Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 10 (1305) z 2017-03-09, dział : INFORMACJE CZĘSTOCHOWA

Sportowe dotacje

Ponad 4,7 mln zł dostaną od miasta częstochowskie kluby i stowarzyszenia na tegoroczne sportowe szkolenie dzieci i młodzieży oraz treningi na obiektach sportowych. Dodatkowo 600 tys. zł zostało rozdysponowane na udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie i 230 tys. zł na organizację imprez międzynarodowych i ogólnopolskich.

Dotacje na szkolenie sportowe dostanie w sumie 51 organizacji, które przystąpiły do miejskiego konkursu. 4 mln 778 tys. zł, które rozdysponowano na ten cel to o 778 tys. zł więcej niż przed rokiem. W stosunku do 2016 roku wzrasta zarówno kwota na samo szkolenie, jak i koszty treningów na miejskich obiektach sportowych.

Dodatkowo 17 klubów otrzyma wsparcie w ramach zadania: udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie współzawodnictwa - tu pula wynosiła 600 tys. zł (rok wcześniej: 400 tys. zł). Natomiast 53 imprezy sportowe o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim zostaną objęte dofinansowaniem w wysokości 230 tysięcy zł (200 tys. zł w ubiegłym roku).

Wśród uczestników konkursu, na szkolenie sportowe kwotowo najwięcej, bo 835 tys. zł otrzyma RKS Raków Częstochowa SA (piłkarski klub ma jeszcze szansę na środki w ramach promocji poprzez sport). Częstochowskiej Skrze (także piłka nożna) przyznano ponad 566 tys. zł, KU AZS Politechniki Częstochowskiej (m.in. koszykówka i piłka siatkowa) - 402 tys., Stowarzyszeniu KF Częstochowska Siatkówka - 222 tys. zł, a CKS Budowlani (lekkoatletyka) - blisko 220 tys. zł.

W zależności od wykorzystywanych przez kluby miejskich obiektów większy lub mniejszy odsetek dotacji stanowią koszty ich wynajmu.

Dofinansowaniem objęto nie tylko duże kluby szkolące sportowców w najbardziej popularnych grach zespołowych. Jak zwykle z miejskich środków skorzystają też kluby trenujące m.in. młodych pływaków, kolarzy, szermierzy, sztangistów, judoków, karateków, rugbystów, strzelców, tenisistów stołowych, czy badmintonistów.

Jeżeli chodzi o podział środków związanych z udziałem w zawodach na wysokim poziomie współzawodnictwa jedną z najwyższych kwot dotacji otrzyma w 2017 r. Stowarzyszenie Sportowe Seniorzy-Juniorom Siatkówka 2012 (125 tys. zł), Klub Uczelniany AZS Politechniki Częstochowskiej (120 tys. zł) i Klub Sportowy Częstochowianka (80 tys. zł).

W budżecie miasta 2017 r. do rozdysponowania pozostają jeszcze środki na promocję poprzez sport (żużel, piłka siatkowa, piłka nożna). Z pierwotnej kwoty 4,2 mln zł na ostatniej sesji Rady Miasta 1,2 mln zł przesunięto na zadanie: udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie współzawodnictwa (jest to związane ze zmianą statutu spółki prowadzącej drużynę siatkarzy AZS Częstochowa i stosownym wnioskiem skierowanym do Prezydenta Miasta Częstochowy).


r

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone