Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 15 (1310) z 2017-04-13, dział : WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA

7. rocznica Katastrofy Smoleńskiej – w Częstochowie i regionie

10 kwietnia 2017 roku w Częstochowie uroczystości obchodów 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej rozpoczął głos syren alarmowych o godz. 8:41.

Przedstawiciele władz miasta, parlamentarzystów oraz różnych środowisk rano oddali hołd Januszowi Kochanowskiemu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, pochodzącemu z Częstochowy. Na cmentarzu Kule, gdzie jest pochowany złożono kwiaty i zapalono znicze. Modlitwę odmówił abp Wacław Depo. W uroczystości uczestniczyła żona Rzecznika – Ewa Kochanowska. Przy rodzinnym grobowcu Janusza Kochanowskiego posterunek honorowy zaciągnęli żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.


Na Jasnej Górze, przy Epitafium Smoleńskim, o godz. 12., spotkał się grupa członków Prawa i Sprawiedliwości udających się do Warszawy na centralne obchody 7. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Modlitwę w intencji ofiar Katastrofy poprowadził ks. Proboszcz Ryszard Umański, kapelan częstochowskich środowisk patriotycznych. Obecny na duchowym spotkaniu podprzeor Jasnej Góry, o. Jan Poteralski, powiedział: – Modlimy się w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny. Ci ludzie, którzy zginęli w Smoleńsku, złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, dlatego wierzymy, że prawda o Smoleńsku wreszcie ujrzy światło dzienne.
Kwiaty złożyły delacja PiS – Maciej Mońka, sekretarz partii Grażyna Matyszczak, Andrzej Skorek oraz delegacja NSZZ „Solidarność” – przewodniczący Jacek Strączyński i jego zastępcy Dorota Kaczmarek i Stanisław Kołodziejczyk.


Na Placu Katyńskim, przy tablicy memorialnej i Dębach Pamięci, poświęconych Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i Prezydentowi RP na Uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu (Honorowemu Obywatelowi Miasta Częstochowy) rano i po południu miała miejsce kolejna część obchodów. O godz. 16.30 kwiaty złożyła delegacja Prawa i Sprawiedliwości. Posła Szymona Giżyńskiego i senatora Artura Warzochę reprezentowali: Gabriela Obierzyńska, Andrzej Skorek, Unię Laikatu Katolickiego – wiceprezes Krzysztof Janus. Wspólną modlitwę w intencji poległych 96 osób w katastrofie Smoleńskiej poprowadził przewodniczący Zarządu NSZZ „Solidarność” w Częstochowie Jacek Strączyński.

W obchodach w stolicy uczestniczyło około stu osób, reprezentujących wszystkie środowiska PIS powiatów regionu częstochowskiego.

W przeddzień VII Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, 9 kwietnia 2017 r., w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa w Dankowie, proboszcz parafii, ks. Henryk Dusza odprawił Mszę Świętą w intencji Ofiar Katynia z 1940 roku i Ofiar Katastrofy nad Smoleńskiem z 2010 r. Po Eucharystii uczestniczący w niej mieszkańcy Dankowa i okolic udali się pod Obelisk Katastrofy Smoleńskiej z 2010 r., aby oddać wszystkim ofiarom tej tragedii należny hołd. Licznie przybyli członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z powiatu kłobuckiego, na czele z prezesem Okręgu Częstochowskiego PiS Szymonem Giżyńskim.

GAW

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone