Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 19 (1314) z 2017-05-11, dział : INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI

Najlepsi w zawodzie

Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej przy ul. Krótkiej 22 w Częstochowie, po raz 22. zorganizował Regionalny Konkurs „Najsprawniejszy w Zawodzie”, skierowany do uczniów zawodowych szkół specjalnych w województwie śląskim. Rozstrzygnięcie odbyło się 27 kwietnia.Celem przedsięwzięcia – jak podkreśla odpowiedzialny za jego przebieg nauczyciel Andrzej Żyto – jest propagowanie kształcenia zawodowego i kształtowanie umiejętności zawodowych młodzieży. – Konkurs składa się z dwóch części: ważniejszej – praktycznej i istotnej – teoretycznej. Jest wymagający, staramy się go robić na wzór egzaminu zawodowego. To solidne przetarcie przed tym egzaminem – mówi Andrzej Żyto.
W tej edycji w finale młodzież zmierzyła się w siedmiu kategoriach zawodowych. Łącznie wzięło udział jedenaście szkół i ośrodków z województwa śląskiego i województwa opolskiego. Największa rywalizacja była w kategorii: kucharz.

Marcin Cornik z Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Lublińcu został laureatem pierwszego miejsca w zawodzie ogrodnik. – Konkurs był dość prosty. Trzeba było oczywiście nauczyć się teorii i pokazać umiejętności praktyczne. Udało się i mam z tego dużą satysfakcję. Praca ogrodnika jest bardzo przyjemna, daje mnóstwo inspiracji. W tym zawodzie można dzisiaj znaleźć dobrą pracę – mówi Marcin. Jego koleżanka ze szkoły Wiola Kempa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii sprzedawca. – Zawód jest ciekawy i wymaga wiedzy matematycznej, a nawet psychologicznej. Trzeba znać się na ludziach, bo różni są klienci – dodaje Wiola Kempa.

– Takie konkursy są bardzo potrzebne, szczególnie młodzieży specjalnej troski, która nie ma możliwości rozwinięcia swoich skrzydeł, a często słyszę od pracodawców, że właśnie ci uczniowie wykazują maksimum chęci do pracy i do nauki zawodu. Na terenie naszego Ośrodka kształcimy w wielu zawodach, między innymi, kucharzy, ogrodników, sprzedawców. Oprócz nauki zawodu realizujemy program wykształcenia ogólnego. Uczniowie po naszej szkole muszą jak każdy szukać pracy i często znajdują zatrudnienie – mówi Sylwia Rose, Kierownik Szkolenia Praktycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Konrada Mańki w Lublińcu.

Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Częstochowie jest jedyną szkołą zawodową prowadzoną przez gminę Częstochowa. Można tu się uczyć w zawodach: stolarstwo, tapicerstwo, krawiectwo, kucharstwo, cukiernictwo, pracownik pomocowy obsługi metalowej, technolog w budownictwie. Uczniowie odbywają praktyki: kucharze – w ośrodkach zewnętrznych, krawcowe i tapicerzy – w szkole. – W naszych warsztatach wykonujemy usługi krawiecki i tapicerskie, nasi uczniowie uczą się zawodu w rzeczywistych warunkach pracy. Wynagrodzenia nie otrzymują, ale nie muszą poświęcać własnych środków na szkolenia zawodowe. Pracują na bardzo dobrym sprzęcie – mówi Żyto. Egzamin zawodowy organizuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie. Uczniowie zdają egzamin teoretyczny i praktyczny.URSZULA GIŻYŃSKA

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone