Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 14 (1309) z 2017-04-06, dział : kultura

Wspomnienia z pleneru

Plener malarski Złoty Potok 16-22. stycznia 2017. Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz Klub Malujących Nauczycieli „Koloryt”.Plener malarski to spotkania ze sztuką w naturze, czas inspiracji i tworzenia - to praca, ale i wymiana poglądów i doświadczeń – to moment konfrontacji postaw twórczych, ale także zabawa i relaks.
Miejsce, które tradycyjnie już artyści Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza odwiedzają jest wyjątkowe i szczególne, pozwala na zatopienie się w przyrodzie i na przeżycie jej uroków w sposób głęboko emocjonalny. To także obszar naznaczony historią i tradycjami miłości do wszelakich sztuk pięknych.
Doświadczenia zmysłowe płynące z obserwacji natury, kontemplacja elementów krajobrazu, zmiennych i różnorodnych konstrukcji przestrzennych, tworzonych kolorem i światłem to punkt wyjścia do analizy i refleksji, a w konsekwencji - tworzenia.
Wspaniałe warunki do pracy stwarza nam kierownictwo Internatu Zespołu Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku.
Na plenerze powstało wiele prac malarskich zrealizowanych w różnej stylistyce i technice.
Dzięki uprzejmości Pani Anny Tarczyńskiej – Dyrektorce Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie, z którym współpracujemy od dawna, obrazy wystawione były w Galerii Po Schodkach, gdzie spotkaliśmy się w licznym gronie 20.stycznia 2017, aby podsumować nasze działania. Wystawa poplenerowa pozostała w Galerii do 10 lutego 2017 r.
Komisarzem pleneru i wystawy była Mira Woroniec – Simlat , a uczestniczyli: Ewa Powroźnik, Małgorzata Sętowska, Magdalena Kmiecik, Elżbieta Ledecka, Anna Polańska, Barbara Senderecka, Małgorzata Domańska, Irena Młynarczyk, Maria Cieślak-Gurgul, Marian Jaszewski i Alina Zdańska.
Naszymi gośćmi byli: Lech Ledecki – artysta plastyk, który jest autorem malarskiej etiudy filmowej z obecności artystów CSP w Złotym Potoku oraz Maciej Rudlicki, który towarzyszył nam z gitarą. Poetyckie teksty z muzyka jego autorstwa i w jego interpretacji były dopełnieniem czasu – muzycznym wymiarem sztuki.


Magdalena Kmiecik

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone