Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 25 (1320) z 2017-06-22, dział : INFORMACJE CZĘSTOCHOWA

Biegański w Archiwum

9 czerwca 2017 roku w Archiwum Państwowym w Częstochowie obchodzono „Dzień Doktora Władysława Biegańskiego w Archiwum Państwowym w Częstochowie”, zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów. W uroczystości uczestniczył senator RP Ryszard Majer. Poseł Lidię Burzyńską reprezentowała asystentka – Sylwia Zasępa, posła Szymona Giżyńskiego – dyr. biura Grażyna Matyszczak. Spotkanie prowadziła dyrektor Elżbieta Surma-Jończyk.W programie było otwarcie wystawy „Władysław Biegański w dokumencie archiwalnym", na której obok dokumentów z zasobów archiwów w Częstochowie, Łodzi i Kaliszu, zaprezentowano, wystylizowane na okres początku XX wieku, miejsca pracy dr. Biegańskiego: gabinet lekarski i fragment sali szpitalnej.
Odbyła się także prelekcja „Materiały archiwalne dotyczące Władysława Biegańskiego w zasobie Archiwum Państwowego w Częstochowie”.
– Wystawę przygotowaliśmy z racji kilku rocznic doktora Biegańskiego. W tym roku obchodzimy jego 160 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci. Senat ogłosił rok 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego, a trzeba pamiętać, że ten wspinały, o nieskazitelnej osobowości człowiek i lekarz był bardzo silnie związany z Częstochową, zamieszkał w naszym mieście z własnego wyboru. Tu mieszkał, pracował, działał społecznie i pozostawił bogatą spuściznę. Jego myśli, jakże celne i ponadczasowe prezentujemy także na wystawie. Dzień Biegańskiego rozciągniemy ma kolejne miesiące, bo mamy zaplanowane lekcje dla młodzieży, przybliżające postać doktora Biegańskiego. przygotowujemy też puzzle dla uczestników warsztatów – mówi dyr. Elżbieta Surma-Jończyk.Na zdjęciu, od lewej: dr hab. Jerzy Mizgalski, prof. AJD; dyr. Elżbieta Surma-Jończyk; senator Ryszard Majer; dyr. Grażyna Matyszczak; Sylwia Zasępa


GAW

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone