Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 10 (1305) z 2017-03-09, dział : WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA

Hołd dla Niezłomnego „Warszyca”

18 lutego 2017 roku na zaproszenie posła PiS Szymona Giżyńskiego kilkudziesięciu członków i sympatyków częstochowskiej organizacji oddało cześć Żołnierzowi Wyklętemu – generałowi Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”, w 70. rocznicę zamordowania go przez służby NKWD i UB.


Już o 10 rano członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości zebrali się przy obelisku pamięci Generała przy zbiegu ulic św. Rocha i Wręczyckiej w Częstochowie. Do przybyłych przemówili senator Ryszard Majer i poseł Konrad Głębocki. Krzysztof Janus, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Danuty Siedzikówny „Inki” w Częstochowie zapewnił, że trwają prace organizacyjne. Pomnik miał stanąć na Skwerze Solidarności w Częstochowie (w miejscu usuniętej tablicy stalinowskiej z 1952 roku na ówczesnym placu Obrońców Stalingradu). Niestety na to zgody nie wyrazili radni SLD i PO.
Po przemowach w asyście pocztów sztandarowych Prawa i Sprawiedliwości oraz Unii Laikatu Katolickiego złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu państwowego.
Wieczorem w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, przy ul. Sikorskiego odprawiono Mszę Świętą w intencji generała Sojczyńskiego i Żołnierzy Wyklętych.

GAW

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone