Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 12 (1307) z 2017-03-23, dział : WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA

Akademia zaprezentowała swój potencjał

14 marca br. we wszystkich budynkach Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie trwał Dzień Otwarty, podczas którego Uczelnia pokazała swój dorobek naukowo-dydaktyczny oraz ofertę edukacyjną. Pochwaliła się także najnowocześniejszą aparaturą, nowoczesnym laboratoryjnym oraz najciekawszymi projektami, realizowanymi przez społeczność akademicką.Licznie przybyłych uczniów studenci zachęcali do nauki na AJD. – Pedagogika opiekuńcza z resocjalizacją oraz pedagogika opiekuńcza z wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka to kierunki, które warto w dzisiejszych czasach studiować, ze względu na potrzebę pracy z takim dziećmi i przede wszystkim dlatego że warto pomagać. Uczelnia oprócz wiedzy zapewnia wysoki wybór praktyk w placówkach edukacyjnych i opiekuńczych, dzięki temu uzyskujemy dobre przygotowanie do zawodu – mówi Anna Wojnowska, studentka trzeciego roku tego kierunku. – Uczelnia jest przyjazna studentom, kadra bardzo kompetentna, spełniająca wszystkie oczekiwania studentów – dodaje jej koleżanka Diana Rykała. Dziewczęta podkreślają, że nauka jest ciekawa i inspirująca, ale najbardziej istotna kwestią jest możliwość uzyskania pracy. – Z pewnością trzeba wykazać inwencję, bo nic samo nie przychodzi. Dobrze jest nawiązywać kontakty pracując na przykład w wolontariacie, ale po tym kierunku jest duża szansa na uzyskania zatrudnienia w wyuczonym zawodzie – stwierdza Sławomir Kotlewski, również student pedagogii opiekuńczej z resocjalizacją.
Inne nasze rozmówczynie, studentki kierunku doradztwo zawodowe, podkreślają, że na AJD panuje tu przyjazna atmosfera. – To uczelnia otwarta na każdego młodego człowieka, oferująca pożyteczne kierunki i specjalności, po których można uzyskać pracę – mówi Maja Zakrzewska, studentka trzeciego roku doradztwa zawodowego i personalnego. – Doradztwo zawodowe to zawód przyszłości. Nowa ustawa narzuca obowiązek zatrudnienia doradcy w każdej szkole – dodaje Patrycja Miśta. Z dużą sympatią wypowiadają się o wykładowcach. – Są rzeczowi, choć wymagający to serdeczni, co sprawia, że nauka jest przyjemnością – stwierdza Ewelina Rajca.
AJD rozwija się i oferuje coraz to nowe kierunki. Jednym z ostatnich hitów jest fizjoterapia. Na studiach dziennych uczy się tu ponad dwustu studentów, na zaocznych – ponad czterdziestu. – To bardzo dobrze rozwijający się kierunek, co wyraża się ogromnym zainteresowaniem studentów. Aktualnie złożyliśmy wniosek o uzyskanie magisterskiego toku studiów. Fizjoterapia dzieli się na dwa kierunki: fizykoterapię i kinezyterapię. Do zawodu przygotowujemy we współpracy ze szpitalami. Zajęcia kliniczne odbywają się w placówkach na terenie całej Częstochowy i okolic – mówi kinezyterapeuta Przemysław Miodek.
URSZULA GIŻYŃSKA

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone