Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 12 (1307) z 2017-03-23, dział : wywiady

Przywracać pamieć o Janie Pawle II

Rozmawiamy z posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim, przewodniczącym Zespołu Parlamentarnego ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II przeprowadzona podczas posiedzenia Zespołu w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.


Panie Pośle, z jakim przesłaniem parlamentarzyści przybyli do Muzeum?
– Na ostatnim posiedzeniu Zespołu był obecny Pan dyrektor Krzysztof Witkowski, właściciel Muzeum. Przedstawił nam ideę instytucji. Zapytałem wówczas zgromadzonych: kto zna to Muzeum? Rękę podniosły dwie osoby, a zaznaczę, że sala była pełna. To mnie skłoniło do decyzji, aby kolejne zebranie Zespołu odbyło się właśnie w Muzeum.
Jakie wrażenia po zwiedzeniu Muzeum?
– Przeszły nasze najśmielsze wyobrażenia. To jest nie tylko oglądanie, to przeżywanie. Obecność Ojca Świętego czuje się tu namacalnie, jakby był ponownie wśród nas. Tutaj jest Jego duch. Każdy medal i każda rzecz mają swoją historię, a jest ich tu tysiące. Niezwykłym człowiekiem jest też Dyrektor Krzysztof Witkowski. Jego ogromna wiedza, zaangażowanie z jakim opowiada o zbiorze są pełne podziwu. Może o tych eksponatach opowiadać godzinami.

W jakim celu powstał Zespół?
– Żeby przywracać pamięć o Janie Pawle II. Niestety z pamięcią i przestrzeganiem zasad wpajanych nam przez Ojca Świętego ostatnimi czasy w Polsce nie było najlepiej. Jak się okazało, wszelkie stowarzyszenia, instytucje związane z osobą Jana Pawła II po raz pierwszy spotkały się dopiero na naszym Zespole. Wreszcie mieliśmy płaszczyznę wspólnoty. Nasza działalność ma bezpośrednie przełożenie na pracę Sejmu i Senatu. Zaczyna się dostrzegać potrzebę większego upowszechniania misji i dokonań naszego świętego Papieża. Aktualnie powstaje interaktywny portal internetowy z kompletną bazą wiedzy na temat Jana Pawła II, z różnych źródeł na świecie. To będzie zgromadzone w jednym miejscu i udostępniane bezpłatnie, a tworzone jest także z myślą o edukacji dzieci i młodzieży. Zakładamy, że portal będzie gotowy w 2020 roku na setne urodziny Jana Pawła II.

Czyli przed Państwem perspektywa wytężonej pracy. Jak widziałaby Pan Poseł współpracę z częstochowskim Muzeum?
– Wszyscy są zauroczeni Muzeum. To jest jedna ze stacji przystankowych o Ojcu Świętym, ale jakże kluczowa i wartościowa. A jeszcze nie dość powszechna w nawet w lokalnej świadomości. W Częstochowie jeszcze jest wiele osób, które nie znają Muzeum, a nawet nie wie, że takie Muzeum istnieje. Celem naszego Zespołu jest upowszechnianie wiedzy o tej instytucji, które jak się chce wiedzieć więcej o Janie Pawle II trzeba koniecznie odwiedzić będąc w Częstochowie. Ja z kolei mam ogromną kolekcję znaczków o Janie Pawle II, od pierwszego jaki wyszedł na świecie. Mój zbiór objechał wiele miast w Polsce.

Co w muzeum najbardziej zachwyciło Pana Posła?
– Tu są pamiątki osobiste, to są relikwie. Kropla krwi Papieża, jego osobiste rzeczy, które dotykał i pochodziły od niego – to są eksponaty bezcenne. Na pewno każdy, kto tu przyjedzie stanie się apostołem tego miejsca.
Dziękuję za rozmowę
URSZULA GIŻYŃSKA

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone