Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 26 (1321) z 2017-06-29, dział : GMINY I POWIATY

Turniej Szachowy i i Marokańczycy na Rynku w Olsztynie

Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie serdecznie zaprasza 9 lipca 2017 roku o godzinie 12:00 na XXI Ogólnopolski Jurajski Turniej Szachów Szybkich P-15.
Zapisy do godziny 11:30 w dniu zawodów.

System rozgrywek:
9 rund systemem szwajcarskim.
Kojarzenie komputerowe.

Nagrody:
Dla zwycięzców nagrody pieniężne ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie.
Dla wszystkich zawodników upominki ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Wpisowe:
15 zł od każdego zawodnika z przeznaczeniem na poczęstunek dla zawodników i sprawy organizacyjne turnieju.

Informacja:
Wiesław Goliszek 506 575 255
GOK Olsztyn 34 3285 313

Około godziny 17:00 wręczenie nagród i występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Mykanów.

W godzinach 12:00-18:00 zapraszamy do zwiedzenia wystawy malarstwa pt. "Dwa światy" Jolanty Madej - sala Gminnego Ośrodka Kultury.

Około godz.18.30 serdecznie zapraszamy na egzotyczny występ zespołu Chigaga Group.

Zespół Chigaga Group powstał w 2012 roku. Pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Nazwa pochodzi od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę). Podczas koncertu muzycy z Sahary prezentują tradycyjny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu gitara elektryczna). Śpiewają, tańczą i wprowadzają fantastyczną atmosferę! Noszą również tradycyjne stroje nomadów oraz turbany. W Polsce oraz w Maroko od 2015 r. realizują projekt "Górale na Saharze" - Nomadzi w Beskidach”.

Skład zespołu:
El Mahjoub Laghfiri - wokal, banjo, kastaniety, djembe, taniec
Mustapha El Boudani – wokal, gitara elektryczna, kastaniety, djembe, taniec
Aissa El Mghafri - wokal, djembe, kastaniety, taniec
Ahmed Bouhdid (Chtuki) - wokal, djembe, kastaniety, taniec
Khalifa Naji - wokal, darbuka, kastaniety, taniec.

Grupa Chigaga gra tradycyjną muzykę Hassani z Sahary. Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Jako grupa nomadów, pokazują autentyczny folklor muzyczny i taneczny.Śpiewają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni . Organizują warsztaty tradycyjnej kuchni oraz pokaz, jak przygotować tradycyjną marokańską herbatę. Podczas koncertu zapraszają ludzi do wspólnej zabawy. Organizują i prowadzą warsztaty bębniarskie.

W ubiegłym latach, grupa występowała na scenach w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Pieninach, Podhalu, oraz festiwalach muzycznych w Polsce.

Przyjeżdżają do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Współpracy Polsko – Marokańskiej „Africae Deserta Project”, które siedzibę ma w Goleszowie koło Ustronia w Beskidzie Śląskim w Etno Chacie Topolej.

Razem realizują autorski projekt „Górale na Saharze – Nomadzi w Beskidach” zarówno w Maroko jak i w Polsce. Do współpracy zapraszani są różni muzycy oraz kapele góralskie. Grają i wspólnie występują instruktorami i podopiecznymi Fundacji Braci Golec. Biorą udział w redykach organizowanych na terenie łuku Karpat polskich, uczestnicząc w imprezach w ramach projektu „Karpaty Łączą”. Żywiecki, tradycyjny utwór „Hej, jak ta sarna” w ich wykonaniu jest przykładem łączenia odmiennych kultur.

W rodzinnym miejscu są przewodnikami, z którymi Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Marokańskiej organizuje wyprawy o charakterze prawdziwego poznania tego kraju jak i możliwości poznania ich rodzin.

W 2017 roku w marcu odbył się 14 Festival des Nomades w rodzinnym miasteczku zespołu w Mhamid. Dzięki współpracy zespołu, Stowarzyszenia oraz organizatorów festiwalu, po raz pierwszy muzycy z Polski tj. Dikanda, Magda Navarrete&Andrzej Lewocki oraz Kapela Dudy Skrzypce i Martyna Kamila Pońc mieli możliwość wystąpienia na scenie festiwalowej.

r

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone