Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 15 (1310) z 2017-04-13, dział : kultura

Zofia Pałucha w Konduktorowni

7 kwietnia 2017 roku w częstochowskiej Konduktorowi swoje najnowsze prace (z ostatniego roku) zaprezentowała młoda, częstochowska malarka Zofia Pałucha. Wystawa pokazuje artystkę o silnym charakterze, zdecydowaną i określoną w swojej linii twórczej.Zofia Pałucha jest studentką piątego roku na Wydziale Malarstwa Sztuk Pięknych w Warszawie. W czerwcu będzie bronić pracy magisterskiej i wystawy dyplomowej w pracowni prof. Stanisława Baja. Jest córką znanego malarza Jacka Pałuchy. Zofia podkreśla, że od zawsze jest pewna, że malarstwo jest jej właściwym wyborem. W swoim dorobku artystycznym ma już znaczące sukcesy. Jej prace były ocenione przez międzynarodowe jury konkursu Osten Biennal of Drawing 2014. Rok później została finalistką konkursu International Artist Grand Prize Competition, jej obraz był prezentowany na jednym z największych targów sztuki w Azji – Art Revolution Taipei. W 2016 roku na A.R.T. Zofia Pałucha miała wystawę indywidualną. Aktualnie zalicza kolejną wystawę indywidualną w ramach targów A.R.T., tym razem z ramienia X-power Gallery, w jednej z największych galerii na Tajwanie z filiami w Hong Kongu, Szanghaju i Los Angeles.
Rysami charakterystycznymi malarstwa Zofii Pałuchy jest gruby kontur, czym odwołuje się do sztuki street artu, oraz intensywny, nasycony kolor. W obrazach dominuje kolor niebieski, ale jak tłumaczy artystka, nie należy tego utożsamiać z przygnębieniem czy smutkiem. – Kolor niebieski wyraża pragnienie za czystym, błękitem letniego nieba, tak rzadko spotykanym w Polsce – stwierdza.
Zofia Pałucha zajmuje się także ilustracją oraz komiksem, którego figurację zauważa się także w jej malarstwie. Postacie oprócz wyrazistych konturów mają wypunktowaną konstrukcję szkieletu. Centralnymi akcentami sylwetki człowieka są dłonie i twarz. – Z nich poprzez mowę ciała możemy wyczytać więcej niż ze słów – mówi Zofia Pałucha,
Jednym z nurtów jej sztuki jest odniesienie do mitologii słowiańskiej, wierzeń i obrzędów pogańskich. – Styczność z historią kultury ziem polskich sprzed ponad tysiąca lat zaowocowała podjęciem przeze mnie próby zaktualizowania pocztu bóstw słowiańskich. Tematyka ta stałą się myślą przewodnią mojej pracy magisterskiej – stwierdza Zofia Pałucha.
UG


UG

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone