRL, Zasłużony dla Województwa Częstochowskiego, Złotą Odznakę ZNP, Honorowy Obywatel miasta Władysławowa i innych.
Od dawna jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Jest ojcem dwojga dzieci: Ewy Fatimy oraz Karola, autentycznie muzycznie utalentowanych i mężem nauczycielki, nomen omen - Gracjanny. Jubileusz półwiecza pracy muzycznej i pedagogicznej w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie i na Jasnej Górze uhonorowali graniem i śpiewaniem koledzy, przyjaciele, wychowankowie i Jego dzieci.


Stanisław Podobiński


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl