Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 15 (1310) z 2017-04-13, dział : GMINY I POWIATY

Serwis gminnyOLSZTYN
1 kwietnia w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Olsztynie odbyła się Prezentacja Potraw i Wyrobów Wielkanocnych. Świąteczne smakołyki i ozdoby przygotowały członkinie KGW oraz artyści z okolicznych gmin. Przybyli m.in.: senator RP Ryszard Majer, posłanki na Sejm RP – Lidia Burzyńska, Halina Rozpondek, Izabela Leszczyna, wiecewojewoda śląski – Mariusz Trepka, przewodniczący Semiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk, dyrektor ZPK – Jan Lamch, starosta częstochowski – Krzysztof Smela, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury – Małgorzata Majer i przewodniczący Związku Gmin Jurajskich – Adam Markowski. Wielkanocne jaja i baranka paschalnego poświęcił ks. prałat Ryszard Grzesik, proboszcz Parafii Olsztyn. Gminę Olsztyn reprezentowali: Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn, Zbigniew Banaszak, przewodniczący Rady Gminy. Podczas spotkania przewodniczący Stanisław Gmitruk wręczył Jolancie Walaszczyk z gminy Przyrów oraz Annie Rak z gminy Poczesna medale zasługi dla województwa śląskiego.

JANÓW
Przedstawiciele gminy Janów: pełnomocnik ds. promocji i turystyki – Ireneusz Bartkowiak i Kierownik Schroniska Młodzieżowego w Siedlcu – Henryk Srokosz wzięli udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych GLOBALNIE 2017, które odbyły się w dniach 31.03-02.04 w Katowicach. Jednym z największych wystawców był Związek Gmin Jurajskich, którego członkiem jest Gmina Janów.

RĘDZINY
Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki w Częstochowie było organizatorem X Powiatowego Konkursu Historycznego – „Dzieje Polski w twórczości Jana Matejki – Polska Jagiellonów i królów elekcyjnych”. Wzięli w nim udział m.in. uczniowie III klasy gimnazjum w Rędzinach, których przygotowywała Aleksandra Banaszek-Lis. I miejsce zajęła Julia Wołek a II Aneta Budzisz. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Rędzinach wzięli również udział w eliminacjach do XXIX Rejonowego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach. Iga Militowska z klasy I szkoły podstawowej zajęła II miejsce, Leonard Jureczko z klasy IIIa zajął III miejsce i Elenka Pianka z klasy IIa również II miejsce. III miejsce zajął Borys Sobkowiak z klasy IV, a eliminacje wygrała Julia Militowska z klasy VI, która weźmie udział w eliminacjach dla miasta i powiatu. Wśród gimnazjalistów najlepsze były: Weronika Miśkiewicz z klasy Ib i Roksana Biskup z klasy IIb, a zaszczytne III miejsce zdobyła Julia Wołek z klasy III.

RĘDZINY
W szkolnej bibliotece w Rędzinach odbyła się kolejna Noc z książką, której tematem były baśnie. W spotkaniu uczestniczyli: Jolanta Brzozowska-Ciura, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rędzinach, Elżbieta Pijanka, bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kościelcu oraz Arkadiusz Ryszczuka, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelcu. Noc z książką przygotowała pani Małgorzata Ciecierska, bibliotekarka szkolna.

PORAJ
27 marca na scenie sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju odbyły się eliminacje gminne do Powiatowego Festiwalu „Nasz Talent”, konkursu wokalno-muzycznego adresowanego do dzieci i młodzieży z Powiatu Myszkowskiego. Po przesłuchaniu 14 wykonawców jury zdecydowało, że I miejsca, a tym samym promocję do etapu powiatowego, otrzymują: w kat. Przedszkole: Łucja Piecuch (Samorządowe Przedszkole Publiczne w Żarkach Letnisku), w kat. Szkoły Podstawowe I-III: Jagoda Bojanek (Szkoła Podstawowa w Poraju), w kat. Szkoły Podstawowe IV-VI: Katarzyna Łabuś (Szkoła Podstawowa w Poraju), a w kat. Gimnazjum: Katarzyna Ząbkiewicz (Gimnazjum w Poraju). Awans uzyskał również zespół muzyczny z Żarek Letniska w składzie: Kinga Olszewska, Zofia Bączyńska, Aleksander Pilarski. – Wierzę, że reprezentacja Gminy Poraj będzie naszą wspaniałą wizytówką w finale. Życzę wszystkim powodzenia i trzymam kciuki za sukces 29 kwietnia – powiedział wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera.

PORAJ
31 marca w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, swoje fotografie zaprezentował Przemysław Kruk. Tematem prac były Dolomity, Tatry i Alpy. – W tym roku świętujemy 40-lecie działalności i z tej okazji wymarzyliśmy sobie, by w tym roku prezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej wystawy były mocno związane z naszą Gminą – powiedziała dyrektor GOK, Magdalena Ryziuk-Wilk.

POCZESNA
6 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury w Poczesnej odbyło się podsumowanie VII Wielkanocnego Konkursu Plastycznego „Moja Wielkanoc". Dyplomy i nagrody wręczyli uczestnikom Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Anita Imiołek Na konkurs wpłynęło 356 prac z całego regionu (m.in. z Katowic, Marklowic, Tworogu, Boronowa, Konopisk, Chełma, Krupskiego Młyna i Częstochowy), a także z warmińsko-mazurskiego Olsztyna. Pierwsze miejsce zajęli: (w kategorii Przedszkola) Nikola Mościńska z Nierady i Mikołaj Bąbik z Wrzosowej; (w kategorii klasy I-III Szkół Podstawowych) Kalina Kisiel z Wrzosowej, Antonina Pawlicka z Katowic oraz Oliwia Łopata z Krupskiego Młyna; (w kategorii klasy IV- VI szkół podstawowych) Patryk Cojk z Marklowic, oraz Oliwia Kaszuba i Natalia Polocczek z Tworogu; (w kategorii Młodzież gimnazjalna) Oliwia Łysiak z Olsztyna oraz Oliwia Górniak z Konopisk.

POCZESNA
29 marca w Centrum Kultury w Poczesnej odbyły się gminne eliminacje XXIX Spotkań Młodych Recytatorów Wrażliwość na słowa, w których wzięło udział 23 recytatorów z wszystkich szkół z gminy. 13 kwietnia podczas eliminacji powiatowych w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie Gminę reprezentować będą: (w kategorii Recytacja) Aleksandra Tutek, i Eliza Musiał z Nierady, Barbara Górecka, Jakub Wójcik i Daria Kierasińska z Poczesnej oraz Natalia Rosińska z Wrzosowej; (w kategorii Wywiedzione ze słowa) Julian Nowicki z Konopisk.

KŁOMNICE
30 marca w Zespole Szkół w Kłomnicach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy adresowany do uczniów klas IV-VI oraz I-III gimnazjum, którego celem było poszerzenie wiedzy na temat życia i twórczości Alfreda Szklarskiego i Małgorzaty Musierowicz. Kłomnicką szkołą reprezentowali: Mateusz Kowalczyk, Jakub Kowalczyk z kl. 5b i Natalia Celt z kl. 2a, która zajęła III miejsce. W konkursie wzięło udział aż 80 uczniów z powiatu częstochowskiego.

LELÓW
Helena Niepsuj, mieszkanka wsi Ślęzany, gm. Lelów, skończyła 100 lat. W dniu urodzin wizytę złożyli: wójt – Krzysztof Molenda oraz sekretarz gminy – Henryk Nowak. Jubilatkę odwiedził ponadto dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie – Piotr Dobosz, który wręczył bukiet kolorowych róż oraz list od Prezesa KRUS Adama Sekścińskiego. Prezes Sekściński poinformował w liście Jubilatkę o podwyżce świadczenia. – Nie mam jakiejś szczególnej recepty na długowieczność, ani nawet specjalnej diety, trzeba żyć w zgodzie ze sobą i dziękować Bogu za każdy dzień, który nam daje – mówi Jubilatka.
AG

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone