Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 21 (1316) z 2017-05-25, dział : WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH W CZĘSTOCHOWIE

W piękną, słoneczny piątek, 19 maja 2017 roku, na pl. Biegańskiego w Częstochowie z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego już po raz czwarty odbyła się promocja projektów unijnych, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Organizatorzy poprzez zabawę i ciekawe inicjatywy przybliżali mieszkańcom możliwości i efekty współpracy z Unią Europejską.

Wśród promowanych projektów były: „Moja Przyjazna Komunikacja – zakup nowego taboru autobusowego na potrzeby realizacji zadań z zakresu transportu publicznego w Gminie Miasto Częstochowa”. – Dzięki 85 procentowej dotacji z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego Częstochowa zakupiła 40 autobusów marki Solaris o napędzie dieslowym. Fundusze europejskie z PROW wspierają także termomodernizacje placówek szkolnych, montaż paneli słonecznych oraz projekty miękkie jak uruchomienie pracowni tematycznych w różnych szkołach. W sumie z PROW-u subregion północny województwa śląskiego otrzyma 105 milionów euro, z czego około 50 procent przypadnie Częstochowie – mówi zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Wojciech Ostaszewski. (na zdjęciu z pracownikami wydziału: Iwoną Korgól i Katarzyną Wyporkiewicz-Antos).
Promowany był także projekt „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego w Gminie Rędziny poprzez zakup nowych autobusów”. – Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego otrzymaliśmy 85 procent dofinansowania do zakupu czterech niskoemisyjnych autobusów marki MAN. To duża pomoc dla gminy – mówi Adam Wolski, kierownik Gminnego Zakładu Komunikacyjnego w Rędzinach. – Pokazujemy autobus testowy, nowe przyjadą do nas w czerwcu, czyli coraz bliżej do realizacji projektu. Procedura całego przedsięwzięcia trwała długo, ale warto było czekać – stwierdza wójt gminy Rędziny Paweł Militowski. – Z PROW-u otrzymaliśmy także dofinansowanie do budowy drogi w Kościelcu, rozbudowę przedszkola w Rędzinach oraz do zakupu samochodu strażackiego dla OSP Rudniki. Składamy kolejne projekty, w tym na oświetlenie – dodaje Małgorzata Kościelniak z Urzędu Gminy Rędziny.
Na najmłodszych uczestników czekały różne atrakcje mające walor interaktywnej, edukacyjnej zabawy. Były na przykład „Tablice interakcyjne“, zawierające specjalne karty z zadaniami i pytaniami dotyczących Funduszy Unijnych. – Gracz rozpoczyna zabawę od osłonięcia pierwszej wybranej karty, na której znajduje polecenie. Jego wykonanie upoważnia do odsłony następnej karty. W efekcie gracz powinien odsłonić 10 kart. Tak prowadzone polecenia dają efekt zaskoczenia, skłaniają do ruchu i edukacyjnej zabawy. Ważny jest także element losowy, który sprawia, że uczestnicy podejmują kolejne próby przejścia konkurencji – tłumaczy zasady gry Emilia Korytnicka, z Agencji.bringmore Advertising.
Ciekawa była także propozycja MPK Częstochowa pn. „Układa mi się to! – giga puzzle kolorowani”, w której punktem wyjścia był rysunek przedstawiający miejskie drogi, po których jeżdżą autobusy. Obrazek z motywem wielkoformatowych puzzli trzeba było pokolorować, a finałem zabawy było wspólne ułożenie puzzli w jedną całość.
I kolejna zabawa edukacyjna, która zyskała spore zainteresowanie to projekt „Autobus pełen zagadek”. We wnętrzu autobusu umieszczono pięć kolorowych punktów, zawierających ciekawostki o nowo zakupionym taborze oraz dodatkowe pytania o projekcie oraz Funduszach Europejskich. W nagrodę za rozwiązanie były nagrody. – Takie imprezy wpływają na rozbudzanie ciekawości dzieci, uczą je odwagi i otwartości. Rozwiązaliśmy wspólnie zagadki i cieszymy się grą, którą otrzymaliśmy w nagrodę – mówi Małgorzata Kistela, mama Darii i Oliviera z Częstochowy. Autobus był także arcyciekawy dla 6-letniego Tomasza Kozłowskiego, ucznia zerówki Szkoły Podstawowej nr 32 w Częstochowie. – Jestem mamą najmłodszego miłośnika taboru miejskiego w Częstochowie. Tomuś interesuje się autobusami najnowocześniejszymi i historycznymi. Jego pierwsze pytanie na widok autobusu było, czy takie będą jeździć też w Częstochowie – mówi Małgorzata Kozłowska.
Natomiast dla dziewczynek świetną ofertą były warsztaty robienia ekokosmetyków „Zrób to sam”. Dzięki kreatywności, wiedzy i własnej pracy można było stworzyć ciekawy i praktyczny produkt: ekologiczną kulę do kąpieli, a potem ją zabrać ze sobą i wytestować w domowej wannie.URSZULA GIŻYŃSKA

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone