Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 21 (1316) z 2017-05-25, dział : GMINY I POWIATY

SERWIS GMINNY

MSTÓW Sołtysi gminy Mstów otrzymali nowe, ujednolicone tablice urzędowe. Tablice o wymiarach 30 cm x 40 cm wykonane są z płyty twardej o grubości 5 mm, z bezpośrednim wydrukiem UV na tablicy. Umieszczone jest na nich godło Polski oraz napis „SOŁTYS”. Każdy Sołtys umieszcza tablicę urzędową w widocznym miejscu – na posesji którą zamieszkuje.

OLSZTYN
Trwają prace przy przebudowie ulic: Niedźwiedziej, części Asnyka i Norwida w Olsztynie. W ramach zadania przebudowane zostaną odcinki dróg o łącznej długości 519 m, powstaną jezdnie z kostki brukowej, chodniki jedno i dwustronne, pobocza i zjazdy indywidualne. Koszt inwestycji wyniesie ok. 750 tys. zł, z czego 454 tys. zł pokryje gmina z własnego budżetu, a 258 tys. zł to kwota dofinansowania z wojewódzkiego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”. Swój udział finansowy w inwestycji w wysokości 38 tys. zł zadeklarowała także Wspólnota Gruntowa Olsztyna.

JANÓW
10 maja w Gimnazjum im. Armii Krajowej w Piasku odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej dla uczniów szkół gimnazjalnych, pod hasłem ogólnym „Armia Krajowa – zawsze wierni tylko Polsce” oraz specjalnym w tym roku „Kedyw i jego spektakularne akcje zbrojne”. Wyniki konkursu: I miejsce – Weronika Jędruszek z Gimnazjum im. Gen. Stefana „ Grota” Roweckiego w Tomawie; II miejsce – Łukasz Dors z Gimnazjum im. Armii Krajowej w Piasku; III miejsce – Patrycja Księżnik z Gimnazjum im. Gen. Stefana „ Grota” Roweckiego w Tomawie; IV miejsce – Wiktor Wójcik z Gimnazjum im. Armii Krajowej w Piasku.

JANÓW
12 maja odbyło się spotkanie z poetami Janowskiego Klubu Literackiego w Galerii Po Schodkach w Janowie. W prezentacjach poetyckich wystąpili: Ryszard „Sidor” Sidorkiewicz, Anna Grzanka, Grażyna Ziętek, Urszula „Serducha” Ostrowska, Joanna Krzyżańska i Marek Monikowski.

MSTÓW
10 maja w Zespole Szkół w Mstowie odbył się I Powiatowy Konkurs Skeczy Angielskich. Do Mstowa przyjechali reprezentanci 10 szkół z powiatu, którzy przedstawiali humorystyczną scenkę w języku angielskim. Konkurs odbył się pod patronatem Starosty Powiatu Częstochowskiego oraz Wójta Gminy Mstów. Organizatorem konkursu była Paulina Puczyńska. Wyniki: I miejsce – Zespół Szkół w Witkowicach za skecz „Snow White”; II miejsce – Gimnazjum w Olsztynie za skecz „Hotel Splendido”; III miejsce ¬– Gimnazjum w Konarach za skecz „The Scent of the Scene”; Jury przyznało dwa wyróżnienia: dla Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej w Częstochowie (za skecz „Travel Agency”) oraz dla Gimnazjum nr 1 w Koniecpolu (za skecz „Giovanni’sCafe”).

MSTÓW
Sołtysi gminy Mstów otrzymali nowe, ujednolicone tablice urzędowe. Tablice o wymiarach 30 cm x 40 cm wykonane są z płyty twardej o grubości 5 mm, z bezpośrednim wydrukiem UV na tablicy. Umieszczone jest na nich godło Polski oraz napis „SOŁTYS”. Każdy Sołtys umieszcza tablicę urzędową w widocznym miejscu – na posesji którą zamieszkuje.

RĘDZINY
17 maja w ZS-P w Rudnikach odbył się 16. Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych z terenu Gminy Rędziny. Wyniki: (Kategoria klas IV) I miejsce – Maciej Kuraś ZS-P nr 1 w Rędzinach; II – Borys Sobkowiak ZS-P w Rudnikach, Martyna Stoszek ZS- P nr 2 w Rędzinach; III –Sebastian Kaczmarek SP Konin; (Kategoria klas V) I miejsce – Patryk Cierniak ZS-P w Kościelcu, II miejsce – Tomasz Świącik SP Konin, III miejsce – Wojciech Cieślik ZS- P w Rudnikach, Dominika Kachniarz ZS-P nr 1 w Rędzinach; (Kategoria klas VI) I miejsce –Bartłomiej Rozenberg ZS-P nr 1 w Rędzinach, II miejsce – Szymon Biś SP Konin, III miejsce – Amelia Bajor ZS-P w Rudnikach.

RĘDZINY
Na terenach przy kamieniołomie Lipówka powstaje centrum rekreacyjno-sportowe „pumptrack, streetworkut” oraz piramida linarna. Teren jest już oczyszczony, wyrównany i ruszyły już pierwsze prace przy torze rowerowym typu „Pumptruck”, służącym rekreacji oraz uprawianiu dyscypliny sportowej polegającej na jeździe rowerem bez napędu i bez konieczności pedałowania. Kolejne etapy projektu to budowa siłowni zewnętrznej streetworkout, aktywującej górne partie ciała wpływając na poprawę ogólną kondycji i sprawność ruchową. Powstanie tu także wysokie urządzenie linarne kształtem przypominające piramidę.

PORAJ
12 maja w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju otwarto wystawę autorstwa rodzimego twórcy Zygmunta Makucha. Są to w większości pejzaże, które były ulubionym tematem prac autora. Zygmunt Makuch od wielu lat był członkiem grupy plastyków dorosłych „KOLOR”, prężnie działającej przy GOK w Poraju. W grudniu tego roku minie już pięć lat od śmierci autora.Na wernisaż, oprócz rodziny, przybyło liczne grono przyjaciół, znajomych, mieszkańców Poraja, a wśród nich m.in.: Andrzej Ludwikowski – radny Gminy Poraj oraz Justyna Krauze-Cieślińska – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Pokoju w Żarkach Letnisku. Wystawę można oglądać do 2 czerwca w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju.

PORAJ
III edycja Porajskiego Wodowania odbędzie się w niedzielę 25 czerwca od godz. 12.00 na akwenie Zalewu Porajskiego, przy Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu, przy ul. Zielonej 21. W tym roku będzie to jedna z imprez towarzyszących tegorocznym Dniom Gminy Poraj. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 czerwca. Regulamin i karta zgłoszeń są do pobrania na stronie www.gokporaj.pl w zakładce „KONKURSY”.

KONOPISKA
Rok 2017 to między innymi rok Tadeusza Kościuszki – w tym roku mija 200. rocznica śmierci bohatera, symbolu wolności i wzoru patrioty. W związku z tym w szkole w Rększowicach im. Tadeusza Kościuszki prowadzone są działania upamiętniające tę postać. Szkoła zorganizowała Ogólnopolski Konkursu na Wiersz Patriotyczny o Tadeuszu Kościuszce pod patronatem Wójta Gminy Konopiska Jerzego Żurka.
Wyniki konkursu: (Kategoria Szkoły Podstawowe) I miejsce – Jakub Wróbel kl. IV Szkoła Podstawowa nr 28 w Gdyni, II – Maria Rudnik kl. VI Szkoła Podstawowa w Konopiskach, wyróżnienie – Martyna Mirczak kl. VI Szkoła Podstawowa w Konopiskach; (Kategoria Gimnazja) I miejsce – Natalia Kowalska kl. I ZS w Konopiskach, II – Aleksandra Glondalska kl. I ZS w Konopiskach.

KONOPISKA
Od 12 do 13 maja w Dąbrowie Białostockiej odbywały się Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwon-do. Reprezentanci klubu Wojownik z Konopisk zdobyli aż 7 medali (1 złoty, 3 srebrne i 3 brązowe) oraz 2. miejsce w klasyfikacji punktowej. Wyniki na Mistrzostwach Polski Juniorów: Zuzanna Tomczyk – złoto w walkach do 65 kg, 5. miejsce w układach i technikach specjalnych,; Aleksandra Koszczyk – srebro w technikach specjalnych, brąz w walkach do 60 kg, 5. miejsce w układach, Maciej Frydrych – srebro w walkach do 62 kg, 5 miejsce w układach, Hubert Gloc – srebro w walkach do 56 kg, Kacper Psuj – brązowy medal w walkach do 62 kg, Dawid Gałuszka – brązowy medal w walkach do 56 kg, Kinga Kantor – 5. miejsce w walkach do 60 kg, Mateusz Pawłowski – 5 miejsce w walkach do 56 kg.AG

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone