Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 22 (1317) z 2017-06-01, dział : kultura

Czeski bard wystąpi w częstochowskim Teatrze!

Jaromir Nohavica zaśpiewa już w najbliższy weekend! Zostały ostatnie wolne miejsca! Na koncert Teatr zaprasza w sobotę, 10 czerwca o godz. 20.00 oraz w niedzielę, 11 czerwca o godz. 18.00.Artyście podczas występu towarzyszyć będzie akordeonista Robert Kuśmierski i perkusista Pavel Planka.

Bilety w cenie 120 zł na balkonie oraz 150 zł na parterze.

Zostały ostatnie wolne miejsca.

Zapraszamy!Jaromír Nohavica, piosenkarz, autor tekstów, tłumacz, urodzony 7.06.1953 r. w Ostrawie.

W swoim mieście rodzinnym ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą, później w Brnie średnią szkołę bibliotekarską, studia w Wyższej Szkole Górniczej w Ostrawie przerwał.

Obecnie mieszka w Ostrawie, w latach 1978-99 mieszkał w Czeskim Cieszynie.

Zatrudniony był w kilku miejscach pracy, pracował m.in. jako robotnik i bibliotekarz, a od 1981 r. uprawia wolny zawód artysty.

Nie ma wykształcenia muzycznego, jest samoukiem w grze na gitarze, skrzypcach, flecie i heligonce.

Jako artysta najpierw próbował swych sił pisząc teksty. Zaczynał z regionalnymi grupami Atlantis (1967), Noe (1968), pisał dla grupy rockowej Majestic, współpracował z Czeskim Radiem w Ostrawie i z czołowymi ostrawskimi wykonawcami muzyki pop. W 1981 r. w podziemnym wydawnictwie wydał przekład zbioru fraszek polskiego poety Jana Sztaudyngera Piórka, napisał także teksty do piosenek V. Hlavički, wykorzystanych w inscenizacji Teatru Cieszyńskiego Dundo Maroje albo Lišák Pomet.

Pierwszy publiczny występ J. Nohavicy z jego własnym repertuarem miał miejsce (przypadkowo) w marcu 1982 r. na Karuzeli Folkowej w Ostrawie-Porubie.

Jako dojrzały piosenkarz Nohavica niebawem wspiął się na folkowy szczyt. (…).Nohavica jest człowiekiem wyjątkowo utalentowanym. Jego cechami charakterystycznymi są inteligencja, oczytanie, wrażliwość i pracowitość. Koncerty stają się dla słuchaczy jedynym w swoim rodzaju przeżyciem, Nohavica należy bowiem do piosenkarzy, wokół których wytwarza się jakieś urzekające misterium. Brawurowo porusza się między folkiem a folklorem, jest prawdziwym bardem swojego regionu. Odróżnia się znacznie od generacji folkowej lat 60., pod względem stylu zwraca się bowiem raczej na wschód: wykorzystuje pierwiastki słowiańskiej melodyki, tematy piosenek czerpie często ze środowiska słowiańskiego, inspiruje się też rosyjską literaturą romantyczną. Jest to typ piosenkarza ściśle związanego z poezją i literaturą. Ilustruje muzyką dzieła czeskich poetów Františka Gellnera (Radości życia) i Petra Bezruča (Kto na moje miejsce), tłumaczy i wykonuje piosenki Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy i Aleksandra Błoka (wykorzystuje też tłumaczenia Milana Dvořáka).http://www.nohavica.cz/_pl/jn/bio/bio.htmDział Promocyjno – Literacki

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

(34) 372 33 27 (47, 57)Foto. Martin Homola
© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone