Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 27 (1322) z 2017-07-06, dział : GMINY I POWIATY

KŁOMNICE. Jura ROK Festiwal

25 czerwca 2017 roku w Kłomnicach odbyła się trzecia odsłona przedsięwzięcia „Jura ROK Festiwal”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Imprezę współorganizowały samorządy gmin Kłomnice, Olsztyn, Niegowa, Janów, Kłobuck, Poczesna, Przyrów i Mstów oraz Gminne Ośrodki Kultury.
Dotychczasowe edycje odbyły się w Olsztynie (2015) i Niegowie (2016), a gospodarzem tegorocznej – gmina Kłomnice. – Jura ROK Festiwal to impreza kultywująca tradycje i kulturę ludową oraz promująca północny region województwa śląskiego, pełnego szlaków turystycznych, ruin zamku i związanych z nim tajemnic. W ramach festiwalu odbywa się konkurs „Legendy Jury”, który ma na celu ochronę gwary poprzez pozyskiwanie spisanych gwarą podań, legend i baśni – mówi dyrektor ROK w Częstochowie Małgorzata Majer.
Impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Przy pięknej pogodzie uczestnicy bawili się od rana do wieczora. Ciekawość wzbudzał kiermasz z rękodziełem artystycznym oraz produktami regionalnymi. Wiele radości z wesołego miasteczka, malowania twarzy, szczudlarzy, malowanie na płótnie i folii – mieli najmłodsi. Wiodącym akcentem były występy zespołów ludowych, a niecodzienną atrakcją – zespół „Bubliczki” i DJ Kriss.
Patronat nad imprezą objął tegoroczny gospodarz: wójt Gminy Kłomnice Piotr Juszczyk.


zdjęcia: Karolina Gonera


UG

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone