Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 20 (1315) z 2017-05-18, dział : INFORMACJE CZĘSTOCHOWA

FILHARMONIA CZĘSTOCHOWSKA ZAPRASZA

MULTIMEDIA SYMFONIA GWIAZD, KONCERT MUZYKI ROSYJSKIEJ, KONCERT MUZYKI KLEZMERSKIEJ

FILHARMONIA CZĘSTOCHOWSKA ZAPRASZA
MULTIMEDIA SYMFONIA GWIAZD
wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Adam Wodnicki – fortepian
Adam Klocek – dyrygent
Jacek Woleński – prowadzenie koncertu
W programie: F. Liszt – Fantazja węgierska, F. Liszt – Koncert fortepianowy nr 1 Es-dur, P. Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64
19.05.2017, godz. 19.00 Sala koncertowa
Nazwany przez krytyków „fenomenalnym pianistą” i „muzyczną gwiazdą” Adam Wodnicki koncertował jako solista na pięciu kontynentach. Z międzynarodową działalnością koncertową Adama Wodnickiego łączą się liczne kursy mistrzowskie (zajęcia prowadził m.in.: w Central Conservatory w Pekinie i University of Pretoria w Republice Południowej Afryki). Na stale mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi działalność pedagogiczną. Pianista dokonał licznych nagrań płytowych dla firm Muza, Folkways, Wergo, Klavier, Centaur , Altarusi Dux, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki. W 2014 roku Adam Wodnicki został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 został laureatem nagrody Złote Sowy Polonii w dziedzinie muzyki, przyznawanej przez redakcje czasopisma Jupiter w Wiedniu.
Cena biletów: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 15 zł (UTW)
21.05.2017, godz. 17.00 Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej, Częstochowa ul. Kopernika 23

KONCERT MUZYKI ROSYJSKIEJ
Wystąpią:
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Olga Selezniewa (Rosja) – dyrygent
Beata Młynarczyk - prowadzenie koncertu
W cerkwi jedynym instrumentem jaki jest używany jest ludzki głos. Pieśni solowe, jedno i wielogłosowe są muzyczną kontemplacją i duchową podróżą przez ludzką duszę.
W maju będziemy mieli okazję wysłuchać przekroju rosyjskiej muzyki sakralnej, którą wybrała dla częstochowskiej publiczności Olga Selezniewa, uznana rosyjska dyrygentka, dyrektor artystyczny Kameralnego Chóru Państwowej Filharmonii w Czelabińsku. W programie koncertu znajdą się utwory kompozytorów takich jak: Siergiej Rachmaninow, Rodion Szczedrin, Paweł Grigoriewicz Czesnokow, Dmitrij Bortnianski, czy też czołowego polskiego twórcy muzyki cerkiewnej Romualda Twardowskiego.
Ten wyjątkowy wieczór z rosyjską muzyką odbędzie się we wnętrzach częstochowskiej cerkwi.
Cena biletów: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 15 zł (UTW)
26.05.2017, godz. 19.00 Sala koncertowa

KONCERT MUZYKI KLEZMERSKIEJ
Wystąpią:
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Justyna Maj - dyrygent
Di Galitzyaner Klezmorim: Mariola Śpiewak – klarnet, Grzegorz Śpiewak – akordeon, Rafał Seweryniak – kontrabas
Trio Di Galitzyaner Klezmorim w swej twórczości nawiązuje do tradycji muzyki klezmerskiej, nadając jej całkowicie osobisty charakter, stara się w sobie tylko właściwy sposób wydobyć i podkreślić to, co zdaniem twórców najistotniejsze. Poetycka, melancholijna melodyka przeplata się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością tworząc przestrzeń wypełnioną szeroką gamą barw i emocji. Klasyczne, akademickie wykształcenie także nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegół w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich, coraz więcej jest w repertuarze Di Galitzyaner Klezmorim kompozycji własnych.
Cena biletów: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 15 zł (UTW)
01.06.2017, godz. 19.00 Sala kameralna

DZIEŃ DZIECKA Z CHÓREM Czwartkowy Wieczór z Chórem
Wystąpią: Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, Janusz Siadlak – dyrygent
Na zakończenie cyklu Wieczorów z Chórem Filharmonii zaprosimy wszystkich – i dużych, i małych - na muzyczną zabawę podczas wyjątkowego Czwartkowego Dnia Dziecka!
Cena biletów: 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 20 zł (UTW)

R

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone