Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 17 (1312) z 2017-04-27, dział : INFORMACJE CZĘSTOCHOWA

Biegaj z Fortum dla Adullam

22 kwietnia ruszyła kolejna akcja Honorowy Dawca Energii Fortum, która odbywa się wpięciu miastach: Częstochowie, Bytomiu, Płocku, Wrocławiu, Zabrzu. Uczestnicy poprzez bieganie, jazdę na rowerze czy nordic walking zbierają punkty na rzecz organizacji pożytku publicznego. W Częstochowie w tym roku wytypowano Fundację Chrześcijańską Adullam.


Inicjatywa ma na celu promocję zdrowego trybu życia oraz pomoc potrzebującym poprzez aktywności fizyczne, takie jak. Udział w akcji jest bezpłatny i wymaga jedynie ściągnięcia prostej aplikacji.
Darmowa aplikacja mobilna (Aplikacja HDEF przeznaczona jest na urządzenia mobilne wyposażone w system iOS lub Android) zlicza kilometry przemierzone przez wszystkich użytkowników podczas ich aktywności. Następnie kilometry są przeliczane na energię, której ilość przełoży się na realną pomoc finansową dla lokalnych organizacji. Co ważne, do projektu mogą przyłączyć się nie tylko osoby z tych miejscowości. Każdy ma możliwość wzięcia udziału w akcji wybierając miasto, które chce wspierać.
Akcja potrwa do końca września 2017 rok. Po zakończeniu projektu, Fortum przekaże darowiznę na cele charytatywne dla pięciu 5 organizacji, po jednej z każdego miasta, które bierze udział w projekcie. Wysokość darowizny uzależniona będzie od miejsca w rankingu miast, czyli ilości energii zebranej przez użytkowników aplikacji, wspierających dane miasto. Dla miejsca pierwszego jest to 30 tys. zł.
Fundacja „Adullam” wspomaga osoby znajdujące się w kryzysie. Działalność statutowa opiera się na prowadzeniu stołówki charytatywnej, placówek dla bezdomnych mężczyzn, świetlicy dla dzieci i młodzieży, klubu dla osób starszych, klubu abstynenta, punktu informacyjno-konsultacyjnego, punktu wydawania odzieży, żywności itp. Jako podmiot ekonomii społecznej fundacja prowadzi również działania na rzecz aktywizacji zawodowej i integracji społecznej.
W poprzedniej edycji programu mieszkańcy wszystkich miast przebyli łącznie ponad 720 tysięcy kilometrów i wytworzyli dzięki temu ponad 36 megawatogodzin pozytywnej energii. Częstochowianie aktywnie włączyli się do akcji i w jej trakcie pokonali ponad 146 tysięcy kilometrów, co zapewniło im trzecie miejsce w ostatecznej klasyfikacji miast.

Akcja w liczbach
Przewidywane nagrody od sponsora:
I miejsce – 30 000 zł
II miejsce – 20 000 zł
III miejsce – 15 000 zł
IV miejsce – 10 000 zł
V miejsce – 5 000 zł
Beneficjenci poprzednich edycji:
2016 Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka
2015 Fundacja „Oczami Brata”
2014 Stowarzyszenie Yava
2013 Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Częstochowie
Sukcesy Częstochowy w poprzednich edycjach:
2016 – III miejsce
2015 – III miejsce
2014 - I miejsce
2013 - I miejsceUG

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone