Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 23 (1318) z 2017-06-08, dział : kultura

„JURA I KARKONOSZE – WROTA CZASU”. Różnorodność zebrana wspólną ideą

Jolanta Madej, malarka związana z Jurą Częstochowską, ambasador kultury gminy Janów, oraz pochodzący ze Staniszowa i tworzący w Karpaczu artysta plastyk – Janusz Motylski po raz wtóry zaprezentowali swój projekt „Jura i Karkonosze – wrota czasu”. We wrześniu ubiegłego artyści roku gościli w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, gdzie zainaugurowali swoje, wspólne przedsięwzięcie. Obecnie ich prace są wystawione w Karpaczu.

– Wystawa „Jura i Karkonosze – wrota czasu” jest prezentacją artystyczną, która ma na celu inicjowanie i przeprowadzanie działań uwrażliwiających współcześnie żyjącego człowieka na niezwykłość oraz wyjątkowość otaczającego go świata, zwłaszcza przyrody – podkreśla Jolanta Madej. Źródłem tej idei jest ukazanie piękna ich rodzimych regionów.
Zamysł projektu zrodził się dwa lata temu, a przez rok artyści pracowali nad znalezieniem spójnej koncepcji przekazu artystycznego. Trzeba było bowiem pogodzić odmienny sposób patrzenia na rzeczywistość, różne osobowości twórcze a jednocześnie stworzyć urozmaiconą prezentację. W Częstochowie udało się to zrealizować z sukcesem. Aktualnie wystawa artystów podbija serca mieszkańców i turystów Karpacza. Tam właśnie, w Miejskim Muzeum Zabawek, od maja do lipca 2017 roku, jest prezentowana druga odsłona projektu „Jura i Karkonosze – wrota czasu”, pod indywidualny tytułem „Jura Krakowsko-Wieluńska, Karkonosze – Góry Olbrzymie w malarstwie”.

Jolanta Madej
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach (1982). Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Jurajskiego Fotoklubu RP – Stowarzyszenia Twórców oraz Niemieckiego Stowarzyszenia Artystów Form-Bild-Farbe w Niedernhausen. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i współtwórczynią wystaw zbiorowych. Jej biografia ukazała się w księdze „Złote Myśli Ludzi Wielkiego Umysłu, Talentu i Serca. Twórcy Wizerunku Polski”, a także w encyklopedii R. Hübnera z życiorysami znanych Polek i Polaków „Who is who w Polsce” oraz w encyklopedii „Who is who of Europen Woman”. Za swoją działalność otrzymała m.in.: Statuetkę Starosty Częstochowskiego za zasługi dla powiatu w kategorii kultura (2013); Nagrodę Starosty Częstochowskiego w dziedzinie kultury i sztuki za twórczą prezentację ziem powiatu częstochowskiego i utrwalanie jej walorów w wymiarze artystycznym (20104); I Nagrodę Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej w Ogólnopolskim Konkursie na Turystyczną Pamiątkę z Regionu (2007); Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej za projekty pamiątek z regionu: Pudełeczka z Legendą (2005), Miniatury na Kamieniach (2007), Jurajskie Symbole (2011).

Janusz Motylski
Ukończył studia na wydziale pedagogiczno-artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Filia w Cieszynie; uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni Alfreda Bierawy (1989). Studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu zakończył pracą dyplomową w zakresie Filozofii piękna pod kierunkiem ks. bpa prof. dra hab. Ignacego Deca (2004). Uczeń wrocławskich artystów, m.in.: Krzesłowy Maliszewskiej, Jerzego Rosołowicza, Zbigniewa Paluszaka. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Artystów „Nowy Młyn” w Szklarskiej Porębie, uczestnikiem „Działań Twórczych – KORKONTOI”. Autor ponad 60 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych. Jest laureatem polskich i międzynarodowych nagród oraz wyróżnień w zakresie sztuki, m.in.: Nagrody Marszałka Dolnośląskiego „Za Wybitne Osiągnięcia w Kulturze” oraz medalu „Zasłużony dla Diecezji Legnickiej” za działalność na rzecz kultury i sztuki.


foto; Jolanta Madej


UG

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone